Kõik restorani Kosmos töötajad said koondamisteate

 

Üldine majanduslangus pole jätnud puutumata  ka meie maakonda. Hiljuti said koondamisteate kätte kõik seitse Jõgeva Majandusühistu restorani Kosmos töötajat.

Väikelinnas levivad kuuldused kiiresti, nii ka see, et restorani Kosmos töötajad koondatakse ja see söögi-, joogi- ja lõbustuskoht suletakse.

“Selline kuuldus on ka minuni jõudnud. Kahju, kui suletakse, oli üks kindel koht, kus maitsvad toidud ja päeval hea söömas käia. Järelikult oli külastajaid ikka vähe, mida muud saab olla. Saame aru, praegune majanduslangus ja raske olukord sunnib paljusid jälle võileibade ja koduse pudru peale üle minema, kuid eks siis, kui rahulikumaks läheb, hakatakse jälle väljas söömas käima. Jõgeval polegi enam kuigi palju söögikohti alles jäänud, seepärast loodan, et restoran oma tegevust ikkagi jätkab ja inimesed, keda koondatakse, endale uue töö saaksid,” rääkis Kosmose külastaja Heino Lääne.

“Pean lugu siinsetest maitsvatest ja teiste söögikohtadega võrreldes veidi odavamatest toitudest. Mulle meeldib tulla siia ka õhtuti, kui saab bändimuusika saatel tantsida. Juttu koondamisest ja restorani sulgemisest olen minagi kuulnud,” lisas lõunastamas käinud neiu Kadi. Restorani töötajad jäid aga napisõnalisteks.

Kosmose otsad veel lahtised

“Tõsi, koondamisteated on välja antud. See on organisatsioonisisene optimeerimise küsimus, mitte mingi kuri kavatsus inimesed nälga jätta. Koondamisteade ei tähenda veel seda, et me ei või neile muud tööd pakkuda, näiteks võimalust tulla tööle kaubahalli kööki või mujale. See jääb inimese enda otsustada, kas ta sellega nõustub või mitte. Praegu pole meil veel täit selgust, kas või kes seal tööd jätkab. Oleme tööalaste suhete muutusest neli kuud ette teatanud, nii et sisemiste ümberkorralduste tegemiseks jääb meile veel pisut aega. Küllap me teavitame, kui

Jutuajamisest jäi siiski lootus, et Jõgeva ei jää ühe kauaaegse toitlustuskoha võrra vaesemaks. Mida rohkem poode, toitlustus- ja teenindusasutusi, seda mitmekesisem on tarbija valikuvõimalus, seda nii hinna kui teeninduse kvaliteedi poolest.

Koondamisteade, osaline tööaeg või puhkus 150 inimesele

Teadaolevalt on Jõgeva maakonnas saanud koondamisteate, saadetud osaliselt tasustatavale puhkusele või viidud osalisele tööajale vähemalt 150 inimest.

Enim töösuhteid on lõpetatud puidutöötlemisettevõtetes. Osaühing MO-Lumber koondas 11, seega kolmandiku oma töötajatest, selle aasta alguses andis aktsiaselts Valmeco koondamisteate kätte 15, sügisel aga 16 töötajale. Siis otsustas Jõgeva üks suurem tööd andev firma teha majanduslikel kaalutlustel ümberkorraldusi, näiteks likvideerida saetööstuse, ja pidas otstarbekamaks hakata prussmajade kokkupanekuks vajalikke puitdetaile ostma teistest ettevõtetest. Põhjuseks olid ka raskused palkide tarnimisel Venemaalt. Vastavalt staažile maksti töötajatele koondamishüvitist 2-5 kuu keskmise palga ulatuses, mitmele oskustöölisele pakuti aga töötamise jätkamist samas firmas, kuid teisel ametikohal. Õige mitmed jäid sellega nõusse.

Talvel tööd vähem

“Eks suuremaid ja väiksemaid koondamisi on olnud teisteski Jõgevamaa firmades, kuid kui tegemist pole kollektiivse koondamisega, siis seaduse järgi ei pea tööandja meilt selleks ametlikku luba taotlema. Kui firmal on ajutine töömahu vähenemine, saab tööandja saata inimese kolmeks kuuks osaliselt tasustatavale puhkusele

Tööinspektsioon on andnud loa viia töötajaid osaliselt tasustavale puhkusele või osalisele tööajale AS-le Perevara (viimati 35 inimesele), OÜ-le Kungla Agro (16), Kuremaa ENVEKO-le (10), Scandi Floor AS-le (23), Valmecole (24), Green Window OÜ-le (6), AS-le Puit-Profiil (9) jt Jõgevamaal tegutsevatele firmadele.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus