Kontsert toob kirikusse valgust

Laiuse kirikus saab pühapäeval teoks Jaan Poskale pühendatud heategevuskontsert “Uskuge valgusesse”, mis on pühendatud Jaan Poska mälestusele ning millel kogutakse annetusi Laiuse kiriku suurima ja vanima laelühtri restaureerimiseks.

Kontserdil musitseerivad tuntud saksofonist Lembit Saarsalu, helilooja ja klahvpillimängija Olav Ehala, lauljad Jaan ja Helin-Mari Arder ja EELK Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas. Ott Arderi luulet loeb näitleja Ain Lutsepp. Kontserdi korraldab Laiuse kogudus koostöös kohaliku raamatukogu ning Jõgeva vallavalitsuse ja -volikoguga.

EELK Laiuse koguduse juhatuse esimehe Epp Järve sõnul hakkas kiriku lühtrite kehv seisukord eriti teravalt silma paistma pärast seda, kui kirik ise möödunud kevadel Jõgeva valla toetusel seestpoolt remonditud sai. Remont tuli ette võtta selleks, et kirik oleks valmis vastu võtma väärikaid külalisi, kes saabusid sinna seoses mulluse võidupüha sündmustega: Laiuse kirik oli mäletatavasti võidutule öine puhkepaik ja sealt lähetati see võidupüha hommikul pidulikult Jõgevale, kus toimusid paraad ja võidutule maakondade esindajatele üleandmine.

Pidin möödunud suvel üsna mitmel korral vastama meie kirikut külastanud inimeste, eriti väliskülaliste küsimusele, miks meil ometi lühtrid nii kehvas seisus, kui kirik ise nii kena on,” ütles Epp Järv. Vastata polnud mul muud kui seda, et lühtrite kordategemine läheks maksma ühtekokku 100 000 krooni, sellist summat pole aga kogudusel kusagilt võtta.”

Muusikud nõus aitama

Mõte lühtrite restaureerimiseks heategevuskontserdiga raha koguda tuli Epp Järvele mullusel esimesel advendipühapäeval, kui koos helilooja Olav Ehala ja lauljatar Hanna-Liina Võsaga Laiuse kirikusse kontserti andma tulnud saksofonist Lembit Saarsalu kiriku head akustikat kiitis.

Siis mul äkki plahvataski, et heategevuskontsert võiks aidata lühtrite osas asjad liikuma,” ütles Epp Järv.

Saarsalu ja Ehala olid tema sõnul kohe nõus kaasa lööma. Keeruline polnud nõusse saada ka Jaan Arderit, kes Laiusega seotud seeläbi, et on siin sündinud riigimehe Jaan Poska lapselapselaps. Jaan Arderi kutsel liitus heategevusprojektiga ka tema lauljannast tütar Helin-Mari Arder.

Jaan Arderi venda, luuletaja Ott Arderit, kes kahjuks meie hulgast lahkunud, ei tahtnud me samuti ära unustada ning palusime tema luuletusi lugema näitleja Ain Lutsepa, kelle perekonna suvekodu on Laiuse lähedal Paluperes,” ütles Epp Järv.

Kui lumepall” korra juba veerema oli hakanud, siis veeres see justkui inertsist veelgi suuremaks: et Kaitseliidu Jõgeva Maleva uus, mulluse võidupüha eel toonase Jõgeva maavanema Aivar Koka ja OÜ Moreen poolt kingitud lipp ikka veel pühitsemata on (selleks ei olnud senini leitud lihtsalt sobivat võimalust), otsustati ka see pidulik talitus 2. mail ära toimetada. Nii algabki pühapäevane sündmus lipu pühitsemisega. Hetke pidulikkust rõhutab Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma valla ühisorkestri ülesastumine. Seejärel saavad aga sõna juba pealinna muusikud.

Töö juba tehtud

Heategevuskontserdile tulijail on seekord võimalus kohe ja sealsamas näha, milleks nende poolt annetatav raha läheb: OÜ ARS Metallitöö meister Illar Meeru tuleb loodetavasti juba täna esimest restaureeritud lühtrit, mis valmistatud 1697. aastal ning millel seega vanust 313 aastat, kirikusse üles panema.

Töö läheb suhteliselt palju maksma — 19 000 krooni pluss käibemaks —, sest meister ei puhastanud üksnes lühtri messingist osi, vaid uuendas ka valgusti elektrisüsteemi,” ütles Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk. Keeruka töö eest tasumist toetab 10 000 krooni ulatuses Jõgeva vald ning esimese advendi kontserdil kogutud annetustestki on veel 6000 krooni järel. Ülejäänud summa loodame kokku saada pühapäevase kontserdi eel ja ajal.”

Lisaks sularahaannetustele kontserdil saab nimelt teha ka annetusi EELK Laiuse Püha Jüri koguduse arveldusarvele nr 1120248505. Tuhat ja enam krooni annetanute nimed jäädvustatakse kirikusse paigaldataval tänutahvlil. Jõgeva valla inimesed saavad Laiusele kontserdile sõita vallavalitsuse tellitud eribussidega. Pärast kontserti pakutakse kõigile pastoraadi õues rosinasuppi.

Et korda saada ka kolm ülejäänud lühtrit, mis on küll nn pealühtrist uuemad, ent ikkagi enam kui sajand vanad, tuleb korraldada veel vähemalt kolm heategevuskontserti. Kui ettevõtmine õnnestub, on tuleva aasta lõpuks kõigi lühtrite endisaegne ilu taastatud.

Kõik muusikasõbrad ning vaimuvalgust hindavad inimesed on pühapäevasele heategevuskontserdile oodatud!

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus