Kolme riigi noored kohtuvad Kirnal projektilaagris

Sel nädalal väisavad rahvusvahelise noorteprojekti Fenix” raames Jõgevamaad soomlased ja rootslased, kes koos meie maakonna noortega omandavad mitmesuguseid oskusi, saavad aimu projektipõhisest tegutsemisest ning räägivad muu hulgas kaasa ka Läänemere strateegia programmis.

Jõgevamaa Koostöökoda viib koos Rootsi ja Soome partneritega teist aastat läbi rahvusvahelist noorteprojekti “Fenix” (eesti keeles Fööniks), mille finaalsündmus peetakse selle nädala lõpus meie maakonnas. Ühtekokku on selle raames meil külas kolmteist rootslast, kakskümmend kaheksa soomlast ning projektis lööb kaasa ka kakskümmend neli eesti noort. Projektilaager alustab tegutsemist neljapäeval ning lõpetab pühapäeval, kusjuures laupäeval tähistatakse ühiselt koos ka Eesti Vabariigi taasiseseisvumise aastapäeva.

Kogu suhtlus käib inglise keeles

“Sel korral on üheks oluliseks punktiks ürituse programmis noorte mõttekoda, mille käigus koondame lõppeva projekti parimad praktikad ja edastame need läbi rootsi partnerite Läänemere strateegia näiteprojektide kogumisse. Rahvusvaheline koostööprojekt “Fenix” valiti Euroopa Liidu Läänemere strateegia säästva maaelu arengu prioriteedi noorte teemavaldkonna üheks näidisprojektiks käesoleva aasta alguses. Läänemere strateegia näideteks otsitakse eelkõige neid tegevusi, mis on ülekantavad ja kasutatavad võimalikult paljudes kohtades,” selgitas Kaire Sardis, kes on Jõgevamaa Koostöökoja projektijuht. Noored saavad avaldada arvamust projektide elluviimise ja oluliste teemavaldkondade kohta, käia välja oma mõtteid ning need kõik jõuavad ka vastavatesse instantsidesse. “Kõik esitatud ideed saadetakse strateegia meeskonnale ning lisatakse parimate praktikate kogumisse,” lisas Kaire Sardis.

Lisaks Läänemere strateegia rakendamisele kaasaaitamisele viiakse nelja päeva jooksul läbi mitmesuguseid meeskonnaülesandeid, kusjuures meeskonnad moodustatakse erinevate rahvuste esindajatest. Kõik ikka selleks, et omavaheline lävimine oleks aktiivsem ning sel moel  aidatakse ka noorte suhtlemisoskust arendada.

“Kogu suhtlemine käib inglise keeles, keegi ekstra tõlketööd tegema ei hakka, seega peavad noored ise ühtse eesmärgi nimel kasvõi käte-jalgade abiga end arusaadavaks tegema,” selgitas Sardis. 

Kõrgemaks eesmärgiks on noorte omaalgatuse edendamine

Jõgeva maakonnas tutvustatakse “Fööniksi projektiseltskonnale Kalevipoja Koda ja sealset seiklusrada, Palamusel käiakse Oskas Lutsu kuulsamate tegelaskujude radadel. Peamine laagritegevus saab siiski teoks Kaitseliidu väljaõppekeskuses Kirnal.

Iga riigi esindajatel on varem antud ka kodune ülesanne. Nimelt peavad noored tutvustama oma riiki ja rahvast läbi stereotüüpse spektri ehk näitama end nii, nagu arvavad naabreid end nägevat. Kohapeal viiakse läbi mitmesuguseid töötubasid. Näiteks õpivad laagrilised Maret Oja käe all selgeks ühe eestikeelse laulu, Siim Otsa juhendab sepikoda, Priit Moppeliga koos valmistatakse ja õpitakse mängima rahvapille ja laagri üheks põnevamaks ettevõtmiseks on kindlasti Lauri Tamme juhendamisel toimuv tuleskulptuuride valmistamine ja ka põletamine. Kõik juhendajad on oma ala professionaalid, Lauri Tammel on ette näidata lausa II koht maailmameistrivõistlustelt.

Projekti juhid rõhutasid, et selle eesmärk on anda noortele julgust edaspidi ise nii riigisiseseid kui ka rahvusvahelisi projekte ellu viia. “Meie juhendame, kuidas oma ideede teostamiseks raha saada,” ütles Kaire Sardis, lisades, et Leader -meetmest raha taotlemisel on noored ja noorteprojektid kindlasti eelisolukorras.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus