Kohtumine lastekirjaniku ja aabitsa autori Jaanus Vaiksooga

Jaanus Vaiksoo nime juurde võiks lisada tiitlitena veel ka õpetaja ja kirjandusteadlane, sest ta on ühtlasi ka emakeele ja kirjanduse õpetaja Rocca al Mare koolis ning tegutseb ka eesti keele lektorina Tallinna Ülikoolis. Laiem üldsus teab teda vahest rohkem kui uue aabitsa üht autorit. Seda aga, et ta on koos Jaak Urmeti ehk Wimbergiga ETV lastesaate “Saame kokku Tomi juures” stsenarist, paljud ilmselt ei tea.

Onu Heino ja teised tegelased

Kõigepealt jälgis Jaanus Vaiksoo laste etteasteid, sest kohtumise puhuks oli iga klass külalise loomingu põhjal kokku pannud kas suurema või väiksema kava. Enamasti olid need lõbusad ja vaimukad lood, nagu on enamik Jaanus Vaiksoo lastele kirjutatud luuletusi ja jutte. “Neli hommikut ja üks õhtu?, “Soovaimu lood” “Lumemöll?, “Jaagupi esimene koolisügis”, luuleraamat “Kellassepaproua? jt ? neid raamatuid teavad algklassilapsed hästi. Aga ka Tähekese lugejatele on ju Jaanus Vaiksoo nimi väga tuttav. Seepärast oli lastel eriti põnev ka autori endaga kokku saada. Viimane tunnistas omakorda, et koges laste etteastetes mõnusat äratundmisrõõmu ning et näitemänge jälgida ja ka teatris käia armastab ta üldse väga.

Oma raamatute kohta ütles ta, et on tahtnud ikka kirjutada nii, et lugedes saaks nalja ning et natuke oleks sealjuures ka midagi tõsist. “Lasteraamatuid olen ma ainult viimased seitse-kaheksa aastat kirjutanud, see pole just eriti kaua, aga teie jaoks küll, lausa terve elu,” leidis Jaanus Vaiksoo, kellelt on ilmunud ka täiskasvanutele mõeldud raamat “Gailit ja Nipernaadi?.

“Aabitsa tegemine oli tore töö. Et lugema õppimine võiks olla võimalikult mõnus ja mitte sund, püüdsin ka sinna lõbusamaid lugusid sisse panna,” tunnistas Jaanus Vaiksoo, kes koos Sirje Toomlaga on koostanud tänavu üle Eesti esimest aastat kasutuses oleva aabitsa ja esimese klassi emakeeleõpiku.

Üks tegelane uues aabitsas on ka heatahtlik ja naljakas onu Heino, kelle värskematest juhtumistest sündinud lugusid külaline seekord lastele ka ette luges. Nagu selgus, pole kirjanik raatsinud pärast aabitsa valmimist onu Heinost loobuda, vaid on jätnud ta edasi seiklema. Nii ongi juba onu Heino lugudest koostamisel eraldi raamat.

Jõgevale poodi ka

Jõgeva Ühisgümnaasiumi lastele, kes on agarad kirjutama ja joonistama nii ajakirjadele Täheke ja Hea Laps kui ka telesaate “Saame kokku Tomi juures” Tomile, Annile ning teistele, võis külaline kinnitada: “Isegi kui teie kirju saates ette lugeda ei jõuta, loetakse nad ikkagi läbi ja nad teevad saajatele palju rõõmu.”

Sügisest saati ekraanil oleva lastesaate jaoks salvestatakse igal pühapäeval mitu osa korraga ning kirjutajad peavad seega muidugi tunduvalt ajas ees olema. Nagu Jaanus Vaiksoo hiljem kõneles, on ta enamasti huvi pärast ka ise salvestuste juures. Seekord andis õppealajuhataja Ilme Kraaner talle kaasa ka terve paki Jõgeva laste kirju.

Jõgevalt otse Tallinna poole külaline päris kohe ei kiirustanudki, vaid ütles, et tahab ikka Jõgevale poodi ka minna, sest on siinsete kauplustega harjunud. Et suviti elab Vaiksoode pere Järva- ja Jõgevamaa piiril asuvas Preedi külas, tehaksegi poeskäigud enamasti Jõgevale, sest Paide jääb tunduvalt kaugemale. Raamatu “Soovaimu lood” idee olevat autor aga saanud Endla rabast.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus