Koolides pole ametlikke külmapühi peetud

Sel nädalal paukunud käre pakane koolide uksi ei sulgenud, kuigi puudujaid oli haridusasutustes eile ja üleeile tavapärasest rohkem.

Jõgeva Ühisgümnaasium pole külmapühi välja kuulutanud. “Gümnaasiumiastme õpilastel nagunii külmapühi ette nähtud pole ja õpetajad peavad koolis olema,” selgitas kooli direktor Jüri Toit. Siiski lisas direktor, et nädala algul oli koolis õpilasi veidi vähem. Rohkem on pakasega puudujaid algklassilaste  hulgas.

“Teisipäeval puudus koolist umbes kaks viiendikku õpilastest, eile oli puudujaid umbes üks kolmandik,” ütles koolijuht, kinnitades, et ei pane pahaks, kui lapsevanem ei soovi oma võsukest käreda pakasega kooli saata. “Me oleme paindlikud ja korraldame vajadusel õppetöö ümber,” ütles ta.   

Puudujaid rohkem haiguste tõttu

Jõgeva Gümnaasiumi direktori Taisto Liivandi sõnul oli nende koolis nädala algul puudujaid üsna palju. “Teisipäeval puudus 366 last ja kolmapäeval 205, mis on kolmandik kooli õppuritest. Seda on üsna palju, tavalisel päeval on puudujaid vaid viis protsenti,” tõdes Liivandi.

Jõgeva Gümnaasiumis on enim puudujaid keskastme õpilaste hulgas. “Väikesi lapsi on rohkem koolis kui suuremaid,” rääkis direktor. Liivandi mõistab, et käreda külmaga ei pea vanemad oma lapsi väevõimuga kooli ajama. “Eks koolimaja on ka jahe, tarvis oleks maja väljastpoolt soojustada,” lisas ta.

Ka Vaimastvere Koolis  ei peetud ametlikke külmapühi.  Kolmandiku Vaimastvere õpilastest moodustavad koolimaja lähedal õpilaskodus elavad lapsed, keda paarkümmend meetrit kooliteed ei murra.

Siiski jättis pakane ka mõningad Vaimastvere Kooli õpilased koju. “Teisipäeval puudus 24 last, eile oli puudujaid 16,” rääkis kooli direktor Väino Ling, nentides, et enamik algklassiõpilasi oli külma kiuste koolis, rohkem oli puudujaid keskastmes. “Eks väiksemad lapsi toovad autoga kooli nende vanemad,” lisas Ling. Veel rääkis direktor, et pakasest enam hõrendas kooliskäijate ridu paar nädalat tagasi hoogsalt levinud gripiviirus.  

Külmast hoolimata kelgutama

Eile pärastlõunal möllasid mõned lapsed Jõgeva Gümnaasiumi kõrval kelgumäel. Selleks ajaks oli õhutemperatuur tõusnud kümne külmakraadi piirimaile ning päikese käes oli üsna soe. Kelgumäele oli koos tütre Maribeliga tulnud ka kolme lapse ema Liina. Maribeli ta hommikul lasteaeda ei saatnud, sest siis oli väljas üsna külm. Päeva edenedes ja ilma soojenedes otsustas ema siiski lapsega kelgumäele minna.

“Päikese käes on üsna soe ja mõnus, külmapühade ajal ei pea ju päev otsa toas olema,” selgitas Liina, kelle suuremad lapsed käivad juba koolis. “Üks käib neljandas ja üks üheteistkümnendas klassis,” rääkis ema ja lisas, et keskmine laps ei taha samuti külmaga kooli minna, kuigi sinna kõndimine väga palju aega ei võta. “Kõige vanem otsustab juba ise, kas minna kooli või mitte. Üldiselt tema külmapühi ei pea, sest hiljem on raske järele õppida,” selgitas Liina. 

Iga päev võib tuua uue külmarekordi

Kui esmaspäeval pidi Jõgeva selle talve külmarekordi Kuusikule loovutama, siis teisipäeval sai külmalinn selle taas oma nimele, sest hommikul kell 6 mõõdeti Jõgeval – 30,6 kraadi.

Ka enne eilset oli tänavuse talve külmarekord Jõgeva käes: 16. jaanuaril mõõdeti siin 26,3 miinuskraadi.

Teisipäevane külmarekord ei pruugi pikalt püsida, sest Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) andmetel külmalaine ei tagane. Jõgeva temperatuurid on aga külmahoiatustes eraldi ära toodud. Jõgeval oli näiteks kolmapäeva hommikul “vaid” –28 kraadi. Ööl vastu reedet ja laupäeva on kohati taas võimalik –30 kraadi.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus