Kolmas mälestussammas Palamuse kalmistule

Palamuse kalmistule tuleb uus, seekord juba kolmas Vabadussõjas langenute mälestusmärk. Asi pole mitte selles, et inimesed pidevalt meelt muudaksid ja uutmoodi sammast tahaksid. Probleemiks on samba vastupidavus. 1994. aastal püstitatud sammas oli graniitplaatidega kaetud armeeritud betoonist. Sellepärast see lagunema hakkaski. Plaatide vahele tunginud vihma- ja lumevee tõttu tekkisid sinna praod, plaatide vahelt välja voolav hall vesi rikkus aga mälestusmärgi väljanägemise. Uue samba püstitaja OÜ S.P.M. Invest on vana juba lammutanud.

Nagu lammutatud samba puhulgi, võetakse ka uue rajamisel eeskujuks algne, 1924. aastal Anton Starkopfi kavandi järgi püstitatud ja 1952. aastal uue võimu eestvõttel hävitatud mälestusmärk.

Viimasel ajal suuri väljaminekuid nõudvad ettevõtmised on tekitanud Palamuse valla volikogus ja ka avalikkuses tuliseid vaidlusi. Uue Vabadussõjas langenute mälestussamba püstitamise vastu pole keegi sõdinud. Ilusat sammast on need noored mehed, kes aastakümneid tagasi meie vabaduse eest langesid, kindlasti väärt. 

12. aprill 2008

 

blog comments powered by Disqus