Kokkamine on üle kõige

Ahjus küpseb šokolaadikook ja Kuremaa noortekeskuses hõljub magusalt kutsuvat lõhna. Köögis askeldavad noorsootöötaja Kadri Kommer ning kohalikud noored aktivistid: kuuenda klassi õpilane Angela Aavik ja neljandas klassis õppiv Keidi Tõnurist. Menüüs on soojad juustusaiad ning koogitükk. Kadri teatab, et tema noortele meeldib üle kõige kokata, see on nende seas populaarseim tegevus.


Kuremaa noortekeskus on avatud esmaspäevast kolmapäevani ning igal nädalal on üks päev toidu valmistamise päralt. Kümneaastane Liivika teatab, et tema käibki noortekeskuses selleks, et süüa teha. Tüdruku eriline lemmik on pitsa. Köögilaua taha on ennast sättinud seitsmene Liine, kes peab lugu küpsetamisest. Kui parasjagu kokkamist ei toimu, leiab tüdruku meisterdamast või x-boxiga tantsusamme seadmast. Toiduvalmistamise juures köidab noori koostegemise rõõm, pealegi saab pärast enda valmistatud hõrgutised ju ära süüa.

Kaheksane Karl Mattias sõnab, et tema lemmikud on pannkoogid ning heade kookide saladus peitub ikka isetegemises. “Menüü lepime omavahel kokku. Siis läheme Kadriga poodi, vahel toob ta aga ise meile vajalikud asjad,” jutustab Angela. Kristjan Martin (7), Eleanor (7), Robin (9) ja Kalev (8) räägivad, et iga maitsva kõhutäie järel on hea meisterdada, pisut arvutis või x-boxiga mängida.

Noortest ümbritsetud

Aasta lõpus meisterdasid noored kunstnik Ülle Ottokari juhendamisel samblapalle ja samblast küünlaaluseid. Nende nobedate näppude vahel on valminud nii kaardid, külmkapimagnetid, võtmehoidjad, helkurid, klaasimaalingud kui geelküünlad.

Kadri on Kuremaa noortekeskuses töötanud kolm kuud. Samas võib öelda, et kogu tema senine tööelu on seotud noortega. Varem töötas Kadri Voorel, kus ta on olnud nii noorte- kui huvi- ja projektijuht. “Mulle meeldib noortega tegutseda,” sõnab Kadri, miks ta ikka ja jälle erinevates ametites noorteni jõuab. Nii sattus ta ka Kuremaale. “Mina tahtsin ainult noorsootöö peale jääda,” lausub Kadri. Voorele jäädes oleks ta pidanud enda kanda võtma nii kultuuri- kui ka noorsootöö. “Noori on vähe, aga olen ka algkooli õpilased noortekeskusesse saanud,” juurdleb Kadri kolme töötatud kuu põhjal. Tema hinnangul on sellele kaasa aidanud järjepidev reklaam sotsiaalmeedias ning laste kiitvad sõnad. Kes on keskuses käinud, kutsub järgmisel korral ka oma sõbra kaasa.

Kui tegevused on noortele meeltmööda, leiavad nad ikka tee noortekasse. Kõige rohkem on keskuses tegutsejaid olnud paarikümne ringis. Noorsootöötaja tunneb, et on Kuremaa algkooli õpilaste kaasamisega sammukese oma eesmärkide suunas astunud. “Ma soovin siin elu käima saada. Tutvun kohalikega, püüan leida huvitavaid asju ja neid rohkem kaasata – kuulata noorte ideid ja neid koos ellu viia,” sõnab noorsootöötaja. Järgmise sammuna loodab ta leida üles vanemad, üle 14aastased. Nad õpivad Jõgeval ning käivad seal trennis või huvikoolis ning koju jõuavad seetõttu hilja. Tegevusi neile noortekas aga jätkuks. Nii käisid Jõgeva valla noortekeskused vanema vanuseastme noortega möödunud nädalal vanglas. Kadri kaasab neid ka projektide kirjutamisse. “See, et noored mõtleksid, on põhiline – olen neile igati nõu ja jõuga abiks,” lausub ta.

Edaspidigi näeb Kadri ennast noortega tegutsemas. Mullu sai ta laagrikasvataja tunnistuse. Oskuste praktiliseks kinnistamiseks viis ta Voorel läbi oma esimese töömaleva. Kadri tunnistab, et pusimist ja tööd oli palju, ent ta on rõõmus, et selle ära tegi. Ettevõtmine oli nii edukas, et maavalitsus tunnustas töömaleva aasta noortemalevaks. Saare valla noorte töömalevas said noorukid esimese töökogemuse ning teenisid taskuraha. Malevas sai tööd kokku kümme kohalikku 13-17aastast. Peamiselt tegid nad heakorratöid – said töökogemuse ja hea tunde, et tegid kogukonna heaks midagi vajalikku. “Mulle meeldib laagreid korraldada. Tahan uues vallas koos teiste noorsootöötajatega töömalevate ja laagrite tegemist jätkata,” kinnitab Kadri.

Mopi abil kinno

Kui noortekasse minna, siis ikka midagi põnevat tegema, et oma vaba aega tarmukalt sisustada. Koristamine on ehk üks ebatavalisemaid viise, kuidas seda teha. Aga nii just Kuremaa noortekeskuses asjad käivad. Angela mõtles välja plusside süsteemi: kolm kuud saavad noored koguda plusse olles abiks ja koristades. Keidi lisab, et toimetuste alla ei kuulu töötoad ja kokkamine – see on lihtsalt lõbu. Pärast kolme kuud vaadatakse plussid üle ja neli paremat saavad kinno. “Nii motiveerime kaaslasi tegema neid asju, mis pole just kõige mõnusamad,” märgib Keidi. Kadri muigab, et isegi muidu arvutis istuvad poisid küsisid, kus on tolmuimeja. Keidi ja Angela proovisid aga innovaatilisemat lähenemist, nad panid rulluisud jalga ning testisid, kas nii võiks tolmuimemine ja moppimine kiiremini edeneda. Suurem pind saigi märkamatult korda. Samas kinnitavad tüdrukud, et noortekeskuses üldiselt rulluisutada ei saa. Kui seal parasjagu noori ei ole, siis suure koridori peal võib tasakaalu hoidmist harjutada küll.

Keidi ja Angela on Kuremaa noortekeskuse aktivistid. Nad on paljude ideede ja ettevõtmiste algatajad – nii innustavad nad ka teisi tegutsema. “Meil on siin ikka need noored, kes tahavad tulla, tegutseda ja siin olla,” kiidab Keidi. “Kui idee tuleb, siis jagan seda Kadri ja noortega,” sõnab Angela. Tüdruk lisab, et ideede leidmine ei ole talle keeruline ülesanne – vahel lihtsalt head mõtted tabavad teda. Angelal on praegugi plaanis korralda noortekas ööbimine. Keidi lisab, et siis osaleksid suuremad ning saaks õhtul õudukat vaadata. Angela lisab, et suvel võiks minna ka seiklusparki. Angela ja Keidi on noortekas juba tuntud tegijad. Mõlemad tulid esimest korda keskusesse siis, kui noorsootöötaja oli Janar Hannolainen. Tüdrukud täpset aastat öelda ei oska, aga pärast seda on olnud noortekas kolm uut noorsootöötajat. Keidi mäletab, et esimest korda noortekasse tulles oli ta nii väike, et ei leidnud alguses suurte kõrval põnevat tegevust. “Nüüd on küll tore, eriti veel siis, kui suvel on lõbusad laagrid,” sõnab ta. Angela lisab, et Janar on käinud neile praegugi tehnikat tutvustamas. Pühademeeleolus võeti välja valgustehnika ning noortekeskuses oli päris oma pidu. Janar näitas ette ja noored said DJ pulti testida. “Ütlesin, et kui tal on vaba aega, võiks ta tulla ja meid veel õpetada. Tahan DJ olla ja noortele ise pidusid teha,” räägib Angela. Keidi vaatab hindava pilguga noortekeskuses ringi ja teatab, et seinad tuleb üle värvida, vana värv hakkab juba kooruma. Angela lisab, et ka kivistunud seinanäts on oma jälje jätnud. “Natuke siit ja sealt: roosa tuba, Kadri ruum, pinksituba ja veidi kööki,” loetleb Keidi, kuhu värvi kulub. Praegu tüdrukutel veel värvipurke ei ole, aga unistama peab.

Jutu saatel on hõrgud juustuvõileivad ja šokolaadikook valmis saanud. Lapsed istuvad laua taha ning asuvad sööma – enda tehtud söök on ikka üle kõige!

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus