Kreeklaste rõõmus kaotus

 

Jõgeva staadionil üleeile õhtul peetud sõprusmäng kohaliku jalgpalliklubi ja FC Toxodis (Kreeka) vahel ei lõppenud just kuigi sõbraliku tulemusega — väljakuperemehed jäid peale 9:0. Tulemus oli teatud mõttes ootuspärane: keskealised Kreeka omavalitsutöötajad lihtsalt ei jõudnud meie noormeestega platsil võidu joosta.

Esimene pall lendas kreeklaste väravasse kasinasti kakskümmend sekundit pärast avavilet, mil publik polnud veel õiget vaateasenditki sisse võtnud. Esimese värava löönud Nikolai Roop osutuski selle mängu kõige resultatiivsemaks meheks: enne lõpuvilet jõudis ta palli väravasse saata veel kolmel korral. Kahe värava autoriks oli Timo Olesk ning Mario Tikerberi, Sten Juhanson ja Kristjan Kuldmägi lõid igaüks ühe värava.

Eriti tugevasti oli jõuvahekord Jõgeva suunas kaldu esimesel poolajal, mil meie mehed seitse väravat lõid. Kreeklased tegid küll päris kenasid pealelööke, aga meie väravavaht Karli Kütt oli tõeline puurilukk ja hoidis värava puhtana. Jõgeva linnapea Viktor Svjatõševi arvates võis jõgevlaste liitlaseks esimesel poolajal olla ka päike, mis kreeklaste väravavahile otse silmaauku paistis.

Teisel poolajal asus jõgevlaste väravat kaitsma linnapea Svjatõšev ise, lubades seejuures naljatamisi, et aitab mänguseisu tasakaalustada. Paraku ei lasknud väljakumängijatest meeskonnakaaslased siis kreeklasi enam suurt värava ligigi, nii et linnapeal oli väravas tükati üsna igav.

“Natuke kripeldama jäi, jah, et lõppseis selliseks kujunes: oleksime ikka natuke külalislahkemad võinud olla ja vastastel ühegi auvärava lüüa laskma,” ütles mängu lõppedes Jõgeva linnavolikogu liige Ivo Kuusk.

Pefki ja Maroussi

Tema ja linnapea olidki ainsad linnavolikogu ja -valitsuse esindajad kreeklaste vastu mänginud meeskonnas. Ülejäänud olid Eesti III liigas Jõgevat esindavad noored, 16-18-aastased jalgpallurid. FC Toxodis koosneb aga Ateena eeslinnade kolme- ja neljakümnendates aastates omavalitsustöötajatest ja nende sõpradest. Võistkonnas on küll ainult üks tegevlinnapea — Pefki linnapea Pavlos Kamaras — ja üks abilinnapea — Pefki abilinnapea Yiannis Fostiropoulos, aga endisi linnapäid ja abilinnapäid olevat seal veel mitu.

“Meeskonnas on umbes pooleks Pefki ja Maroussi mehi. Maroussi on aga just see eeslinn, kus asub 2004. aasta Ateena olümpiamängude kompleks,” ütles Yiannis Fostiropoulos.

Kuigi mängu kommenteerinud Jõgeva Gümnaasiumi õpetaja ja linnavolikogu liige Viktor Nõmm ning Jõgeva maavanema nõunik Vahur Kukk (tema kehastas seekord üksiti Jõgeva Jõuluvana) hoidusid mängu edenedes viisakalt punktiseisu mainimisest, polnud kreeklased ise suure kaotuse üle sugugi õnnetud: nemad ei tulnudki ju mõisa peale mängima, vaid puhkama ja meeldivalt aega veetma.

“Kreeklaste tehniliste ja mängulugemisoskuse põhjal võib oletada, et paarkümmend aastat tagasi on nad kõik päris kõvad mängijad olnud,” ütles mängu vilistanud Jõgeva Ühisgümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Rainer Võsaste.     “Ilmselt oli tegemist korraldajate poolse väikese möödarääkimisega: kokku said tõesti ebavõrdsed vastased,” lisas Viktor Nõmm. “Samas on tore, et selline rahvusvaheline pallilahing ikka teoks sai.”

Väike pallikütt

Koos kreeklastega Jõgeval käinud Eesti Linnade Liidu asedirektori Toivo Riimaa sõnul jõudis sõnum sellest, et FC Toxodis Eestisse jalgpalli mängima ja maaga tutvuma tulla soovib, temani Kreeka omavalitsute liidu kaudu.

“Nad on juba aastaid igal suvel ühe sellise väljasõidu teinud ja viimastel aastatel on neid enam huvitanud just Euroopa Liidu uuemad liikmesriigid,” ütles Toivo Riimaa. “Kui hakkasime kaaluma, kuhu kreeklased Eestimaa peal jalgpalli mängima võiksid tulla, jäi sõelale Jõgeva: siinne linnapea on piisavalt spordihuviline ja linn ise pole Tallinnast liiga kaugel.”

Asjaolu, et Jõgeval saavad kokku suhteliselt ebavõrdsed meeskonnad, oli Riimaale ette teada, aga paraku ei osanud ka jalgpalliliit tema sõnul kreeklastele omaealisi vastaseid leida.

Lõpetuseks tahaks kiita veel üht sõprusmängu kangelast: ruudulises pusas väikest poissi, kes kõige innukamalt väljakust kaugemale lennanud palle tagasi toimetas. Nagu hiljem selgus, oli tegemist mitte Jõgeva poisiga, vaid Jõgeval vanaema juures suvitava pealinna poisi Sander Pääreniga, kes õpib Inglise Kolledzhis ja mängib jalgpalli Lool tegutsevas jalgpalliklubis Tiigrid.

“Tore, et omad värava puhta hoidsid,” ütles ta mängu lõpus asjatundlikult.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus