Korrastatakse tulevase Jaan Poska mälestuskiriku ümbrust

Neljapäeval Teeme ära! raames peetavatel talgutel korrastatakse Jõgeva vallas Laiusevälja külas asuva õigeusu kiriku ümbrust. Tööde moraalseks eesmärgiks on juhtida tähelepanu kavatsusele taastada praegu lagunemisohus olev pühakoda selles ristitud riigimehe ja diplomaadi Jaan Poska mälestuseks.


Talgujuht Anne Räpi sõnul koristatakse 1864. aastal ehitatud kiriku ümbrus prahist ja lehtedest ning raiutakse võsa. “Tarvis on tasandada ka maa, kus näha rohkesti muttide töö tagajärgi,” lisas pensionipõlve pidav inglise keele õpetaja Georg Allik, kes ise talgutel kaasa lööb.

“Talguseltskonnas on veel vabu kohti. Ootame ajaloolis-kultuuriloolisse paika osalema ümberkaudseid inimesi, kooliõpilasi Laiuselt ja kaugemaltki. Kuigi teatud asjaoludel toimuvad talgud tööpäeval, loodame, et asutuste ja ettevõtete juhid püüavad neile, kes talgutel osaleda soovivad, vastu tulla.  Samuti ootame head koostööd Jõgeva vallavalitsusega,” ütles ta.

“Jaan Poska 150. sünniaastapäeva tähistamiseks Laiuseväljal peetud mälestuskogunemisel tegin ettepaneku taastada Laiusevälja õigeusu kirik riigitegelase ja Tartu rahumeistri mälestuskirikuna. Algatasin selleks allkirjade kogumise. Seni on kogutud üle kolmesaja allkirja. Ideed on toetanud  mitmed Jaan Poska sugulased, kultuuri- ja usutegelased,  Tallinna linnavalitsuse liikmed. Poska juubelil väljendas  algatusele heakskiitu ka Jõgeva vallavolikogu esimees Tiit Lääne,” rääkis Anne Räpp.

“Laiusevälja kiriku taastamisega Jaan Poska mälestuskirikuna tuleb kiirustada, sest kui sügisel oli pühakoja kuppel veel püsti, siis nüüdseks on see juba maha kukkunud,”

ütles õigeusu ülempreestri perest võrsunud filoloog Georg Allik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus