Kreedera Arula: Saemeest minust kindlasti ei saa

 

Luua Metsanduskoolis haljastuse eriala teisel kursusel õppiv Läänemaa tüdruk Kreedera Arula on viimastel nädalatel meediale palju kõneainet andnud tänu headele tulemustele mitmetel saevõistlustel, kus ta on nii mõndagi meest edestanud. Neiu ise peab saega töötamist pigem hobiks kui tulevaseks elukutseks.

Läänemaalt Hanila vallast Mõisakülast pärit 18-aastane Kreedera Arula leidis Luua Metsanduskooli ja haljastuse eriala enda jaoks täiesti juhuslikult. Tal  oli tegelikult plaan minna õppima automehaanikuks, kuid ema arvas, et neil on kodus meesterahvaid küll, kes masinaid võiksid remontida, nimelt on Kreederal kaks vanemat ning kaks nooremat venda. Poiste keskel kasvamine ongi neiu tehnikapisikuga nakatanud.  Pärast põhikooli proovis Kreedera mõnda aega ka õhtukoolis õppida, kuid leidis siiski üsna kiiresti, et see pole tema jaoks. Metsanduskooli leidis ta tuttava soovitusel.

“Siia kooli innustas mind astuma just see, et saan olla looduse keskel, õppida eriala, mis eeldab väljas olemist, tegeleda joonistamisega ning ka sportida, mis on mulle äärmiselt oluline,” selgitas tüdruk.

Saagimise vastu tekkis Kreederal huvi eelmisel aastal, kui ta käis jälgimas poiste saelaagreid ja treeninguid. Huvi selle vastu oli nii suur, et tüdruk palus poistelt saagi, et kasvõi korraks proovida. “Poisid olid algul umbusklikud ja ei julenud mulle saagi kätte anda, kartsid, et lasen saelehe asfalti või midagi taolist, kuid ei juhtunud midagi hullu,” meenutas Kreedera. Sellest õppeaastast hakkas ta saagimisega tihedamalt tegelema, võttis osa treeningutest ja saelaagritest ning jaanuaris anti talle kätte isiklik võistlussaag.

Saetreeningud võtavad Kreedera vabast ajast nüüd lõviosa. Reedeti ja laupäeviti on treeningud ning pühapäeval võistlevad trenniskäijad omavahel. Neiu areng on lühikese ajaga olnud märgatav. Kui jaanuaris oli tema võistluste punktide kogusumma 689, siis viimasel võistlusel, mis toimus möödunud nädala teisipäeval, kogus Kreedera pea 1300 punkti, mis tagas talle viieteistkümne osaleja hulgas seitsmenda koha.

Soov minna ülikooli

Tema enda soov on saagimises kindlasti oma kooli poistele pähe teha. Kõige enam on soov edestada saevõistlusel Aigar Tihot ja Helvis Koorti, kes on sellel alal kooli ühed paremad. “Kui maamessil nii mõnigi mees hoidis ehk minule rohkem pöialt kui endale, siis ma usun, et varsti nad mulle enam nii kõvasti ei plaksuta,” arvas Kreedera, kes sihib saevõistlustel aina kõrgemaid kohti.

“Ma tahan, et mind võetaks võistlustel kui võrdset ja mind peetaks ka kõvaks konkurendiks,” lisas neiu. Kodused on Kreedera uuest hobist üsna vaimustuses ja suhtuvad tema püüdlustesse positiivselt.

 “Algul vennad ikka naersid, kui rääkisin, et ma käin nüüd saelaagrites ja osalen võistlustel, aga nüüd vajus neil suu lahti,  kui ütlesin, et vahetan saeketi ära 23 sekundiga,” rääkis Kreedera.

Huvi saagimise vastu pole pannud teda siiski eriala vahetamisele mõtlema. Saevõistlustel osaleb ta peaasjalikult sellepärast, et talle meeldivad väljakutsed ning ta tahab elus võimalikult paljusid asju proovida. Samuti ei peeta tema õpitaval haljastuserialal taolisi võistlusi. Samas andis neiu mõista, et ei plaani ka haljastaja ametit endale elukutseks valida.

Kreedera on oma loomult äärmiselt aktiivne, energiline ja sihikindel. Oma unistuseks ja eesmärgiks on ta seadnud pääsu ülikooli kehakultuuriteaduskonda ja näeb end tulevikus kusagil väikses maakohas töötamas treeneri või kehalise kasvatuse õpetajana. Pedagoogioskusi on Kreedera arendanud juba aastaid, õpetades oma kodus lastele ratsutamist. Luual õpetab aga Kreedera kohalikus algkoolis lastele jumpstyle’i ja line-tantsu.  

Huvi autode vastu on alles

Laste õpetamist, spordiga tegelemist ja saetreeningutel käimist ei pea Kreedera kohustusteks, vaid pigem lõbuks. “Mina leian, et siit koolist peaks võtma kõike, mis vähegi võimalik,” lisas neiu, kelle sõnutsi pole ka koolis käimine ja õppimine talle suur kohustus, sest mitmed õppeained pakuvad talle väga suurt huvi. Käibefraasile “üheksa ametit, kümnes nälg” on mitmekülgsete huvidega tüdruk enda sõnul päris tõsiselt mõelnud.

“Ma vahel mõtlen, et äkki nüüd oleks aeg midagi kindlat endale välja valida, et viimati jäängi tegema asju jupp siit, jupp sealt. Aga noh, ma olengi selline, kes tahab kõike teha ja ära proovida. Ma ei saa aru nendest, kes istuvad kogu oma vaba aja kodus või ühikas, vahivad telekat ja ei tee mitte midagi,” selgitas Kreedera ja kinnitas, et kindlad unistused ja püüdlused on tal siiski paigas ning ta teeb kõik võimaliku, et oma plaanid täide viia.

Soov autode remontimine selgeks saada pole tal samuti veel kusagile kadunud. “Rääkisin ühe tuttavaga, et tahaks mootorite parandamise selgeks saada. Ta siis lubas minuga koos oma siksi (Žigulid – toim.) tuunima hakata,” rääkis Kreedera, kes peab autosid oma suureks kireks. Tulevikus soovib ta omada väikest majakest mere või mõne muu veekogu ääres. Garaažis seisaks aga ilus Mustang GT 500 Shelby.

“Minu kodu peab olema maakohas ning minu auto peab olema selline, millele tänaval järele vaadatakse,” kinnitas tüdruk.

Kreederaga rääkides tundub, et pole vist asja, millega see tüdruk hakkama ei saaks. Siiski nendib neiu, et pole siiamaani suutnud korralikult ära õppida söögitegemist.

“Ma suudan pelmeene keetes need ka põhja kõrvetada,” tunnistas neiu ning nentis naerdes, et kui tulevikus pere loob, siis on tema see, kes remondib autosid ja teeb metsas puid. Mees aga peseb pesu, valmistab süüa ja koristab tube. Siiski kinnitas Kreedera, et suudab kindlasti ajapikku ka söögitegemise ära õppida ning tulevikus jätab meherolli ikka tulevase elukaaslase kanda.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus