Kõik taandub ikkagi inimesele

?Hea Sõna auhinnaga tunnustatakse inimest, kes kannab positiivseid humanistlikke väärtusi vastukaaluks ühiskonnas kahjuks liialt levinud ärapanemisele, kõmuhimule ja pelgalt meelelahutamisele,? on öeldud selle väljaantava auhinna selgituseks. Vastse auhinnaga pärjatu ise tunnistab: ?Mul on töises plaanis üks suur armastus, see on inimene. Inimese sees on lood, oska õngitseda ja võimalikult meisterlikult kirja panna?.

Rohkem oskust ja tahet kuulata

Eelkõige armastus inimese vastu peakski saatma kõiki meid, kes me oma igapäevatöös inimestega suhtleme. Isegi siis, kui peame vastu võtma karme otsuseid. Kas on tegu siira huvi või pelgalt külma viisakusega, selle tunneb ära seletamatagi. Nagu ka selle, kas see või teine rahva jaoks mõeldud ettevõtmine on teoks saanud pelgalt korraldaja egoismist või siis soovist midagi tõeliselt ilusat korda saata.

Kõmulisus müüb, aga sellel pole midagi pistmist austuse, huvi ja lugupidamisega inimese vastu. Kõmu ja ärapanemine ei peaks aga olema valdav. Vastukaaluks tuleks rohkem teha tegusid, kirjutada lugusid ja näidata saateid, mis eeldavad inimeste mõtteavaldust ja nende ärakuulamist. Iga inimene on ju isiksus ja kuulaja võidab kahtlemata rohkem kui kõneleja.

?Kui keegi küsib minult, kuidas ma elan, vastan alati, et elan hästi. Ikka hästi. See rõõmustab sõpru, kurvastab vaenlasi ja paneb ennast ka uskuma seda, mida ei ole,? on öelnud meie keskelt lahkunud avala hingega näitleja Dajan Ahmed. Kahjuks närib just eestlase hinge  kadeduseuss kaasmaalase vastu ning ime küll, see saab sageli isegi liikumapanevaks jõuks, et midagi ise korda saata.

Silmadesärast sündinud

Pole mingi eriline avastus, et kõik taandub ikkagi inimesele, tema isiksusele. On inimesi, kelle järel minnakse. Seda näitavad ilmekalt kas või meie laulupeod. Laulu- või tantsujuhi isiksus on suuresti see, mis nakatab ja tegemisest rõõmu tundma paneb ning asju edasi viib.

Hiljuti arutlesid maakonna üldhariduskoolide muusikaõpetajad oma ainesektsiooni koosolekul poistekooride saatuse ja eesti meestelaulu tuleviku üle. Tuli jutuks, kuidas ja millega meelitada mehehakatisi laulma. Köidavad neid ju teadagi rohkem teised asjad, nagu arvuti, sport ja muu selline. Taas kord leidis kinnitust see, et nagu aastakümnete eest, nii saab tänases päevaski mõndagi suurt ja ilusat alguse õpetaja silmadesärast. Kui õpetaja ise on väga innustunud ja ettevõtmisse usub, kandub see üle lastessegi. Nii on ilmselt kõige muuga ja kõiges, mis tõeline ja eht.

VAIKE KÄOSAAR      

blog comments powered by Disqus