Kohalik mees päästis kamraadid uppumissurmast

Eelmisel pühapäeval kuulis Kasepää kalamees Viktor Svätski Peipsi järvelt appikarjeid: paat oli ümber läinud ja inimesed jääkülmas vees. Hetkegi kõhklemata pani mees oma kaatrile hääled sisse ja läks hädasolijatele appi.

 

1. mai oli Peipsi ääres külm ning puhus üsna tugev kirdetuul. Peipsilt oli jää selleks ajaks enamasti läinud, enamik kohalikke kalamehi tegeles võrkude korrastamise ja paatide sõiduvormi sättimisega.

Talveunest turgutas oma paati ka Kasepää mees Viktor Svätski. Mees oli oma kaatri vette lasknud ja järvel paar tiiru teinud ning kavatses paadi sadamasse jätta ja  koju võrke seadma minna, kui järvelt appihüüded kostma hakkasid.  

Soodsate asjaolude kokkusattumus

“Edasi käis kõik väga kähku, hüppasin paati, tõmbasin kummiülikonna hooga selga ja panin mootori käima,” rääkis Viktor, kel hiljem tõdeda tuli, et tegemist oli soodsate asjaolude kokkusattumisega.

“Kui ma poleks oma kaatriga enne prooviringi teinud, siis poleks mootor tõenäoliselt esimese hooga ka käivitunud,” ütles mees, kes ei osanud endalegi seletada, miks ta tookord kaldale kauemaks seisma jäi.

“Ilm oli jube külm, plaanisin juba mõni minut varem koju minna, ei tea, miks ma sinna passima jäin. Oleksin varem minema jalutanud, poleks ma meeste appihüüdeid kuulnud.”

Hädasolijateni jõudnud, avanes Viktorile alljärgnev pilt. Bella- tüüpi pisike paat oli kummuli, kaks meest selle lähedal vees appi karjumas, ise juba külmast üsna kanged.

“Vees oli kaks kalurit, turskem neist ulatas mulle käe, et ma ta paati tõmbaksin. See toiming läks üsna vaevaliselt, kuid kätte ma ta sealt sain,” meenutas Viktor, kes rebis endast peajagu pikema ning oluliselt kogukama mehe suurte pingutustega paati. Teine mees leidis tuge kummuli olnud paadist ning jõudis end ise Viktori kaatrisse vinnata. 

Kangelaseks ennast ei pea

“Mehed lõdisesid külmast, endi sõnul olid nad vees viibinud umbes viis minutit,” rääkis kahe inimese elu päästnud Viktor. Kohe pärast seda, kui Viktor oli kalurid oma kaatrisse vinnanud, jõudis kohale ka piirivalvekaater, kes võttis kummuli olnud paadi sleppi ja toimetas sadamasse. Piirivalveametnikud selgitasid, et paadi keerasid kaks kalurit kummuli kogenematusest. Nimelt olid nad võrke sättides mõlemad paadi ühe servas olnud, tuli tuulehoog ja kerge alus oligi kummuli.

Vette kukkunud meestel polnud ka päästeveste. Samas selgitasid piirivalvurid, et nii külmas vees tekib inimesel praktiliselt kohe alajahtumine ning energiat ei jagu isegi appikarjumiseks kuigi kauaks.

Viktor Svätskit tuli ülla teo eest tänama ka Politsei- ja Piirivalveameti lõuna prefektuuri juht Tarmo Kohv, kes andis talle üle aukirja ning kinkis termostassi, et kalamees külma ilmaga järvel viibides sooja jooki nautida saaks. Svätski ise oma tegu väga heroiliseks ei pea. “See on iseenesest mõistetav, et lähen appi, kui inimesed hädas on. Kalameestele  on see nagu kirjutamata seadus, sest järgmine kord võin olla hädas mina ja loodan, et ka mulle samamoodi appi tullakse,” kinnitas nädala eest kaks inimelu päästnud Viktor Svätski.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus