Kõik teed viivad Paunverre

Rahvamajaesisel parkplatsil välkusid neljapäeva hommikul luuad: nagu korralik pererahvas ikka, nii pingutasid ka palamuslased, et nende kodu külaliste saabudes kena ja puhas oleks. Laadatoimkonna rahvas märkis aga maha müügiplatse.

“Tänahommikuse seisuga on laadale registreerunud juba pisut rohkem kui viissada müüjat,” ütles esimest aastat laadatoimkonda juhtiv Ivar Vinkmann. “Ühtekokku tuleb müügiplatse maha märkida 550 ning neil peab olema ruumi kahe ja poole kilomeetri lettide jaoks.”

Kauplemisala on Vinkmanni sõnul seekord jälle laiendatud ning eri kaubagruppide pakkujaid natuke ümber paigutatud. Käsitöömüüjad on paigutatud põhiliselt majandusühistu kaupluse ja Riina Poe ümbrusse ning tööstuskauba (siinkohal on mõedud turgude tüüpkaupa ? rõivaid, jalatseid jne) pakkujate käsutusse antud täiesti uus kauplemispaik ? Palamuse Gümnaasiumi staadion.

“Tööstuskauba müüjates tekitab selline muudatus algul arvatavasti vastuseisu, sest neile tundub, et nad on n-ö äärealale tõrjutud,” ütles Ivar Vinkmann. “Aga samas võib öelda, et nende kauplemistingimusi on parandatud: staadionil on rohkem ruumi ning sinna paigutame ka osa söögikohti, lasteatraktsioone ja välikäimlaid: nii on müüjate elu mugavam ja rahvalgi rohkem põhjust sammud sinnakanti seada.”

Paunvere väljanäitus on nii populaarne, et juba esimesel registreerimispäeval, 1. augustil pani end kirja 27 kauplejat, teisel päeval 40 ja augusti lõpuks oli hõivatud juba 287 müügikohta. Kohale saabuvad esimesed müüjad tavaliselt juba neljapäeva õhtul. Reedel riburada laekumine jätkub ning ööl vastu laupäeva käib laadaplatsidel selline sebimine nagu mõnes muinasjutus, kus valitseja käsul ühe ööga loss või linn valmis tuli ehitada.

“Viimasel ööl on valves vähemalt tosin laadatoimkonna liiget, kes saabuvaid müüjaid vastu võtavad ning telkide-lettide ülespanekut kontrolli all hoiavad,” ütles Ivar Vinkmann.

Puust ja punaseks

Selleks, et laadaline teda huvitavad kaubad ja atraktsioonid üles leiaks, on väljanäituse skeem pääsmele trükitud ning viidadki välja pandud. Neljapäeva hommikul kuivasid puidust viidad aga alles Palamuse Turismiinfokeskuse ruumides: keskuse juhataja Helvi Pärnpuu oli just lõpetanud neile punase värviga kirjade peale kandmise.

“Omast arust püüame küll kõik n-o puust ette teha ja punaseks värvida, aga ikka leidub neid, kes kurdavad, et midagi üles ei leia,” ütles Helvi Pärnpuu. “Mõni aasta tagasi käis näiteks üks Õhtulehe proua väljanäitusel ja kirjutas pärast, et ühtegi viita polevat üleval olnud. Justkui poleks ta üldse Paunvere väljanäitusel, vaid kusagil mujal käinud.”

Viitu tasub, muuseas, jälgida ka staa?ikatel laadalistel, kes arvavad end kõike isegi teadvat: igal aastal tehakse ju midagi uutmoodi.

Päeva juhtki on igal aastal uus. Tänavu on selleks 2001. aastal Oskar Lutsu huumoripreemia saanud Margus Abel. Ning kultuuriprogrammi “alustaladeks” on Jõhvi bigbänd ja kloun Ummi, kellel on päeva jooksul õige mitu etteastet.

“Kultuuriprogrammi üheks oluliseks märksõnaks on 70 saarlast: tänu Palamuse valla juhtide headele sidemetele Pöide vallavalitsusega tuleb Palamusele esinema nii sealseid lauljaid, tantsijaid kui ka pillimehi,” ütles kultuuritoimkonna juht Tiina Tegelmann. “Oma taidlejaile anname see-eest puhkepäeva: lõbutsegu koos külalistega ja noppigu teiste esinemistest ideid.”

“Kapsapea” ja krishnaiidid

Laululava kõrval toimib kultuuriprogramm ka klaasikoja õuel. Aivo Paljasmaa juhendatav Kojateater mängib seal kell 13 Lutsu “Kapsapead”. Muul ajal on seal aga tunda tugevat India hõngu: seal musitseerivad ja pakuvad India ehteid krishnaiidid.

“Päris põnevaks peaksid kujunema ka Eesti Põllumajandusmuuseumi poolt kohale toodava rehepeksumasina töölepanek veski juures ning see, mis MTÜ Ökokratt poolt kohale toodavas keskkonnatelgis toimub,” ütles Tiina Tegelmann. “Ning nagu möödunud aastalgi, hakkab meie valla jõumees Ülo Kuusk keskpäeval sangpommi tõstma ning püüab selle üle tuhande korra sirgele käele saada. Möödunud aastal tal see õnnestus.”

Täiesti eriline on tänavu see, et kohale tuleb vaimukate külaelupiltidega tuntuks saanud kunstnik Ave Nahkur, kes hakkab seda, mida näeb, kohapeal üles maalima. Kui aga väljanäituse loterii peaauhind ? Husqvarna murutraktor ? välja loositud saab, lastakse taevasse ilutulestik. Päikesevarjutust, mis ilutulestiku paremini jälgitavaks teeks, tänaseks oodata pole, ilusat ilma aga küll. Ja arvestades, kui palju Palamuse rahvas väljanäituse heaks kordaminekuks tööd teinud on, oleks lausa kurjast, kui ilm neid teist aastat järjest nöögiks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus