Kohalikud probleemid jõuavad riigi tasandile

Teisipäeva õhtul külastasid Põltsamaa valda majandus- ja taristuminister Kadri Simson ning maaeluminister Tarmo Tamm. Külalisi võõrustanud Põltsamaa vallavolikogu esimees Andres Vään lausus, et koos ministritega püütakse leida lahendusi kohalikele pakilistele probleemidele.


Minister Simson avaldas positiivses mõttes imestust selle üle, soojal ajal tubastesse oludesse nii palju rahvast oli kogunenud. Ministrid ei sõitnud Põltsamaale mitte selleks, et kohalikele inimestele oma tegevust  tutvustada ja mõtteid edasi anda, vaid nad tulid hoopis kuulama, mida Põltsamaa kandi rahval neile öelda on. Keskerakonna esindajad korraldavad 101  rahvakohtumist paljudes paikades üle Eesti.

Maaeluminister Tarmo Tamm tunnistas, et on Põltsamaa kardirajast, mille kõrval asuvas hoones kohtumine toimus, mitmeid kordi mööda sõitnud, kuid pole sinna varem sisse põiganud. Temagi avaldas heameelt selle üle, et maaelu ja põllumajandusprobleemide teemal  oli arutlema kogunenud palju rahvast.

Kui laudkonnad olid oma tegevuse lõpetanud, tutvustati erinevaid valdkondi käsitletud ideid ja mõtteid kõigile. Ettevõtluspoliitika laudkonda esindanud ettevõtja Andres Kert tegi ettepaneku anda osa dividendide pealt laekuvast tulumaksust omavalitsustele. Teise ettepanekuna pidas ettevõtluspoliitikat arutanud seltskond tähtsaks kiire interneti jõudmist kõikjale Eestisse, sest see aitaks ettevõtlusel areneda. Samuti pakkus laudkond välja idee ehitada Tallinna-Tartu maantee neljarealiseks, mis looks põltsamaalastele hoopis parema liikumisvõimaluse mõlemas suunas. Pakuti välja ka regionaalsete maksusoodustuste loomine ettevõtlusele, mida osa laudkonnast toetas, osa mitte. Kõne all oli ka linna ühistranspordi  korraldamine ning tehti ettepanek, et linnaliinibuss ei kurseeriks ainult bussijaama ja Puhu-Risti vahet, vaid sõidaks läbi ka muudest paikadest linnas ja selle lähiümbruses.  

Puhu-Risti liiklussõlm peab korda saama

Turismimajanduse laudkonda esindanud Põltsamaa vallavanem Margus Möldri ütles resoluutselt, et bürokraatia tuleb ära tappa, sest see kasvab ja ettevõtjatel on sellistes oludes väga keeruline toime tulla. Möldri palus ministritel kaaluda ehitusobjektidele lisaraha eraldamise võimalust, sest ehitushinnad tõusevad pidevalt.

„Selleks, et teed saaksid enam-vähem sõidetavaks, oleks vaja riigipoolset ühekordset või püsivat rahastamist. Ettevõtluse arendamiseks oleks vaja luua riigipoolne käendussüsteem,” lisas ta.

Põllumajanduspoliitika laudkonda esindanud ettevõtja Raul Soodla sõnul tuleb teha põllumeestel head koostööd mesinikega, et ükski mesilane ei hukkuks seetõttu, et pestitsiide kasutatakse valel ajal ja vales kohas. „Ka põllumehed on bürokraatia vastu ning soovivad, et teed oleksid korras. Ettevõtjatele on suureks mureks tööjõud. Eestis on praegu välistööjõu sissetoomise osas kaks leeri. Ühed pooldavad seda, teised mitte,” rääkis Soodla.

Tema sõnul tuleks üle vaadata põllumajanduse toetussüsteem, kus suurtootjate kõrval  vajaksid erilist tähelepanu ka väiketootjad. Põllumehed peavad vajalikuks raierahu kehtestamist Eesti metsades 15. aprillist kuni juuni lõpuni.

Majanduspoliitika ja ühistranspordi laudkonna  nimel rääkinud Heldur Lääne nentis, et kui Põltsamaa linna keeravad Tallinna-Tartu maanteelt sisse mõned üksikud bussid, siis Puhu-Ristis on sedavõrd suur peatuvate busside hulk, mis annab ka pealinna linnaliiklusele silmad ette. Samasugused peatused tuleb saada koos maantee rekonstrueerimisega ka Puurmanisse. Heldur Lääne tõdes, et 2+1 lahendus ei ole osutunud kõige paremini toimivaks. 

Puhu-Risti liiklussõlm oleks vaja korda teha, sest see on mitte ainult Tallinna-Tartu, vaid ka Jõgeva-Viljandi suunaline ristmik. Lääne pakkus, et osa kütuseaktsiisi rahast peaks jääma omavalitsuste kasutada. Elektrisüsteemiga liitumine võiks olla ettevõtetele soodsam. Kohalik ettevõtlus peaks olema regionaalselt eristatud. Lisaks vajaks Põltsamaa veel ühte nn autosilda. Mõelda tuleks sellele, kuidas jõuda niikaugele, et inimesed poleks vastu Põltsamaa piirkonda kavandatavatele ettevõtetele. Kaks neist on sel põhjusel mujale rajatud.

Ministrid võtsid rahva ideed ja ettepanekud vastu ning lubasid nendega arvestada.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus