Kohvikusse ja loomaaeda ühekorraga

Eestis polegi vist varsti enam linna ega küla, kus kohvikute päeva ei peetaks. Elistvere esimese kohvikute päeva eripäraks oli, et sellest said osa ka loomapargi loomad. Karu Karuliinale pakuti näiteks mustikakaunistustega lõhetorti.


Ülemöödunud reedel tegutses Elistvere loomapargi territooriumil kuus vabaõhukohvikut. Kõige kaugem kohvikupidaja, Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) Kagu-Eesti piirkonna külastusjuht Tiia Ilmet, oli kohale sõitnud üsna kaugelt ‒ Räpinast. Tal oli pann ühtevalu tulel ja sellel valmisid imehead pannkoogid, millele võis lisandiks valida pohla-, metsvaarika-, õuna- ja kabatšokimoosi ning kukeseenekastet. Seenekaste ja pannkoogid tundusid esimese hooga täiesti ühitamatud nähtused olevat, ent kui ära olin proovinud, pidin tunnistama, et kokku sai neist väga mõnus soolane suutäis.

Tiia Ilmeti jaoks on Elistvere teada-tuntud koht, sest tema isa, kauaaegne Eesti metsaseltsi eestvedaja Kaupo Ilmet oli ju see, kes loomapargi omal ajal käima tõmbas ja kes seda kaua aega ka juhtis.

“Elasin isa siinsetele tegemistele pidevalt kaasa ja lõin ise ka, kus vaja, käed külge,” meenutas Tiia Ilmet. “Nüüd, mil loomapark RMK hallata, on tore vaadata, mis siin uut on, ja tore ka tõdeda, et mõned asjad on endiseks jäänud. Üks lillepeenar, mille koos sõbrannaga enne üht Arnold Rüütli visiiti kiiruga rajasime, on näiteks tänini alles.”

Edasine käik mööda vabaõhukohvikuid pani kahetsema, et vanajumal inimese ainult ühe kõhuga lõi. Sel lihtsal põhjusel jäi müügilettidele välja pandud rikkalikust ja ahvatlevast soolaste ja magusate suupistete valikust valdav osa ära proovimata.

Uudsed pulgakoogid

Tabiverelannade Ene, Estri, Ive ja Betty suupisteleti ehteks olid näiteks pulgakommi kujulised koogid.

“Pulgakoogid ja paljud muud head asjad on meie kohvikunaiskonna kõige noorema, Betty, kätetöö: ta õpib kondiitriks,”sõnas Ene.

Tabiverest oli väljas teinegi kodukokkade naiskond. Õigupoolest oli tegemist seganaiskonnaga, mille moodustasid tabiverelannad Annemai Mölder ja Mairi Peiponen ning Irmelin Katto Laevast. Neid ühendab ühine töökoht – Valio Laeva meierei.

“Kõige paremini on läinud kiluvõileivad, pannkoogid ja kohupiimapallid,” ütlesid naised.

Suupistete kõrvale pakkusid nad kodusest mahlast tehtud vaarikalimonaadi ja taimeteed. Teepotis ulpivaid taimi vaadates jäi mulje, et see jook aitab absoluutselt kõikide tõbede vastu.

Juula külavanema Eneli Kaasiku kohvikust sai samuti mitmesuguseid tervislikke ampse soetada. Isegi šašlõkk oli arbuusist! Veel leidis kohvikuletilt tuunikalatordi, suitsuvutid, õuna-vahukoorekoogi, Tartus toodetud põnevate maitsetega käsitööjäätised jne.

Kohvikute päeva nautisid nii kohvikupidajad kui ka nende kliendid.

“Meie ei teadnudki ette, et siin täna selline eriline päev on. Tulime lihtsalt oma pooleaastasele tütrele Lennale esimest korda Elistvere loomaparki näitama,” ütlesid viljandimaalased Grete ja Aivar. “Aga kui kohvikud avastasime, ei jätnud me muidugi neid külastamata.”

“Päris lahe on vaadata, kuidas rahvas kohvikute vahet sagib,” tõdes kohvikupidaja Eneli Kaasik. “Ilus ilm annab ka palju juurde. Kui hommikul sadas, siis pärastlõunaks, kohvikute avamise ajaks, tuli päike kenasti välja.”

Telefon punane

Kohvikute päevast said osa ka paljud Elistvere loomapargi neljajalgsed asukad. Neile pidupäevamenüü väljanuputamise võtsid loomapargi töötajad enda peale. Eriti suur rahvahulk kogunes vaatama seda, kuidas karu Karuliina lõhefileest ja rõõsast koorest valmistatud tarretatud tordi kätte saab. Üllataval kombel pakkusid karumõmmile algul kõige suuremat huvi tordile kaunistuseks lisatud mustikavarred. Alles siis, kui neilt marjad otsa lõppema hakkasid, asus loom kalafileede kallale.

Peotoitu jätkus ka põtradele, põhjapõtradele, metskitsedele ja piisonitele. Kellele viidi  vaarikavihtu, kellele samblikutorti jne.

“Loomad ju ise ei ütle, mis neile meeldib, seepärast tuli peomenüü koostamisel päris palju nuputada,” ütles Elistvere loomapargi teabejuht Elle Mäerand.

Tema sõnul külastas kohvikute päeval loomaparki üle kuuesaja inimese, mis on tavalisest päevast kõvasti rohkem. Karule tordi üleandmist näidati ka Kanal 2 uudistesaates “Reporter”.

“Pärast selle lõigu eetrisse minekut oli meie klienditeenindaja telefon punane: helistajad uurisid, kas nad jõuaksid ka veel samal päeval loomaparki tulla,” ütles Elle Mäerand.

Lähemal elavad inimesed jõudsidki, sest kohvikute päev jäi nende viie päeva sisse, mil loomapargis toimis traditsiooniline ööprogramm ja pargi väravad olid külastajatele avatud kella 24ni.

“Ka kaks kohvikupidajat, Tiia Ilmet ja Kääpal elav Egle Plato, olid nii tublid, et pidasid vastu keskööni,” ütles Elle Mäerand. “Me ise arvame, et meie kohvikute päev läks korda ja kavatseme sellise ürituse korraldada ka tuleval suvel. Loomadele pidupäevatoidu pakkumine on meil aga uuesti plaanis juba augusti lõpus, kui loomapargi sünnipäeva peame.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus