Koristatud on piisavalt, aga saak on napp

Küllap pole tänaseks enam ainsatki teraviljakasvatusega tegelevat ettevõtet, kus koristustöödega veel alustatud ei oleks. Tänavused saagid jäävad mõistagi aastatagustele kõvasti alla, aga kokkuostuhinnad on mullusest kõrgemad ning vilja kuivatamisele kulub tavapärasest vähem aega ja raha.


Põltsamaa valla Kamari piirkonnas tegutseva OÜ Präga juhataja Eve Samberki sõnul tuleb suurema koristustööga oodata, sest viljad pole veel päris valmis. Ühistu põldudel on teravili kasvamas umbes 300 hektaril. Talinisu ja rüps on siiski võetud, samuti osa hernest. Talinisu saagiks kujunes umbes 2 tonni hektarilt. Normaalsel saagiaastal oleks saanud talinisu 5-6 tonni ning talirüpsi  kuni 2 tonni hektarilt.  Heal saagiaastal annab talirüps 3-4 tonni hektari kohta. Lisaks talinisule ja -rüpsile on ühistu põldudel kasvamas veel oder, kaer, raps, samuti hernes. Talirapsi külvamisega alustati esmaspäeval. Talivilja külvatakse vastavalt sellele, kuidas põldusid ette jõutakse valmistada ning kuidas koristustööd kulgevad. Koristatakse ühe kombainiga, teravili kuivatatakse kahes kuivatis. Ühistul loomi ei ole ja kogu teravili müüakse ära. Tänavune teravilja kokkuostuhind on küll kõrgem kui tavaliselt, ent samas on transport kallim, sest mootorikütuste hinnad on vahepeal tõusnud. Õnneks teravilja müügiga probleeme ei ole. Samberki sõnul on teravilja lihtsam kasvatada kui rapsi ja rüpsi, aga rapsi ja rüpsi hinnad algavad 300 eurost tonni kohta, teraviljal 120-130 eurost. Rapsil ja rüpsil on väga suure tähtsusega õlisisaldus. „Meie saame oma väikese meeskonnaga koristus- ja külvitööd tehtud hiljemalt septembri alguseks. Me ei kurda, sest oleme alati toime tulnud ja tuleme ka seekord,“ kinnitas Eve Samberk.

Hilised sordid peavad veel valmima

Torma POÜ agronoom Koidula Liis lausus, et koristatud pinda ikka on, aga tonne koguneb kesiselt. Esmaspäeva hommikuks oli 40 protsenti 1260hektarilisest teraviljapinnast koristatud. Torma POÜ põldudel on kasvamas suvi- ja talinisu, oder, suvi- ja taliraps. See osa talirapsist, mis valmis oli, on koristatud. Talinisu ja varane oder on koristatud, samuti varane suvinisu. Varase odra ja varase suvinisu saaginumbriks kujunes samuti 2 tonni hektarilt. Talirapsi saagiks on ca 2,5 tonni hektarilt. Eriti kesised on varaste sortide saaginumbrid. Talivilja külvatakse 300-400 hektarile. Agronoomi sõnul paistab hilise odra ja hilise suvinisu saak natuke paremaks kujunevat. Kolm tonni hektari kohta peaks hilistelt sortidelt saaki saama. Kõigepealt tuleb varustada söödaga loomad ja alles seejärel selgub, kas üldse midagi müügiks üle jääb. Vilja on koristamas kaks kombaini ja nende võimsusest saagi koristamiseks täielikult piisab. Kuivatite võimsust on madala saaginumbri juures samuti piisavalt. Tänasest alates koristustöö mõneks ajaks peatatakse, sest hilised sordid peavad veel valmima. Koidula Liis usub, et teravili peaks selle kuu lõpuks koristatud saama. Kokkuostuhinnad õnneks kerkivad ja agronoomi arvates tuleks müügiga veel oodata. Koidula Liis loodab, et taliraps peaks tuleval nädalal külvatud saama, kui veidigi vihma tuleks. Kogu taliviljakülv peaks olema lõpetatud hiljemalt septembri keskpaigaks. 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus