Kõntsana koheldud

Palamuse päästekomando sulgemisest oleme Vooremaa veergudel mitu korda kirjutanud. Nüüd on Päästeameti juhtkond tegemas üle Eesti visiite nendesse paikadesse, kus komandod kinni pannakse.

Nii oli Päästeameti juhtkond teisipäeval Saaremaal Leisis ja kolmapäeval Jõgevamaal Palamusel.

Kui Leisi visiiti ette valmistades saadeti kohalikele ajalehtedele ja rahvusringhäälingu kohalikule korrespondendile pressiteade visiidi ajakavaga, siis Jõgevamaal midagi taolist ei tehtud. Miks? Ei tea. Selles visiidi ajakavas oli väga täpselt ka kirjas, mis kell peadirektor ajakirjanikega räägib.

Teisipäeva lõuna paiku helistas toimetusse üks neiu, kes teatas, et Päästeameti juhtkond tuleb Palamusele kolmapäeval ja et kas ajakirjanikel on visiidi vastu huvi.

Kohalik kogukond oli mind sellest visiidist ammu informeerinud, teatasin, et loomulikult, kuna see puudutab väga suurt piirkonda ja väga paljusid elanikke.

Kogukond oli mind informeerinud visiidist algusega kell 11. Neiu märkis, et ajakirjanik võiks tulla kella 12ks. Võtsin selle info teadmiseks ja sõitsin kolmapäeval kella 11ks Palamusele. Et kui visatakse ukse taha, siis visatakse. Küllap räägitakse salajutt kiiresti ära ja siis saab ka üldsusele huvipakkuvatele küsimustele vastused.

Visiit algaski sellega, et mind visati nõupidamisteruumist välja. Kuigi kohalik kogukond püüdis päästa veel, mis päästa annab, selgitades, et need jutud, mis räägitakse off- the- record ehk ilma märkmeid tegemata ja koosolijatele teadmiseks, jäävad ka sellesse saali. Sellest ei tahtnud kõrged ülemused midagi teada – nende ainus nõudmine oli, et välja!

Kui välja, siis välja, ja loll olin, et varem kohale tulin. Lootsin kogu südamest, et salajutud aetakse kiiresti ja siis tuleb teave, mida võib ka avalikkus teada.

Kuid võta näpust. Kui kell oli juba 12.30 saanud ja maavanem korraks välja tuli tähtsale telefonikõnele vastama, esitas ta saali naastes küsimuse, kas nüüd võib ajakirjanik ka ruumi tulla. Teatati, et rahvusringhäälingu korrespondent oodanud Saaremaal kolm tundi, enne kui peadirektori jutule pääses, nii et oodaku aga …

Kas kohalik ajakirjandus kui kõrgete Tallinna härrade jaoks tõeline kõnts peaks ootama viis või kuus tundi? Või kui kaua siis ikkagi peab provintsiajakirjanik ootama, et tähtsad Tallinna isakesed end ikka tõeliselt tähtsatena tunneksid?

Kulus veel tund, enne kui provintsiajakirjanik jutule võeti. Päästeameti kõrgetel isikutel jätkus jultumust oma teguviisi igati õigustada. Küllap nii peabki kohalikega käituma! Kõntsale sai igatahes tema koht kätte näidatud! Jutud rahvast, inimeste päästmisest ja inimestest hoolimisest kõlasid minu kõrvus kui tõeline irvitamine. Mina pääsesin vaid kahe ja poole tunnise ootamisega, see on tõeliselt köömes selle kõrval, et Palamuse komandos töötavaid mehi on lollitatud juba aastaid.

Muide, ruumis viibinud väitsid hiljem, et nad ei saanud absoluutselt aru, miks ajakirjanik räägitut kuulda ei võinud, sest mitte midagi salajast ei räägitud ja avalikkuse jaoks seni teadmata uut infot ju ei antud.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus