Kolmkümmend aastat laulmis- ja koosolemisrõõmu

Möödunud laupäeval tähistas Avinurme kultuurikeskuses meeleoluka kontserdiga 30. sünnipäeva Avinurme naiskoor, mille liikmeid hoiab koos nii soov laulda ja võimalus esineda kultuurisündmustel kui ka rõõm sõpruskonnast.


Naiskoori juubelipeo kava pandi kokku lauljate lemmiklauludest. „Mitmedki lauljad on kooriga liitunud hiljuti, seega oli repertuaaris nii uut kui ka varem omandatut. Mõned laulud said hoopis uued kuued,“ ütles koori dirigent Maris Laht.
Naiskoori esinemise vahepalad täitsid Avinurme suveteatri näitlejad. Kaasategevad olid kontsertmeister Lilian Pärtna, solist Madis Sügis ning Verner Mölderi ja poegade Martini ja Markuse saateansambel. 

Ühtlasi sõpruskond

Solisti ja saateansambli kaasamisega soovis naiskoor sünnipäevakontserdile pidulikuma emotsiooni anda. Naiskoori tervitasid ja selle panust Jõgeva ja Eesti kultuurielus toonitasid riigikogu liige Aivar Kokk, Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt, Jõgevamaa kultuurikoja esindaja ja maakonna kultuurikoordinaator Tiina Tegelmann, Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina ja mitmed teised.
Maris Laht ütles, et Avinurme naiskoor on kolmekümne aasta vältel õppinud hulga laule. „Aeg teeb valiku, mis jääb, mis ununeb. Oleme osalenud laulupidudel, mitmetel konkurssidel. Paljuski dikteerib see repertuaarivaliku. Samas on kirjutatud ju väga palju head koorimuusikat. Tuleb lihtsalt üles leida võimetekohane ja meelepärane teos,“ lausus koorijuht. Praegu laulab naiskooris kolmkümmend naist. 
„Oleme taidluskoor väikeses maakohas. See tähendab, et kõik viisipidajad ja laulda soovijad on hinnas ja oodatud,“ ütles Laht.
Ta lisas, et Avinurme naiskoor ei ole lihtsalt hulk inimesi, kes koos laulavad. „Avinurme naiskoor on sõpruskond. Rõõmu teeb, kui näed, et pärast pikka tööpäeva tuleb koorilaulja säravate silmadega proovi. Ja pärast kordaläinud kontserti ollakse üksteisele tänulikud,“ selgitas Laht põhjusi, mis teda koorijuhina Avinurme naiskoori juures hoiavad.

Noori võiks juurde tulla

Oma elamustest koorilauljana Vooremaale rääkinud Ruth Tooming ütles, et laulab Avinurme naiskooris 1998. aastast. „Olen varem ka koolikoorides ja ansamblites laulnud. Tookordne Avinurme kultuurijuht Anne Velt, kes on ise Adraku külast pärit, organiseeris Ulvi kandi naised Avinurme naiskoori laulma. Meid oli päris palju, nii et isegi buss pandi käima. 1999. aasta suvel laulsin esimest korda naiskooriga üldlaulupeol. Sellest ajast saadik olen osalenud kõikidel üldlaulupidudel, Eesti naislaulu seltsi laulupäevadel, kahel vaimulikul laulupeol, kahel punklaulupeol, maakondlikel laulupäevadel jne,“ muljetas Tooming. 
Lisaks kiitis ta välisreise. „Näiteks Soome-Eesti laulupidu Poris, kui tagasi tulles oli terve laev lauljaid täis ja laul kajas treppidel meie tuntud dirigentide juhatusel. Koos Avinurme puhkpilliorkestriga oleme käinud kontsertreisidel Soomes ja Rootsis. Võib öelda, et nendel sündmustel osalesid ka pereliikmed, sest mitme naise mehed mängivad orkestris. Praeguse seisuga laulab kooris kaks paari õdesid. On laulnud ka mitme laulja tütred ja ühe praeguse laulja ema ja õde. Keskkoolitüdrukud tulid umbes kümme aastat tagasi naiskoori ema kõrval laulma. Koos tähistasime koori kahekümnendat aastapäeva. Praeguseks on nad küll mujale õppima ja tööle läinud. Aga noori võiks alati juurde tulla,“ mõtiskles Tooming.
Üheks koori traditsiooniks on kujunenud väljasõidud koos kontserdiga. „Kui juba minna Uma Pidole, siis vaadata ringi ka Võrumaal. Näiteks 2015. aastal oli seoses naislaulu seltsi laulupäevaga tore reis Pärnu kanti. Oleme käinud kontsertreisidel Saar-, Hiiu- ja Läänemaal,“ rääkis Tooming.
Avinurme naiskooril on olnud ühiseid koostööprojekte Tallinna Virviku koori, Oonurme segakoori, Avinurme meeskoori ja Mustvee naiskooriga Meeliko. Külas on käinud koorid Rootsist, Soomest ja Norrast. Tänavu mai algul loodetakse kohtuda ühe Norra segakooriga.

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus