Krabi Külateater Tabivere rahvamajas

Pühapäeval, 8. novembril on Tabivere rahvamajas võimalik osa saada ehedast võrukeste huumorist. Nimelt jõuab Lõuna-Eestist Paganamaalt selleks õhtuks sinna Krabi Külateater kahe näidendiga, kus nende  autor ja lavastaja Marje Mürk ka ise kaasa teeb.

“Kiiksu kohvik” lubab meil piiluda külakohvikusse, mille pealinna ärimees asutanud. Et tema arvates kohalik rahvas enamasti “kiiksuga” on, saabki kohvipood selle järgi nime.  Sinna tulevad meelelahutust otsima ja maailma asju arutama Manda ja Liisu ja selgub, et neil on  tõepoolest paljudest elunähtustest omapärane nägemus. Kas see just kiiks on, mine tea…

Ka “Pinsipäeva” peategelasteks on samad prouad, sedapuhku aga on neil lahendada kevadel päevakorda tõusnud probleem, kuidas saada pension kätte ka siis, kui postiljon raha enam koju ei too. Et asjatundjad automaadi  kasutamise ära õppida soovitavad, lähevad peategelased endale relva hankima.

Krabi harrastusnäitlejate lavalood on omapärased selle poolest, et need tõesti otse elust maha kirjutatud. Marje Mürgi sõnul pani ta näidendid kokku külajuttude ja kohapeal sündinud anekdootide põhjal. Need ei ole piinlikult labased, vaid parajal määral pikantsed — just sellised, nagu omane ehtsale  maamehehuumorile. 

Krabi Külateater ja nende repertuaar on väga populaarne, eriti muidugi nende kodukandis, sest lood kantakse ette Võru murdes. Siiski ei sega pisut isemoodi keel tüki sisu mõistmast neilgi, kellele lõuna- ja kagueestlaste kodune keelepruuk võõras. Seda kinnitas Marje Mürgi loomingu  edu mai alguses Saaremaal Salme rahvamajas peetud üleriigilisel külateatrite festivalil, kust toodi ära laureaaditiitel. Salme Vallateater kui võõrustaja tunnistas võrukestest komejanditegijad oma lemmikuiks, Tabivere vald aga omistas Marje Mürgile Mari Möldre nimelise näitlejapreemia.

Näitemängudega alustatakse Tabivere rahvamajas tuleva pühapäeva õhtul kell 19 ja pilet maksab vaid 50 krooni.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus