Kristel Arukask pälvis maaelu mitmekesistamise preemia

Aunimetuste väljaandmise eesmärk on tänada ja tunnustada õpetajaid ja õpilasi, kes põllu- või metsatarkuste jagamisse ja nende omandamisse on kõige tõsisemalt suhtunud, ning juhtida ühiskonna tähelepanu põhjaliku ettevalmistusega hakkajate noorte maale minemise vajalikkusele.

Parimatele on tunnustust jagatud juba 1999. aastast, kuid  eripreemia maaelu mitmekesistamise eest anti tänavu välja esmakordselt.

Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) andis parimatele maamajanduse eriala õpetajatele ja õpilastele aunimetused üle Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja traditsioonilisel lõikuspeol Tartu ööklubis Atlantis.

Kursuse ainus tüdruk

“Käisin Tartus Atlantises üksi ja ma ei tundnud seal peaaegu kedagi. Kiri tuli koju, et sain eripreemia maaelu mitmekesistamise eest. Mille eest täpselt, sellest ma õieti aru ei saanudki, aga arvan, et sellepärast, et ma tütarlaps olen,? rääkis Kristel Arukask.

Luua Metsanduskooli õppeosakonna juhataja Erle Männiste, kes on ühtlasi Kristeli kursusejuhendaja, kinnitas Vooremaale, et esitas Kristeli kandidatuuri preemia saamiseks seetõttu, et tütarlaps paistab silma väga hea õppeedukuse  ja ühiskondliku aktiivsuse poolest.

“Kristel on oma kursusel ainus tüdruk ja ta on kolm aastat suutnud ka oma kursusekaaslasi, kes on poisid, õppima motiveerida,? selgitas Männiste.

“Kõik poisid pole sugugi lorud, paljud on väga tublid,? tunnistas tüdruk, kes on poistega koos isegi metsas saega tööd teinud.

Kristeli kinnitusel on tüdrukul mõnes mõttes lihtsam koos poistega õppida, mõnes mõttes aga raskem.

“Pean neile küll ema mängima, sest nad ei saa ilma minuta millegagi hakkama. Samas aga selliseid intriige, nagu tüdrukute seltskonnas ette võib tulla, meil ei ole. Põhikoolis oli mu klassis palju tüdrukuid, see oli väga teistmoodi,? rääkis Kristel.

Veel põhikoolis käies mõtles tüdruk, et läheks gümnaasiumi ja seejärel keskkonnakaitset õppima. Siis aga avastas ta Luua Metsanduskooli kodulehekülje, luges erialatutvustust ja see võimalus hakkas talle otsekohe väga meeldima.

?Seal oli kirjas nii loodus- kui keskkonnakaitse, need olidki põhjuseks, miks ma siia õppima tulin,? kinnitas Harjumaalt Padise vallast pärit tüdruk.

Looduslähedane ja huvitav eriala

 “Jah, ma olen alati elanud põhimõtteliselt metsas. Täpsemalt: ühel pool on mets ja teisel pool põld. Ja kui ikka oled eluaeg metsas elanud, siis ju kisub ikka sinnapoole,? põhjendas Kristel oma  kutsevalikut.

Linna elama ei läheks ta oma sõnul küll mitte kunagi. Kui, siis olude sunnil mõnda äärelinna. Maal on aga rahulik. Pole nii palju autosid ja inimesed ei karju, hoopis linnud laulavad.

Kodu ja kooli vahet peab Kristel küll läbi Tallinna sõitma, kuid tema sõnul tuleb seal õnneks vaid pool tundi olla.

Kristeli kinnitusel pole metsamajanduse õppimises otseselt rasket midagi, kõik oleneb   suhtumisest. “Mõnel tüdrukul oleks ehk raske näiteks saega metsas töötamine, aga ma tegin selle  ka läbi ja polnud hullu midagi. Kõige tähtsam, et see on looduslähedane ja huvitav eriala,? kinnitas piiga. Oma tulevast elu kujutab tütarlaps ette ikka metsas ja koos metsaga, päev läbi kontoris istuda poleks üldse tore.

“Metsa tuleb hoida puhtana, mitte sinna prügi viia. Hoidke, inimesed, seda, mida armastate!? kinnitab eripreemia saanud Luua kooli tüdruk elutargalt. Milliseid raamatuid ta oma Apollo raamatupoe kinkekaardiga ostma hakkab, pole ta veel otsustanud, kuid ta kinnitab, et saab neid päris palju.

Teen parem midagi asjalikku

Kristel on ebatavaline tütarlaps veel sellegi poolest, et ta ei viitsi niisama ühikas konutada. Teda ei köida lõputu telekavaatamine, alkohol ega Rate.ee. Viimane tundub talle täiesti mõttetu tegevus.

?Rate-s lihtsalt pole mitte midagi huvitavat! See ei arenda mind mitte kuidagi, pigem tekitaks see Downi sündroomi,? kinnitas Kristel. “Ma parem teen midagi asjalikku, millest on ka teistele kasu.?

“Tänu Kristeli aktiivsusele on nii mõnigi õpilane meie koolis õpinguid jätkanud. Kaasõpilased suhtuvad temasse väga lugupidavalt ning teda on kaks aastat järjest valitud õpilasesindust juhtima. Sellest õppeaastast taandas Kristel end õpilasesinduse juhi kohalt, sest soovib keskenduda kooli edukale lõpetamisele ning jätkata pärast Luua Metsanduskooli lõpetamist õpinguid maaülikoolis,? rääkis Erle Männiste.

Kristel on korduvalt käinud kooli messidel esindamas, olnud abiks lahtiste uste päevade korraldamisel ja võtnud sõna õpilasi ja ühiselamu heaolu puudutavates küsimustes.

Kursusejuhendaja Männiste kinnitusel on Kristel oma kohusetundlikkuse, töökuse ja aktiivsusega ideaalselt tõestanud, et ka ühel tütarlapsel on võimalik edukalt õppida ning hakkama saada nii keerukal erialal nagu metsamajandus.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus