Kooliaasta algus toob kaasa üsna palju kulutusi

 

Täna alustavad õpilased kooliteed, kuid ettevalmistused uueks õppeaastaks tuli teha juba varakult. Alljärgneva uuringuga püüame saada selgust, kui palju tuleb koolilapse vanematel   kooliaasta sujuva alguse nimel kukrut kergendada.

Kõige põnevam on 1. septembril vaieldamatult esimesse klassi minejatel. Uus ja huvitav on see päev ka nende vanematele,  kuid kooliaasta alguse eel tuleb just esimesse klassi astujate vanematel teha üsna palju kulutusi. Tarvis on osta kogu varustus alates harilikest pliiatsitest ja koolikotist ning lõpetades vahetusjalatsite ja kooliriietega. Praegusel ajal on koolitarvete valik üsna suur, ka hindade poolest. Kui siiski tahta oma lapsele parimat ning selleks on ka rahalisi võimalusi, kulub ühe esimese klassi lapse kooli saatmisele tublisti üle saja euro ehk üle poole praegusest miinimumpalgast.

Artikli lõpus toodud tabelis on kirjas summad, mis on kulunud ühe konkreetse õpilase koolitarvete ostmiseks. Antud juhul on see üsna subjektiivne, sest kindlasti kulub mõnel teisel kooliaasta alustamiseks veidi vähem ning kellelgi ka hulga rohkem raha.  

Kallim kott hoiab selja tervena

Kristel ja Kaido, keda on õnnistatud kaksikutega, saadavad sel aastal oma mõlemad lapsed esimesse klassi. Nende puhul tähendab see ka topeltkulutusi koolitarvetele. Kaksikute Markuse ja Mariani ema rääkis, et eraldi nad raha koolitarvete ostmiseks ei kogunud, kuid ta tegi siiski eelnevalt väikese hinnauuringu, kust oleks soodsam koolikaubad osta.

Kõiki asju ei saa ka korraga osta. Näiteks osteti kirjutuslaud ja toolid juba aasta varem, et mitte kõiki kulutusi ühele perioodile jätta.

Kui muidu valisid lapsed koos emaga koolitarbed selle järgi, mis on soodsam ning mis ka lastele meeldiks, siis koolikoti ostmisel oli emal kindel soov osta lastele ortopeedilised koolikotid, mis toetavad selga ning mille hind on selle tõttu ka veidi krõbedam.

Määravaks sai koolikoti mugavus, sobivus, kvaliteet, tugevus. Koti seljaosa on polsterdatud ja toetab selga, kott on varustatud paljude helkuriribadega. Komplekti kuulub ka   spordiriiete kott ja joogipudel, mida koolikoti külge kinnitada saab. Kott on vetthülgavast materjalist, samuti oli meile oluline selle disain ja värvilahendus,” selgitas Kristel.

Kvaliteetne ja kallim koolikott peaks pidama vastu kauem kui ühe õppeaasta. Seda loomulikult juhul, kui  seda talvel kelguna ei kasutata!    

Vanema astme õpilastel kulub rohkem riietele

Tänasest põhikooli lõpuklassis alustav Kauri ostis kirjutusvahendid, vihikud ja muud koolitarbed Eestist ning riided suve jooksul Soomest. Põhjanaabrite juures on selles osas suurem valik ning mõnikord ka soodsamad hinnad. Kirjatarbed ostis noormees korraga ühest kohast, sest hinnad on igal pool üsna sarnased ning nii hoidis ta aega kokku.

Kõige rohkem raha kulus tal siiski kooliriietele, nimelt oli poiss suvega paljudest kehakatetest välja kasvanud. Välja tuli vahetada ka spordijalatsid, kingad ning vahetusjalatsid.

Abiturient Gerli kulutas kooliaasta alguse puhul üsna suure summa, kuid ei ostnud siiski kõiki asju korraga. Oma kulutused abituuriumi alustamiseks jaotas ta ühtlaselt kogu suve peale. Kõige enam kulus tüdrukul enda sõnul riietele, sest otsustas uue kooliaasta eel oma garderoobi suures mahus uuendada. Suurema osa riietest ostis neiu omateenitud raha eest, veidi toetas teda ka isa.

Samas kulus Gerlil koolitarvetele üsna vähe. Koolikott oli neiul juba varasemast olemas ning seda polnud tarvis välja vahetada. Ka kunstiõpetuse jaoks pole gümnaasiumiastme õpilastel joonistustarbeid vaja, sest õpitakse peamiselt kunstiajalugu.

 Õnneks pakuvad praegu  koolitarbeid pea kõik kaubandusketid. Neid müüakse ka väiksemates asulates ning  kaubareisid suurematesse keskustesse pole hädavajalikud. 

Kooliaasta alguse kulutused 

                                    1. klass                         9.klass                          12. klass 

Koolikott                        57,5                              12                                 olemas 

Vihikud                          0,93                              8,11                              20 

Kirjatarbed                     8,76                              3,61                              10 

Kunstitarbed                  10,88                            2,45                              0 

Riided                           43,93                            54,9                              200 

Jalatsid                           28,9                              48                                 60 

Kokku                           150,9€                          129,07                        290 €

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus