Korvpallikohtunike koorekiht koolitas end Kuremaal

Läinud nädalavahetusel viibis Kuremaal korvpallikohtunike koorekiht, kes tegid endale selgeks uued reeglid, osalesid seminaril ja valmistusid nii uueks algavaks hooajaks.


Eesti korvpalliliidu kohtunike divisjonijuht ja Euroliiga mänge vilistav Aare Halliko jälgis pühapäeva lõunal parajasti, kuidas kümmekond esiliiga ja teise liiga kohtunikku testi lahendavad. „Reedest laupäevani oli siin 28 kohtunikku, kes vilistavad Eesti meistriliigat ja meeste esiliigat. Laupäeva pärastlõunal tuli järeltulev põlvkond. Kõigi eesmärk on saada paremaks,“ ütles Halliko.

Testid tuleb läbida

Selline omavaheline koosviibimine on juba tava. „Enne igat hooaega peavad kohtunikud läbima seminari. Praegu vastavad nad kirjalikule testile, laupäeval oli jooksutest. Hommikul vaatasime videoklippe eelnevast hooajast, seal hindasime olukordi. Testid tuleb läbida, et üldse mänge vilistama saada,“ lisas Halliko. Kirjalikus testis rõhuti uutele reeglitele, mis tuleb veel enne hooaja algust selgeks teha.
„Väga suuri põhimõttelisi erinevusi ei ole, on mõningad täpsustused. Kui enne räägiti kaitsesilindrist, siis nüüd on ka ründajasilinder lahti seletatud. Topeltvea puhul on uus sõnastus ja üht ebasportliku vea võimalust parandati. Tavavaataja jaoks väga suurt erinevust ei ole,“ rääkis kohtunik.
Seda, mida uus hooaeg tänavu toob ja kaua see kesta saab, ei tea täna veel keegi. „11. märtsil jäi eelmine hooaeg pooleli. Praegu loodame, et uus hooaeg tuleb tavapärane, aga eks peame olema valmis, et iga hetk võib kõik väga hästi minna ja teisel hetkel võivad muudatused tulla,“ nentis Halliko.
Eesti korvpalli tulevikku hindab kohtunik juba paremaks. „Arvan, et liigume samm-sammult paremuse suunas. Meeste koondis pakkus Balti keti karikal ilusaid mänge ja noored on Balti matšil saanud ilusad tulemused,“ rääkis Halliko, kes lisas, et noorte kohtunike pealetulek on paraku suurem mure.
„Kohtunikega on nii, et seda ametit väga ei armastata. Meie eesmärk on, et mida rohkem neid peale tuleb, seda parem. Siis saame välja sõeluda tugevamad ja taseme paremaks. Esimene soov on ikka, et uusi kohtunikke tuleks,“ nentis Halliko.
Ka naistel on veel ruumi nii kohtunikuks kui ka korvpalliplatsile tulla. „Meil on mõned tütarlapsed, kes vilistavad noorteklasse. Aga kahjuks on neid vähe, peame selle nimel veel tööd tegema. Tütarlapsi, kes korvpalli mängiksid, on poistega võrreldes tunduvalt vähem. Veel vähem on neid, kes kohtunikuks tuleks.
Aga meil on regioonides kohtunikud olemas. Kuremaal oli kahe päeva peale 54 kohtunikku, kes vilistavad kõrgemaid liigasid ja kes on tulevikuperspektiiviga. Lisaks on meil igas regioonis kohapealsed kohtunikud, kellele teeme koolitusi kohapeal väiksemas mahus,“ rääkis Halliko.

Põnevaim videotest

Korvpallikohtunik on Halliko sõnul omaette indiviid, kes peab oskama negatiivse endast läbi lasta ja sealt konstruktiivse kriitika välja sõeluda ja muu eemale heita. „Kui jääd hinges kõike läbi elama, siis tõenäoliselt kaua vastu ei pea,“ arutles Halliko.
Kuremaal toimunud koolitusel osales ka Jõgevamaa gümnaasiumi direktor Priit Põdra, kes vilistab Tartu ja Tartumaa mänge. „Vaatasime üle uuel hooajal kehtima hakkavad reeglid. Lisaks situatsioonid ja videod, kus on olukorrad, mida kohtunikud alati õigesti ei lahenda. Võib-olla kõige põnevam oli laupäeva õhtune videotest, kus oli kümme situatsiooni Euroliiga tasemel, kus Euroliiga mänge vilistavad kohtunikud lahendavad olukordi erinevalt. Ja loomulikult jooksutest, korvpallikohtunik peab ikka vormis olema,“ jagas Põdra muljeid.
Äkitselt lõppenud hooaeg vajutas ka vormile oma jälje. „Suvel on trenni ikka tehtud. Olukord on keerulisem kui eelmistel aastatel selles mõttes. Kui varem on kohtunikud mänge vilistanud põhimõtteliselt juuni alguseni ja ennast nii vormis hoidnud, siis nüüd katkes see märtsi keskpaigas. Jooksutest oli kõige lihtsam, aga praegune kirjalik test, mis puudutab reegleid, oli kõige keerulisem. Ette tulid olukorrad, mida tavaolukorras platsil väga tihti ei juhtu. Aga reegliraamat peab olema niimoodi peas, et suudad ebaharilikus olukorras põhjendada, miks nii või naa otsustad,“ rääkis Põdra.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus