Kogudus avab sõprade öömaja

Homme avatakse Laiuse pastoraadis EELK Laiuse koguduse sõprade öömaja. Lint lõigatakse pidulikult läbi pärast kell 14 kirikus toimuvat kolmainupüha jumalateenistust.

Pastoraadihoone külalistetoad ehitati välja küll juba kümmekond aastat tagasi, ent vahepeal, kui suurem osa pastoraadist kütmata oli, seisid need tühjana. Nüüd, mil liiga kalliks osutunud elektriküte gaasikütte vastu vahetatud, on maja jälle aasta ringi soe, ent enne külalistubade kasutuselevõttu tuli neid korralikult remontida, sest vahepeal majja tunginud niiskus oli siseviimistlust kõvasti kahjustanud. Seinad said kaetud uue seineksiga, remonditud sai ka pesemis- ja tualettruum ning rajatud väike köök, kus elektripliit, külmkapp, kohvimasin ja kraanikauss.

Remont tehti Soome sõpruskoguduse annetatud raha eest. Viis külalistetuba ja köök on sisustatud nii ostetud kui ka annetuseks saadud kasutatud mööbliga, voodipesu ja lauanõud on toonud koguduse ja koguduse koori liikmed oma kodudest. Tänu Jõgeva vallavalitsuse kaasabile jätkub ka pastoraadi katuse väljavahetamine: kui möödunud aasta lõpus sai uue punase kivikatte esimene neljandik katusest, siis nüüd lisandub teine neljandik. See tähendab, et uue katuse saab peale kogu praegu kasutusel olev hoonepool.

Sisukas kultuurisuvi

Nagu nimigi ütleb, pakutakse pastoraadis öömaja eelkõige Laiuse koguduse sõpradele, näiteks sõpruskoguduste esindustele ja sõpruskooridele ning muudele koguduse külalistele. Nii et eelkõige saavad külalisteks ilmselt olema kultuuriinimesed, aga vajaduse korral ka teised, kes öömaja vajavad. Vooditesse saab magama panna kümme inimest. Kui diivanid ja põrand appi võtta, mahub rahvast ära rohkem.

“Nii mõnigi inimene on juba teatanud soovist juunis meie katuse all ööbida,” ütles Laiuse koguduse muusikajuht Kristi Kubjas, lisades, et sõprade öömaja sai valmis just õigel ajal, sest kogudusel ja kooril on ees sisukas kultuurisuvi, mis toob kaasa ka hulgaliselt külalisi.

Esimene suurem sündmus on 8. juunil kell 17 Laiuse kirikus toimuv XIV laulupüha-jumalateenistus, millel osalevad Paide ja Põltsamaa koguduse koor ning sõbrad Orimattila kogudusest Soomest. 22. juuni kell 12 peetakse Laiuse kalmistul surnuaiapüha (sellele eelneb tund varem armulauateenistus kirikus, 13. juulil kell 20 annab aga Laiuse kirikus kontserdi Koit Toome, kes laulab Jaak Joala repertuaarist pärinevaid laule. Kontsert kannab pealkirja “Unustuse jõel”.

Juuli viimasel nädalavahetusel läheb Laiuse koguduse koor aga ise Virumaale kontserdireisile. Üle vaadatakse õige mitu Lääne- ja Ida-Virumaa kirikut (praegustel andmetel Simuna, Iisaku, Jõhvi, Narva ja Narva-Jõesuu) ning proovitakse igaühes ühe laulu esitamisega ära nende akustika. Pühajõe kirikus ollakse pikemalt: seal teenitakse kaasa jumalateenistusel.

Tulemas juubelite aasta

Eriti palju on Laiuse kogudusel vaja külalisi võõrustada tuleval aastal, kui möödub 690 aastat Laiuse kiriku esmamainimisest, 135 aastat Johan Kõpu sünnist ja 100 aastat tema asumisest Laiuse koguduse õpetaja ametisse ning 105 aastat teeneka kiriku- ja kultuuritegelase Jüri Pastaruse sünnist. Ka koguduse rüpest sündinud Laiuse raamatukogu tähistab tuleval aastal oma 160. sünnipäeva.

“Kiriku 690. aastapäeva tähistame tuleva aasta 7. juunil toimuva XV vaimuliku laulupühaga, Johan Kõpu ja Laiuse raamatukogu juubelit raamatukogu eestvedamisel peetava konverentsiga ning Jüri Pastaruse juubeli puhul loodame siin musitseerimas näha tema muusikutest hõimlasi Peep Lassmanni ja Lea Gabralit,” ütles Kristi Kubjas.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus