Koolinoorte orienteerumise MM tuleb Lõuna-Eestisse

Eesti Koolispordi Liidu (EKSL) president Lauri Luik ja Rahvusvahelise Koolispordi Föderatsiooni (ISF) president Laurent Petrynka allkirjastasid lepingu, mille kohaselt toimuvad koolinoorte orienteerumise maailmameistrivõistlused 2019. aasta mais Lõuna-Eestis.

„Eesti Koolispordi Liidu jaoks on sedapuhku tegu juba viiendate MM-võistluste korraldamisega. 1995. aastal toimusid koolinoorte maailmameistrivõistlused orienteerumises, 2009. aastal kergejõustikus, 2014. aastal murdmaasuusatamises ning 2016. aastal 3×3 korvpallis. Siiani oleme korraldatud suurvõistlustele vaid positiivset tagasisidet saanud. Rahvusvaheline toetus julgustas meid taaskord seda vastutusrikast ülesannet võtma,“ ütles EKSLi president Lauri Luik.

„EKSLi peamine eesmärk on edendada tervislikke eluviise ja sporti koolinoorte hulgas. Peame oluliseks koolispordi arendamist ka rahvusvahelisel tasandil. Oma võimete proovilepanek ülemaailmses konkurentsis on noortele kahtlemata ainulaadne ja unustamatu kogemus. Lisaks võistlemisele kõrges konkurentsis, on rahvusvahelised võistlused kultuuriliselt harivad ja silmaringi laiendavad,“ sõnas Luik.

Koolispordiliidu peasekretäri Madis Pettai sõnul on enam kui 900 osavõtjaga rahvusvahelise koolinoorte tiitlivõistluse korraldamine Eestis väljakutse mitte ainult organisatsioonile, vaid meie spordistruktuurile tervikuna, mis annab hea võimaluse näidata väikese riigi tugevusi. „Koolinoorte maailmameistrivõistlused orienteerumises toimuvad koostöös Eesti Orienteerumisliiduga. 2017. aastal Tartus toimunud täiskasvanute orienteerumise MM-i edukas läbiviimine Eesti Orienteerumisliidu ja orienteerumisklubide poolt annab meile kindluse õnnestuda tuleval aastal võistluse läbiviimisel samal tasemel. Eesti koolinoorte koondisele on kodused tiitlivõistlused aga taas suureks võimaluseks hästi esineda ja püüda kõige kirkamaid medaleid.“

Jõgeva spordiklubi Visa juhatuse liige Toomas Puss on Jõgevamaa noorte orienteerujatega tegelenud aastatel 1986-2012. „Viimastel aastatel osalen ühe või kahe sõiduautotäie täiskasvanud kaaslastega päevakutel Tartumaal, Põlvamaal  ja Lääne-Virumaal,“ sõnas Puss, kelle õpilased osalesid 2003. aastal Põlvamaal juunioride MM-i taustavõistlusena peetud rahvusvahelisel neljapäevasel massvõistlusel 4EST, mis tänaseks on hääbunud.

„Tunamullu oli Harjumaal seenioride MM rohkem kui paari tuhande osalejaga, mullu Lõuna- Eestis põhiklassi MM, mis on ülisuper seikluslikkuse taustaga metsajooksjate laulupidu,“ kiitis Puss.

Seda, et orienteerumine tõesti on eluviis, sai Puss kogeda aastatel 1992 ja 1996, mil osales 15 000 sportlasega Rootsis viiepäevasel võistlusel O-Ringen, kus oli võistlusklasse vastavalt eale ja sportlikult tasemele 90. 

Puss kiitis klubi Põlva Kobras, keda peab Eesti parimaks, tublimaks ja kõige järjepidevamaks orienteerumisklubiks.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus