Kodutütar Egle Vaganova jõuab palju

Egle Vaganova on osalenud Kaitseliidu erinevatel mõõduvõtmistel. FOTOD: ERAKOGU


Egle Vaganova on üks neid noori, keda võib paljudele teistele eeskujuks seada. Jõgevamaa gümnaasiumi lõpuklassi neiu jõuab palju, lisaks õpingutele jätkub aega tegutsemiseks kodutütrena ja olla ka hiljuti valitud Jõgevamaa noortevolikogu esinaine.

TIINA SÄÄLIK

Pärast Torma põhikooli lõpetamist oli loomulik edasi õppimine Jõgevamaa gümnaasiumis. Kodutütardega liitus Egle nii öelda üsna hilja, olles juba 16-aastane. Natuke inspiratsiooni sai ta selleks ühelt healt sõbralt, kes plaanis oma karjääri teha kaitseväes ja nii huvitus ka Egle Kaitseliidust ja Kodutütarde
organisatsioonist.
„Olin viiendas klassis, kui Kaitseliit tuli kooli tutvustava loenguga ja kõik tundus väga äge. Saime relvi näha ja mulle tundus see kõik huvitav,” rääkis Egle.
Muidugi oleks olnud 16-aastaselt võimalik liituda ka Naiskodukaitsega, kuid see tundus pisut hirmutav ja täna on Egle väga rahul, et on alustanud kodutütrena ja saanud seeläbi ka kõik vajalikud baasteadmised.

Mets on südamelähedane

Paar päeva tagasi sai Egle kirja, kus anti teada, et saavutatud on kodutütarde kolmas järk. Iga järgu saavutamiseks on vaja teha katsed ja täita ülesanded. Samuti on ta omandanud erialakatsete järel matkaja, aktivisti ja ajakirjaniku märgid.
Kui vähegi vaba aega, käib Egle matkamas. Lisaks perega koos matkamisele armastab neiu ka päris üksi matkata. Siis küll pigem lühemaid ehk ühepäevaseid matku teha. Eriti armastab ta Saare järve matkaradasid. Teha seal üks pikem tiir ja akud on taas laetud ning meeled puhanud.
Pisut teistmoodi metsas käimised on kodutütarde matkad ja võistlused. Võistlusmatkal tekib hoopis teine tunne, siis tuleb pingutada ja endast võimalikult parim anda. Mullu suvel Ernakesel riigis saavutatud viies koht annab tunnistust heast ettevalmistusest ja targast tegutsemisest.
Egle meenutab, et liitus kodutütardega novembris, detsembris oli kaardi- ja orienteerumisõpe ning juba veebruaris avanes võimalus osaleda patrullvõistlusel „Valge välk”. Seda aastatetagust 25 kilomeetri pikkust talvist suuskadega liikumist on täna tore meenutada. Kuna liikuda tuli spetsiaalsete laiade kaitseliidu suuskadega, siis nende jalga saamisega oli pisut pusimist ja kulus ka aega.
Tänaseks on Egle sellel võistlusel kolm korda osalenud ja viimatine, paari nädala tagune võistlus oli tänu külmale ilmale päris karm. Kuna aega oli vaja parajaks teha, siis otsustati järgmisse kontrollpunkti minna väikese ringiga. Paraku satuti soostikku ja kukuti vette. Võistluse lõpuni oli veel seitse tundi aega ja kell neli öösel ei olnud just kõige mõnusam külmas vees olla.
Eglel on läbitud ka vette kukkumise koolitus. Selleks kasutati Jõgeva taliujujate supluskanalit ja Egle soovitab võimalusel kõigil sellistel koolitustel osaleda. Ja muide, Eglel mõlgub meeles mõte talisuplus ära proovida.
Kodutütardega liitudes oli Egele ema pisut skeptiline, et see kõik relvad ja metsamatkad ehk pole tüdrukute teema. Nüüdseks on vanemad Egle üle väga uhked ja toetavad igati.

Noortekogu presidendi ametis

Lisaks õppustele ja koolitustele on Egle Jõgevamaa Kodutütarde ja Noorkotkaste noortekogu president. See töö tähendab koosolekute kokku kutsumist, päevakorra koostamist ja rääkimist väärivate teemade leidmist. Ühtlasi annavad noored ka sisendit nii Jõgeva malevale kui peastaabile ürituste kohta. Samuti on see noorte huvide, probleemide ja uute ideede teadvustamise ning edastamise võimalus.
„Minu eesmärk oli, et oleks kindel põhikiri ja noortekogus iga meie maakonna rühm esindatud. Noortekogu on igas malevkonnas ja on ka üle-eestiline esindus, millega me regulaarselt kohtume. Tänavu jaanuaris oli keskkogu, kus meie noored said teha esitluse oma tegevuse kohta – mis on hästi ja mis vähem hästi,” kõneles Egle.
Kevadel lõpetab Egle gümnaasiumi ja ees ootab kõrgkooli valik. Praegu on mõttes Sisekaitseakadeemia politseiteenistuse eriala, kus kolmandal õppeaastal on võimalik valida piirivalvuri eriala. Lapsepõlvest peale on südamelähedane õpetaja amet ja miks mitte õppida näiteks vene keele õpetajaks.
Egle on ka Jõgeva valla noortevolikogu esinaine. Mullu oktoobris sai volikogusse kandideerida ja Egle kasutas võimalust ning osutus esinaiseks valituks.
„Oleme juba väga palju ära teinud. Esimese kuu jooksul tegime meeskonnakoolitusi, sest ikkagi kaks aastat tuleb volikogul koos tegutseda ja tahame hästi koos toimida. Iga kuu kolmandal neljapäeval kohtub meiega abivallavanem Asso Nettan, kes annab ülevaate vallas toimuvast ning kuulab meie mõtted ja ideed ära. Toimunud on Joel Juhti ja Epp Kärsini inspiratsioonikoolitused ja märtsis toimub osaluskohvik erinevatel teemadel,” tutvustas Egle noortevolikogu tegevust.

Oskus aega planeerida

Kuidas üks noor inimene nii palju jaksab? Egle jagab saladust – see on aja planeerimine, märkmikus on kõik asjad kirjas ja kalendris samuti. Peab olema süsteem, siis asjad toimivad ja jääb ikka vaba aega ka. Nii sõpradega olemiseks kui ka rahvatantsutrenniks. Egle on rahvatantsuga tegelenud juba alates esimesest klassist ja armastab tantsimist väga.
„See on minu suur kirg. Kõik see ettevalmistusprotsess – tantsu õppimine – on huvitav. Tuleb esinemine, valmistud, oled koos rühmaga ja kõik see kokku läheb hinge. Mullu juuni lõpus olime noorte tantsupeol Tallinnas. Olid väga kuumad ilmad ja oli raske, kuid kõik kokku, see tunne, see on midagi sellist, mida on raske sõnadesse panna,” räägib Egle.
Hoolimata noorest east on Eglel ka oma tulevikuvisioon olemas. Tahaks ikka maal elada, loodust nautida. Eesti ja isamaalisus on prioriteet. Egle on valmis ka meie kodumaad kaitsma, igal juhul sõjaohu puhul ta siit ei põgene, vaid annab kindlasti oma panuse riigi kaitsmisse.
Homme. 24. veebruaril tuleb pere kokku, lisaks meie kodumaa 106. aastapäeva tähistamisele peetakse ka Egle ema sünnipäeva.

 

NELE GRAVERSON, Jõgevamaa gümnaasiumi projekti- ja noorsootöö juht

Kõrvaltvaatajale võib Egle tunduda vaikne ja tagasihoidlik, kuid tegelikult on tema sees nii palju enamat. Lisaks sellele, et ta on väga aktiivne kodutütar, Jõgeva valla noortevolikogu esinaine ja tantsib rahvatantsu, on ta tegev ka kooli õpilasesinduses. Egle on hinnatud meeskonnaliige, kelle panus kooliürituste korraldamisse on hindamatu. Ta on väga abivalmis ja kohusetundlik, tema peale saab alati loota. Sel õppeaastal valiti Egle kooli põhiväärtuse kandjaks. Tema kohta käib ütlus, kes teeb palju see jõuab palju. Egle on suurepärane eeskuju.

blog comments powered by Disqus