Kosmonaudid külastasid Põltsamaad

Küllap meenuvad kesk- ja vanemaealistele kaugemast ajast kunagiste kuulsate Nõukogude kosmonautide Aleksei Leonovi ja Georgi Gretško nimed – neist esimene käis esimese inimesena avakosmoses. Need kuulsad  ja mitmel korral kosmoses käinud mehed külastasid üleeile Põltsamaa Felixit, kus nendega kohtusid ettevõtte praegused ja endised juhid.

Felixisse ei sattunud kanged külalised üldse mitte juhuslikult, vaid seetõttu, et aastaid tagasi oli praeguse Põltsamaa Felixi eelkäija Põltsamaa Põllumajanduskombinaat just see ettevõte, kus kosmosesse kaasa võetavat tuubitoitu valmistati. Esimene tuubiliin käivitati Põltsamaa Põllumajanduskombinaadis 1961. aastal. Alumiiniumplekist tuubid valmistati Orto Valga tsehhis. 

Palju uudistajaid

Tollased tuubitoidud tõid Põltsamaale palju uudistajaid ja külalisi. Lausa nii kuulsaks saadi, et isegi toonane NSVL Ülemnõukogu Presiidiumi esimees Anastass Mikojan käis Põltsamaal oma silmaga vaatamas, kus ja kuidas kosmonautide toit valmib.

Eile Põltsamaa Felixit külastanud Aleksei Leonov ja Georgi Gretško hindasid kõrgelt Põltsamaal valmistatud toite, mida nad oma kosmoselendudel tarbisid ja kiitsid ka praegu Felixis valmistatavaid tooteid. Eriti meeldis neile teravamaitseline Põltsamaa sinep. Sinepit on nad endi sõnul saanud maitsta ka mujal maailmas, kuid mitte sellist, nagu Felixis tehakse.

Väga meeldisid  kunagistele kosmonautidele ka Felixi kastmed ja kurgid, samuti kõrvits, mida Felixi tootmisliinidel just praegu sisse tehakse. 

Mida praegu kosmoses süüakse

Aleksei Leonov ja Georgi Gretško tõid Põltsamaale uudistamiseks kaasa neid toite, mida kosmonaudid praegu orbiidil olles tarbivad, ja kosmonautidega kohtunud inimestel oli võimalik neid ka maitsta. Kohupiim pähklitega tundus päris maitsev olevat. Sellele segule lisatakse enne söömahakkamist külma vett, suletakse pakend uuesti ja muljutakse segu kümmekond minutit. Tänapäeva kosmonaudi  menüüsse kuulub ka õuna-kirsimahl tuubis. Kõigi nende toitudega saavad huvilised nüüdsest tutvuda Põltsamaa veinikeldri kõrval asuvas muuseumitoas.

Aleksei Leonovi ja Georgi Gretško külaskäigust Eestisse valmib ka dokumentaalfilm, mis jõuab vaatajateni järgmisel aastal.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus