Kõnnus elavad imeline vanaema ja imeline vanaisa

 

Hingedepäeval, 2. novembril tunnustas Vanavanemate Fond Tallinnas kümmet imelist vanaema ja vanaisa, kelle hulgas olid ka Jõgevamaal Torma vallas elavad Saima ja Tiit Lehtveer. Üheskoos on nad kasvatanud suureks tütre ja poja ning on nüüd headeks sõpradeks ja suunajaiks oma viiele lapselapsele.

 

Vanavanemate Fond asutati Tallinnas Kadriorus tegutseva Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu juurde kaheksa aastat tagasi ja juba seitsmel aastal on fond tunnustanud tublisid vanavanemaid kogu Eestist nende lapselaste suhtes üles näidatud hoole ja armastuse eest, aga ka aktiivse ellusuhtumise ja vitaalse eluhoiaku eest. Ühtekokku on nüüdseks sellise tunnustuse pälvinud 82 inimest. Nende hulgas on olnud ka vanavanemaid, kes on üles kasvatanud orvuks jäänud lapselapsi.

Vanavanemate Fondi asutaja ja juhataja Malle Salk ütles, et fondi asutas ta oma ema mälestuseks ja seda toetavad lahked annetajad.

“Mu ema oli ka eakana väga vitaalne ja teda jätkus igale poole,” rääkis Malle Salk. “Kui ta siit ilmast lahkus, hakkasin mõtlema sellele, kuidas tunnustada vanavanemate põlvkonna esindajaid juba siis, kui nad veel meie keskel on. Nii hakkaski fond igal aastal hingedepäeval tunnustamisüritusi korraldama. Maakondadest tehakse meile ettepanekuid, kellele anda imelise vanaema või imelise vanaisa tiitel, fondi juhatus arutab need läbi ja teeb oma otsuse. Me pole võtnud endale eesmärgiks tunnustada igal aastal iga maakonna vanavanemaid, aga me ei pea ka õigeks kuulutada välja ainult üht aasta vanaema või vanaisa.”

Tänavu tõsteti esile, nagu öeldud, kümmet vanavanemat. Peale Jõgevamaa oli tunnustatuid Järva-, Tartu-, Võru-, Ida-Viru- ja Pärnumaalt. Kõigile kümnele anti Kadriorus Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu hoones toimunud vastuvõtul üle tunnustuskiri ja üllatuskingitus — tuusik Pühajärve sanatooriumi. Pidulikul sündmusel viibisid ka sotsiaalminister Taavi Rõivas ja keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Viimane on Vanavanemate Fondi eestseisuse liige.

Kodu, kuhu lapsed tahavad tulla

Saima ja Tiit Lehtveerele imelise vanaema ja vanaisa tiitli üleandmisele elasid kaasa ka nende tütar Tuuli ja poeg Maikel oma peredega. Mõlemad elavad Tallinna lähedal Rae vallas. Tuulil on kolm last: 16-aastane Grete, kuueaastane Paulina ja nelja-aastane Bruno. Maikelil on pojad Kenno (5) ja Karl (2).

“Meie jaoks oli see suur üllatus, et meile imelise vanaema ja vanaisa tiitel anti, sest enda meelest pole me teinud midagi sellist, mida teised vanavanemad oma laste ja lapselaste heaks ei teeks,” ütles Saima Lehtveer.

Ameti poolest on ta Torma Põllumajandusosaühingu pearaamatupidaja, vabal ajal laulab aga Torma kammerkooris ja EELK Mustvee koguduse segakooris. Torma Maanaiste Selts, kuhu Saima samuti kuulub, hetkel väga aktiivselt ei tegutse. Tiit Lehtveer on töötanud elektrikuna, ent praegu on ta pensionär. Külainimesed iseloomustavad teda kui head naabrit, kes alati appi tuleb, kui vaja. Lehtveerte kodu Kõnnu külas on pälvinud tunnustust ka valla kauni kodu konkursil.

“Oleme püüdnud oma kodu selliseks teha, et lapselapsed tahaksid meie juures olla ja et neil seal tegevust oleks,” rääkis Saima Lehtveer ja lisas, et laste jaoks on neil aias mängumaja, batuut ja liivakast.

Lapselapsed on Lehtveerte pool tõesti sagedased külalised, eriti suvel. Tütrepoeg Bruno elas aga vahepeal suisa püsivalt vanavanemate juures, sest Rae vallas ei jätkunud talle  lasteaiakohta. Nii käiski ta Torma lasteaias, kuhu vanaema ta igal hommikul viis.

Nagu muinasjutumaa

“Elu on tänapäeval karm: kui sa lapsehoiuprobleemi ära ei suuda lahendada, võid töökohast ilma jääda,” nentis vanaema Saima.  “Nii võtsimegi Bruno vahepeal enda juurde. See tundus nii loomulik: lapsi tuleb ju ikka aidata. Tiit on tütrelapsi ka nende kodus hoidmas käinud. Temal on selle jaoks rohkem võimalusi, sest ta on pensionär.”

Kõige rohkem on vanavanemate juures olnud muidugi Grete, sest tema on lihtsalt kõige vanem. Grete on vanavanemate juures saanud ka töökogemuse: ta on käinud lähedal asuvas marjatalus maasikaid korjamas ja nii endale taskuraha teeninud. Grete on koos vanaemaga käinud ka paaril soojamaareisil ning Mustvee koguduse koori suvistel ringsõitudel Soomes ja Eestis.

Saima ja Tiit on äratanud lastes kultuurihuvi, viies neid Tartusse kinno ja teatrisse. Hiljutisel koolivaheajal vaadati näiteks Vanemuises ära muusikal “Detektiiv Lotte”.

Jõulude ja jaanipäeva ajal on Kõnnus koos mitte ainult Saima ja Tiidu laste pered, vaid ka Saima õe ja õelaste pered. Jõulude ajal käiakse alati kirikus ja koju tuleb alati jõuluvana. Tiit tuntaks selles rollis kindlasti ära, seepärast on jõuluvanaks kutsutud ikka mõni võõram inimene. Jõuluvana ei võeta sugugi alati toas vastu. Ühel aastal tuli ta näiteks metsalagendikule lõkke äärde, ükskord aga aeda mängumaja juurde. Jõulude ajal on käidud ka metsas loomadele süüa viimas, aga ka hobuse- ja saanisõitu tegemas. Vanavanemate juures ongi nagu lapselaste muinasjutumaa.

“Mina kaotasin üsna noorelt oma vanemad, seepärast olen ikka tahtnud, et minu järeltulijatele lapsepõlvest midagi helgemat meelde jääks,” ütles Saima Lehtveer.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus