Koristuskampaania käigus tehti Jõgeva vald 80 protsenti puhtamaks

Üleriigilisel koristuspäeval oli Laiusemäele kogunenud umbes sadakond  vabatahtlikku koos autode ja järelhaagistega, selleks, et oma kodukandi loodus prügist puhtaks teha.

3. mai hommikul kell 10.06 oli Laiusemäe parkla puupüsti autosid täis. Kahes puhkemajakeses toimus vilgas kohalolekukontroll ja prügikaartide jagamine. Paar minutit enne kella 11.00 jaotati välja prügikotid. Koordinaator Ivar selgitas kõva ja selge häälega, et punasesse kotti pannakse ohtlikud jäätmed, kollasesse klaas ja olmejäätmed tuleb panna läbipaistvasse kilekotti. Koristajatele loeti veel mõned õpetussõnad, et nad end hasarti sattudes ei vigastaks, ning lepiti kokku, et tööpäev lõpeb orienteeruvalt kell 14.00. Pärast kotikomplektide väljajaotamist voolas parkla autodest minutite jooksul tühjaks ning vabatahtlikud sõitsid nelja ilmakaarde laiali. Lipujaama parklasse jäid veel vaid korraldajate sõidukid.

Siiski ei tähendanud koristajate objektidele minek koordinaatoritele puhkust. Absoluutselt kohe hakkas maakonna ja valla koristuskampaania juhi Silja Kana telefon helisema. Koordinaatoreid teavitati sellest, et kilekotte ei jätku, sageli ei leidnud meeskonnad prügihunnikut üles ning paljudele käis ette antud sodiladu üle jõu. Selle tarvis suunasid koordinaatorid suuremate prügihunnikute juurde ka abijõude.  

Koristajatele jagati tasuta suppi

Poolteist tundi pärast aktsiooni algust olid Jõgeva linna kogumispunkti KEKi hoovis ilmunud juba esimesed sodikoormad. Vanad rehvid lubas sealse kummiposti omanik oma virna ladestada. Jõgeva Gümnaasiumi 6 a klassi õpilased koos klassijuhatajaga jõudsid neile määratud prahi üsna kiiresti ära koristada. 12 õpilast koos oma õpetajaga suutsid pooleteise tunniga  koristada raudteeäärse jaamahoonest kuni viaduktini. Idee koristama minna tuli klassijuhataja Merike Kompuse sõnul õpilaste ja õpetaja ühisel nõul. Õpilaste arvates on koristuskampaaniast kindlasti edaspidi kasu. “Kui korra oled pidanud seda prahti koristama, siis enam prügi maha ei viska,” kinnitasid Jõgeva Gümnaasiumi “kuuendikud”.

Jõgeva KEKi platsil oli ennast sisse seadnud ka Keskerakonna naistekogu supiköök. Väikese kaubiku taga asetses kaks suurt supikatelt ja hunnik õhupalle, millest iga natukese aja tagant mõni kuumuse käes pauguga lõhki läks. Supi oli keetnud sotsiaalkeskuse Elukaar kokk. Jõgeva Keskerakonna naistekogu juhatuse esinaine tunnistas, et kuidagimoodi peab ju endale reklaami ka tegema, sest tavaliselt on igal avalikul üritusel platsis Reformierakonna noortekogu. Seekord otsustasid Keskerakonna naised ise välja tulla. Mõne aja pärast ilmus välja linnapea Viktor Svjatõšev, kes lahkelt Keskerakonna naistekogu pakutud supi vastu võttis.

Paari tunni möödudes kasvas jäätmehunnik KEKi platsil märkimisväärselt ning prügiautosid vooris jätkuvalt edasi-tagasi. Jõgeva Linna koordinaator Jaan Vahtla tegeles samal ajal suuremate autode saatmisega Jõgeva Haigla territooriumile, kus üks koristusbrigaad ei suutnud oma haagise peale ära mahutada kahte veneaegset prügikasti. 

Jõgeva vallas viiendik maakonna koristajatest

Maakonna ja Jõgeva valla koordinaatori Silja Kana sõnul osales maakonnas hinnanguliselt 950 vabatahtlikku koristajat ning Jõgeva vallas oli neid umbes 160. Samas oli ka neid koristajaid, kes end kampaania raames ei registreerinud, kuid koristuskampaaniale kaasa aitasid. Näiteks nädala sees koristasid oma kandi ümbrust, ka kaardistatud prügi,  Kiigemetsa kooli õpilased ja õpetajad. Samas ei õnnestunud osadel meeskondadel koristuspäeval välja ilmuda, kuna nad ei saanud viimasel hetkel endale autot.

Prügi viidi ajutistelt kogumisplatsidelt Jõgeval ja Laiusemäel edasi Torma prügilasse, ohtlikud jäätmed transporditi Laiusele ohtlike jäätmete kogumispunkti. Pühapäevase seisuga polnud KEKi platsilt veel ära viidud eterniiti, mis lähipäevil sealt kindlasti ettenähtud kohta veetakse.

Koordinaator Silja Kana lubas pühapäeva õhtul, et tal on plaanis teha maakonnas veel üks korralik ringkäik, et saada ise aimu, palju prügi reaalselt koristatud sai. “Arvan, et Jõgeva vallas sai kaardistatud prügist koristatud umbes 80 protsenti,” ütles ta. Koristusaktsiooni võib tema sõnul lugeda õnnestunuks. “Nägin koos nii palju toredaid ja hakkajaid inimesi. Olen väga uhke kõigi abiliste üle. 3. mail sai selgeks, et meil on väga palju imelisi inimesi. Siinkohal tahaksin tänada kõiki Jõgevamaa valdade koordinaatoreid. Lisaks minu väga suur tänu Kaitseliidu Jõgeva maleva inimestele, kes olid lipnikeks lipujaamades, ja maleva pealikule, kes oli samuti väga suureks toeks,” sõnas lõpetuseks koordinaator Silja Kana.  

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus