Kodutehnikat saab äikesekahjude eest ise kaitsta

Alanud äikesehooaeg põhjustab paljudele eestimaalastele muret nii ruuterite, digibokside kui ka telerite pärast. Tõde on see, et iga inimene saab oma koduseid seadmeid äikesekahjude eest ise kaitsta.

Äikese ajaks tuleb nii ruuter, digiboks, teler kui ka muud seadmed nii elektri- kui ka kaablivõrgust välja tõmmata. See tähendab juhtmete lahtiühendamist nii tavalisest toitestepslist kui ka Elioni telefoni- ja internetivõrgust. Kui ruuter, digiboks, teler, telefon ja arvutid on vooluvõrgust eemaldatud, tuleks ruuteri küljest eemaldada ka punane või hall juhe. Kui võrgukaabel tuleb seinast, siis piisab selle juhtme lahtivõtmisest.

Maja sisevõrku ega kõiki seadmete küljes olevaid kaableid ei ole kindlasti tarvis lahti võtta. Oluline on majja sisenevad ehk Elioni võrgust tulevad juhtmed oma seadmete küljest lahti ühendada. Juhtmeid ja kaableid pistikutest eemaldades on oluline meelde jätta, kuhu mingi juhe sobis, et hiljem oleks lihtsam neid ka tagasi panna.

Pärast äikest tuleks aga varuda veidi kannatust – äikese möödudes ja siis, kui elekter on tagasi tulnud, võib seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui aga telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Kogu kodune tehnika – telefon, teler, arvuti, digiboks, ruuter, kodukino süsteem ja muu säärane – on äikesest tingitud ülepinge suhtes tundlik ning võib pikselöögi tõttu kasutuskõlbmatuks muutuda. Kahju võib tekkida ka siis, kui äike tabab elektri- või telefoniliine kodust paari kilomeetri kaugusel. Ülepingest ja äikesest kahjustatud seadmetele tootja garantii ei kehti ning uued seadmed tuleb kasutajal ise osta. Kuuldes ilmateadet või nähes lähenemas äikesepilvi, saab iga inimene oma koduste elektriseadmete eest hoolitseda, et nendega midagi ei juhtuks.

i

KAILI SOOSAAR, Elioni klienditoe valdkonnajuht

blog comments powered by Disqus