Jõgevlane Aivar Narusk kavatseb näiteks koos nelja kaaslasega hakata arendama militaarturismi. Õigupoolest on nad sellega juba väikest viisi alustanudki.
“Oleme piiri tagant hankinud soomustransportööri ja muudki kasutatud sõjatehnikat,? ütles Aivar Narusk. “Praegu pakume soomustransportööriga sõitmise võimalust Valgamaal Leigo talu maadel, kus toimuvad ka kuulsad järvekontserdid, edaspidi on plaanis soetada päris oma maatükk ja hakata seal hoopis laiemat teenustepaketti pakkuma.?
Kõikvõimalike adrenaliinitaset tõstvate sõjamängude tarvis oleks vaja maad vähemalt 25 hektarit. Ja kuna kõige soodsama hinnaga on maa praegu Ida-Virumaal, siis on Aivar Naruski pilk eelkõige just selle maakonna peale pidama jäänud.
?Militaarturismi puhul on üsna ükskõik, missuguses Eestimaa paigas seda arendada,? ütles Aivar Narusk. “Tallinnast välja tuleb Briti poissmeestel või kellel iganes sellistes atraktsioonides osalemiseks ju niikuinii sõita.?
Aivar Naruski neli kompanjoni on tegevteenistujad Eesti Kaitseväes. Samas seisuses oli veel hiljuti ka ta ise. Nüüd on tsiviilisik. Muidu ta firmat juhtida ei saakski.
Mõtetele tuge
Küsimusele, kas Eesti Vabariigis on raske oma äri alustada, vastas Aivar Narusk, et kui algkapital olemas, siis mitte. Alustava ettevõtja baaskoolituse hindas ta asjalikuks ja kasulikuks.
“Mõned loengud ajasid alguses natuke hirmu nahka ka, aga üldkokkuvõttes sain ettevõtjaks hakkamise mõttele ikka tuge,” ütles Aivar Narusk.
“Minu plaane koolitus otseselt ei mõjutanud,” lisas teine koolitusel osalenu, Jana Punder Mustveest. “Lähtun ettevõtlust alustades rohkem oma sisetundest: paar aastat tagasi ma oma äri alustamiseks veel valmis polnud, nüüd aga tunnen, et olen. Koolitusel omandatud teadmised äriplaani koostamisest, ettevõtte asutamisest, raamatupidamisest, lepingute sõlmimisest jne kuluvad muidugi marjaks ära.”
Senini põhiliselt kodus lapsi kasvatanud Jana Punderil on plaanis avada Mustvees käsitööpood. Käsitööoskusi on ta arendanud nii oma käe peal kui ka vastavatel kursustel. Juhendaja käe all on ta õppinud näiteks rahvusliku lapiteki tegemist.
“Kaupluses kavatsen peale käsitöötoodete meeneid müüma hakata,” ütles Jana Punder. “Kui saan kaupluse jaoks need ruumid, mida loodan, siis saan hakkama ka starditoetuseta, kui pean aga mingeid teisi ruume remontima hakkama, siis vajaksin kindlasti lisaraha.”
Ettevõtja baaskoolituse läbimine ongi tegelikult üks eeldusi riigi poolt ettevõtjatele jagatava starditoetuse saamiseks.
“Kui inimene pole varem ettevõtlusega tegelnud ega ka ühtki koolitust läbinud, on oht, et ta ei saa ettevõtjana hakkama ning et starditoetus tühja läheb, üsna suur,” ütles Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant Enn Valgus. “Kel aga baaskoolitus läbitud, peaks olema ka pädev oma ettevõtet juhtima.”
Sümboolse summa eest
Alustava ettevõtja baaskoolitusi korraldab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus maakondade ettevõtluskeskuste juures regulaarselt just selleks, et ettevõtjaid juurde tuleks. Jõgeval oli eelmine selline koolitus näiteks kevadel. Seekordsel koolitusel olid lektoriteks Mainori kõrgkooli õppejõud. 64-tunnise koolituse (loengud toimusid kaheksal päeval) juhatas sisse ja lõpetas Urmas Sannik. Töökaitsest ja töövõtulepingutest rääkisid aga kaks praktiseerivat advokaati, kelle toodud hoiatavad näited kursuslastele kindlasti meelde sööbisid. Koolituse lõpetamisel said aga kursuslased lisaks tunnistusele kaasa väikesed meened Hansapangalt ning nende alustavate ettevõtete stardipaketi tutvustuse.
Koolitust rahastas EAS, osalejail endil tuli maksta vaid sümboolne summa.
“Ühest küljest tagab madal hind selle, et kõik soovijad osaleda saavad,” ütles Enn Valgus. “Samas võib mõnel sellist hinda nähes tekkida tunne, et ju pole siis pakutav kuigi väärtuslik. Teatud probleeme on vist ka info liikumisega. Enda arust jagasime eelteavet piisavalt, aga ikka ilmus poole koolituse peal välja inimesi, kes asjast midagi kuulnud polnud, aga samas sellist koolitust oleksid vajanud.”
Järgmise koolituse toimumisaega ei osanud Enn Valgus veel öelda, küll aga kinnitas, et Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusse on nõu ja abi saama oodatud nii alustavad kui ka tegutsevad ettevõtjad.
RIINA MÄGI