Kolm Jõgevamaa noortekeskust läbivad uuenduskuuri

Euroopa Regionaalarengu Fond eraldas kolmele Jõgevamaa noortekeskusele ligikaudu 13 miljonit krooni. Toetussumma eest plaanib Palamuse keskus korda teha oma hoone, Põltsamaal ja Kuremaal kolitakse aga uutesse ruumidesse.

Suurima rahasüsti sai Põltsamaa Avatud Noortekeskus, mida juhib Noorteühendus Juventus. Kaheksa miljoni krooni eest renoveeritakse ja nüüdisajastatakse Veski tänava rannahoone, mis on senisest keskusest pea viis korda suurem. “Praegune hoone on avatud planeeringuga ja meil ei ole ühtegi eraldi ruumi,” rääkis Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse tegevjuht ja Noorteühenduse Juventus juhatuse esimees Heidi Paabort.

Suurem pind annab võimaluse sisse seada eraldi nõustamis-, koolitus- ja majutusruumid, õppeklassid ja isegi kohviku. Kõik pakutavad teenused, välja arvatud kohvik ja majutus, on noortele tasuta.

Renoveerimiskava oluline märksõna on keskkonnasõbralikkus. Veski tänava hoone asukoht võimaldab seda kütta maasoojuspumba abil ja koguda energiat päikesekollektori kaudu. Keskkonnasäästlikke põhimõtteid plaanitakse järgida ka ehitamisel ja hoone hilisemal kasutamisel. “Soov ja plaan on tegutseda võimalikult keskkonnahoidlikult,” kinnitas Paabort ja lisas, et lõpliku kava määrab kindlaks projekteerija. 

Pakutakse seda, mida praegu ei ole

Uus keskus loob juurde uusi võimalusi. “Täidame augu, pakkudes seda, mida noored tahavad, aga mida praegu ei ole,” rääkis Paabort ja lisas, et keskuse eesmärgiks ei ole konkureerimine huviringidega.

Paaborti sõnul on oluline anda noortele võimalus ise tegutseda. “Juventus on alati hea seisnud selle eest, et noorsootöö toimuks noortelt noortele, ja neid vajadusel suunanud-koolitanud-nõustanud,” rääkis Paabort. Ideid, mida ette võtta, on noortel tema sõnul palju, arutatud on nii rulluisukooli kui ka seiklusklubi loomist.

Uued ruumid ja mitmekesised võimalused muudavad Paaborti hinnangul keskuse noorte jaoks atraktiivsemaks. “Meie eesmärk on suurendada keskust kasutavate noorte arvu vähemalt poole võrra,” nimetas ta.

Restaureerimistööd Veski tänava rannahoones algavad 2009. aasta oktoobris, seni on maja teise rentniku kastuses. Praegu koostatakse lõpp-projekti ja otsitakse ehitajaid. Plaanitav avamiskuupäev on 20. november 2010. 

Palamuse keskus laieneb teisele korrusele

Palamuse Avatud Noortekeskus sai Euroopa Regionaalarengu Fondilt üle kolme miljoni krooni. “Selle rahaga tehakse korda vana apteegihoone teine korrus ning kõpitsetakse esimese korruse ruume, kus noortekeskus praegu tegutseb,” ütles Palamuse valla noorsootöötaja Ellen Kliiman. “Noori, kes keskust külastavad, on palju, ruumi aga vähe,” põhjendas ta vajadust teisele korrusele laieneda.

Et ressursid on piiratud, järjestati vajalikud tööd tähtsamast alustades. “Kõigepealt katus, siis ruumide remont,” lausus Kliiman ja lisas, et ilmselt tuleb osta ka toole, laudu ja muud mööblit. Kui remondist ja sisustuse ostmisest raha üle jääb, kasutatakse seda tema sõnul haljastustöödeks. “See toetus on meie jaoks määrava tähtsusega,” kinnitas Kliiman ja lisas, et positiivsest otsusest kuuldes oli nende rõõm lausa piiritu.

Kuremaa saab 1,6 miljonit

Kuremaa Avatud Noortekeskusele eraldati arendustegevuseks üle 1,6 miljoni krooni. Jõgeva valla noorsootöö spetsialisti Monika Maasingu sõnul kasutatakse seda raha endise automaat-telefonikeskjaama hoonete korrastamiseks ning arvutite ja mööbli ostmiseks. “Erilistest mugavustest hetkel rääkida ei saa,” kirjeldas Maasing praegust olukorda Kuremaa lossi keldris. Uues asukohas on rohkem pinda ja päikesevalgust.

Noorsootöötajad saavad privaatse ruumi, kus noortega eraviisiliselt juttu ajada ning hoida oma töövahendeid ja dokumente. Juurde tuleb tuba vaba aja veetmiseks ning õppimis- ja arvutiruum, kuhu ostetakse korralikud arvutid. “Praegused on kasutatud ja aegunud,” põhjendas Maasing vajadust arvutiparki uuendada. Tulevase keskusehoone korrastamisel arvestatakse erivajadustega noortega: ehitatakse vajalikud sissepääsud ja WC ratastooliinimeste jaoks. “Koos ruumiliste võimalustega mitmekesistuvad ka tegevusvaldkonnad ja paraneb noorsootöö kvaliteet,” lubas Maasing. Keskuse prognoositav avamisaeg on 2009. aasta lõpp.

Taotluse Euroopa Regionaalarengu Fondis toetuse saamiseks esitas 193 noortekeskust, teavitamis- ja nõustamiskeskust ning huvikooli. Välja valiti 47 kavandit, neist 34 küsis raha noortekeskuste ehitamiseks ja renoveerimiseks.

iii

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus