Koolipoisi soov liiklemine turvalisemaks muuta tunnistati nutikaimaks ideeks

Leiutaja sõnul sai ideed ka laiendatud, tema arvates oleks üks võimalus panna lambid tööle päikesepatareidega. Mõte oleks selles, et päevasel ajal ei ole ülekäigurada valgustada vaja ning sellel ajal laeb päike akusid.

?ürii leidis, et maailmamastaabis ei ole idee küll täiesti uus, kuid Eesti oludes, arvestades pikka pimedat talveperioodi, meie liikluskultuuri ning eriti viimasel ajal aset leidnud traagilisi õnnetusi, väärib see mõte teokstegemist. Nutikat noormeest ootab auhinnareis vabalt valitud Euroopa riiki, et külastada uuendustega seotud näitust või koolituskeskust. Uuga ise ütles, et tahab kõige rohkem minna Londonisse. Tema sõnul uurib saate “Ohoo” produtsent, millal Londonis mõni innovaatiliste teedega seotud näitus või üritus on ning siis saab ta oma auhinna välja võtta.

Kokku saatis Indrek Uuga nutikate ideede konkursile kolm ideed.

“Vaatasin parajasti Ohhoo saadet ja seal ilmus teade, et oodatakse nutikaid ideid. Otsustasin mõned oma mõtted ka saata. Istusin arvuti taha ning meili kirjutades tulid ka ideed,” kirjeldas Indrek konkursist osavõttu. Kahest ülejäänud ideest ta eriti rääkida ei tahtnud, tema sõnul need eriti head mõtted ei olnud. Ühel päeval avastaski noormees postkastist teate, et tema mõte sebrade valgustamisest on välja valitud ning autasustamine toimub Stenbocki majas.

See, et Indreku idee oli parimaks kuulutatud, selgus alles autasustamisel. ?Auhinnad andis kätte Andrus Ansip ning kohal oli palju ajakirjanikke, kes tahtsid intervjuud saada,? rääkis Indrek. ETV Ohoo saates saab nutikate ideede väljamõtlejatest tehtud saatelõiku näha 26. detsembril.

Eelmisel aastal poiss nutikate ideede konkursil ei osalenud, kuid edaspidi tahab seda kindlasti teha. Ideedest tal puudu ei ole. “Tahaksin välja mõelda just neid asju, mis ka igapäevases elus kasutamist leiavad,” ütles nutikas noormees, kelle igapäevaseks hobiks on kunst. Ta on mitu aastat õppinud ka Jõgeva Kunstikoolis.

Teistes auhinnalistest ideedest jäi Indrekule meelde teise preemia saanud Otepää Gümnaasiumis õppiva 12-aastase Maarit Stepanovi mõte, kes pakkus välja, et kõik õppematerjalid ? raamatud, töövihikud ja tunniplaanid ? võiksid olla alla laaditavad kergesse sülearvutisse. Selle peale tuli neiu siis, kui ta ühel päeval kaheksa ainetunni materjalid koolikotti pakkinuna avastas, et kott on ikka kohutavalt raske.

Parimaid ideid välja valides arvestas ?ürii idee kasulikkust, uudsust ja läbimõeldust. ?Kõik ideed ei saa teoks, paljud täienevad teostamise käigus. Hea idee on selline, mis näitab ära ka tee selle elluviimiseks,” ütles ?ürii esimees, teadur Maarja Kruusmaa. Teist korda korraldatud nutikate idee konkursile saadeti kuu aja jooksul kokku 77 tööd.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus