Kolm tantsu lõppkontserdile

Festivali Koolitants 12. ja 13. aprillil Tartus Vanemuise teatri suures majas toimuvale lõppkontserdile pääses Jõgevamaalt kolm tantsu: Adavere Põhikooli I-III klassi tantsurühma „Mutulutukad”, Jõgeva Ühisgümnaasiumi tantsurühma Idaküngas „Massimeedia mõju noorele inimesele” ning „Suu laulab, süda muretseb”, mida esitavad Jõgeva Ühisgümnaasiumi tantsurühmade Idaküngas ja Loodelohk noormehed.

Nüüdseks on kõik viis piirkondlikku festivali peetud. Viisteist Jõgevamaa tantsupäevalt edasi pääsenud tantsu osalesid koos Viljandi- ja Tartumaa paremate tantsudega 23. märtsil Viljandis toimunud piirkondlikul festivalil, mis oligi viimane selle tasandi festival. Pärast seda võttis zhürii endale päris pika mõtlemisaja, et viies paigas nähtu läbi vaagida ning möödunud nädalavahetusel avalikustati sada lõppkontserdil esitamisele tulevat tantsu.

„Mutulutukad” konkureerib I-III klasside lastetantsude kategoorias ja Adavere lapsed esinevad sellega 12. aprilli esimesel, kell 12 algaval kontserdil. „Suu laulab…” konkureerib IX-XII klasside eesti tantsude kategoorias ja on sama päeva teise, kell 17 algava kontserdi kavas. „Massimeedia mõju…” konkureerib IX-XII klasside showtantsu kategoorias ja Idaküngas esitab selle 13. aprilli teisel, kell 16 algaval kontserdil. 

Adavere Põhikooli tantsurühma juhendaja Terje Õunapuu ning Jõgeva Ühisgümnaasiumi Idakünka ja Loodelohu juhendaja Merleen Läänemägi ongi arvatavasti kõige suurema Koolitantsu lõppkontserdil osalemise kogemusega juhendajad Jõgevamaal. Terje Õunapuul oli küll pisut kahju, et tema keskastme tantsijate „Veider unenägu” lõppkontserdile ei pääsenud, ent ka ühe tantsuga finaali jõudmine on nii väikese kooli jaoks suur saavutus. „Mutulutukate” esitajatest on enamik esimese ja teise ning vaid kaks kolmanda klassi õpilased.

„Selle rühmaga on olnud väga tore töötada, sest nad on tublid kohalkäijad ja oma noorusele vaatamata ammendamatud ideede generaatorid,” ütles juhendaja.


Mehine seltskond
 

Kui üldiselt on Koolitantsul ülekaalus õrnem sugu, siis Jõgevamaalt lõppkontserdile minejate hulgas kipub olema pigem vastupidi: „Suu laulab…” on puht meeste tants, „Massimeedia mõju…” esitav Idaküngas koosneb segapaaridest ning „Mutulutukate” esitajate hulgaski on kaks poissi.

„Ega see lõppkontserdile pääsemine meie elu lihtsaks teinud: Idaküngas koosneb põhiliselt abiturientidest, kellel päevakorral riigieksamiteks valmistumine, ja mul endal läheneb lõputöö kaitsmine Tallinna Pedagoogilises Seminaris,” ütles Merleen Läänemägi. „Jääb üle vaid rõõmustada selle üle, et Jõgeva Ühisgümnaasiumi näitetrupp Dramatöörid, kelle koosseis suuresti kattub Idakünka omaga, gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalile ei pääsenud, muidu oleksime päris plindris olnud: riigifestival ja Koolitantsu lõppkontsert toimuvad ju samal nädalavahetusel. Tõsi, mõlemad Tartus.”

Tõelised hitid 

Merleeni jaoks on senini kõige suuremaks üllatuseks olnud see, et rohkem pilatantsuna loodud „Massimeedia mõju…” showtantsu kategoorias, kus viimasel ajal peale hiphopi suurt muud ei näegi, nii kaugele on jõudnud. „Massimeedia mõju…” ja teine Idakünkale loodud tants „Koolihirm” on muutunud tegelikult juba täielikeks hittideks, mida kõikvõimalikel noorteprobleeme käsitlevatel noortekonverentsidel näha tahetakse.

„Väga hea meel on mul selle üle, et Eesti-teemaline tants tänavu eraldi kategooriana välja on toodud,” ütles Merleen. „Katsetusi tehti selles vallas varemgi, aga need ei löönud üldises konkurentsis tavaliselt läbi. Tänavusel piirkondlikul festivalil nägime aga hästi vahvaid Eesti-teemalisi tantse, mille hulgas oli nii tõsimeelseid kui ka grotesksemaid, mis muigamisvõimalusi ja äratundmisrõõmu pakkusid.”

Küllap pakub Jõgevamaa esindusele rõõmu ka lõppkontserdil nähtav — vaatamata sellele, kuidas meie enda kolmel tantsul läheb. Eesti Televisioonil on 12. aprillil plaanis kaks lühemat otselülitust Koolitantsu lõppkontserdile ning kell 19 algav otseülekanne Eesti-teemaliste tantsude kontserdist. Loodetavasti näeb seal ka Jõgeva poisse.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus