Koolikell kutsub taas!

 

Loodus on muutuste meelevallas. Roheline värv on asendumas rõõmsavärvilisema ja pilkupüüdvamaga, justkui  kutsudes märkama  ja avastama uut ja huvitavat. Sügisvärvide paljusus on innustanud  läbi aegade loomeinimesi seda jäädvustama nii maali- kui sõnakunstis. Mitmekesine ja põnev on meie kodupaiga  loodus, mille mõistmiseks ja seaduspärasuste tundmaõppimiseks vajame palju teadmisi ja oskusi.

Kutsuv koolikell annab teada, et  õpilastel ja õpetajatel on aeg asuda õpiteele. Lapsed on  suvega kasvanud ja päevitunud. Nüüd on vaja  uusi riideid, koolikotti ja õpikuid. Kooliärevus on haaranud ühtmoodi nii esmakordselt üle kooliläve astujaid  kui abituriente.

Esimesel koolipäeval   sammuvad käest kinni hoides aktusele kooli vanimad ja noorimad õpilased, sümboliseerides sedasi koolipere ühtekuuluvust, suurema tuge väiksemale  ja põlvkondade vahetust. Ühed on alustamas õpinguteed, teistel mõttes  juba edasine lennutrajektoor.

Tänane maailm pakub  aktiivsele noorele suurepäraseid võimalusi  õppida, töötada, elada. Seepärast võime end kord  leida kodumaast kaugel, uute sõprade ja tuttavate keskelt. Et aga ei katkeks side kodupaigaga, on vaja kasvatada ja tugevdada seda tunnet. Et maailma avaruses   ei ununeks lapsepõlve kodu, vanad  sõbrad, kodukool, koduvärav.

Õpilaste kodutunde kasvatamiseks ja meie maakonna tutvustamiseks tellisime koos Jõgevamaa Omavalitsuste Liiduga  algklassiõpilastele mõeldud raamatu  “Jõks ja viis imelist päeva”, milles  tutvustatakse  läbi laste silmade meie kodumaakonna huviväärsusi. Usun, et kirjapandud lood annavad lugejale uusi teadmisi oma kodupaigast.  

Käesoleval aastal on  Jõgevamaal esimesse klassi  minejaid üle kolmesaja, mõnekümne võrra  enam kui möödunud õppeaastal. Pedagoogide pere täieneb mitme noore  kolleegiga ja Laiuse põhikoolil on uus direktor.

Haridusvaldkond peaks olema  iseenesest konservatiivne ja stabiilne.  Õpilaste arvu pidev vähenemine maapiirkondades ja vajadus eluga kaasas käia on toonud aga  ka  sellesse valdkonda reforme, mis on juba mõjutanud ja mõjutavad hariduses toimuvat veel pikka aega. Loodan siiski, et sisuline õppetöö, mis baseerub tublidel pedagoogidel, ei saa selle tõttu kannatada. Usun, et kõik  osapooled püüdlevad parima tulemuse poole ja annavad endast  maksimumi, et seda saavutada.

Soovin kõigile  säravat kooliaasta algust, edukaid õpinguid ning huvitavaid õppetunde.

VIKTOR SVJATÕŠEV, maavanem

blog comments powered by Disqus