Kodanikualgatus meie suurmeistri Paul Kerese meelespidamiseks

Malesuurmeistri Paul Kerese sünnist möödub 7. jaanuaril 100 aastat.  Maleliidu koduleheküljel on 10. novembril avaldatud teade, et 7. kuni 10. jaanuarini peetakse Tallinnas 25. rahvusvaheline kiirturniir “Meenutades Paul Kerest”.

On see kõik, mis Eestis malemeistri austamiseks ette võetakse?

Spordiregistris on 45 maleklubi, maleliit ja EOK. Spordialade nimistus on 64 klubi 2695 harrastajaga ja 14 spordikooli 1152 harrastajaga. Need on numbrid aruandluse jaoks. Kuid pole statistikat, kui paljud vanuserühmade viisi Eestis malet oskavad või vähemalt kord aastas mängivad. On vaid süsteem: maleklubid, maleliit ja EOK.

Olen kahel aastal Õpetajate Lehes teinud ettepaneku vabatahtlikult koolides ainetunni arvel malet õpetada ja õppida.

Süsteemi EOK, maleliit, maleklubid see ei huvita, sest see idee on tulnud neist sõltumatult väljastpoolt.

2016. aasta 7 . jaanuar on neljapäev ja õpilastel on siis talvevaheaeg. Veel jõuaks kuu aja jooksul paaril tunnil nädalas mõttest huvitatud koolidel ja klassidel male algõpetus selgeks saada, et pärast talvist vaheaega 10. jaanuaril üks tund koolis maletada, näiteks üks kuni kolm partiid pinginaabriga. Kuigi meedias ületaks pinginaabriga maletamine uudise lävepaku ilmselt vaid siis, kui 7. jaanuaril riigikogu saalis riigikogu liikmed oma pinginaabriga malet välgutaksid.

Igas maleseltskonnas võiks olla ka kohtunik, kes kõik mängijad (tingimusel, et pildil näha mõlemad maletajad ja malelaud malenditega) fotodel jäädvustaks. Need fotod võiks koguda spordimuuseumi tarvis (siis peab olema lisatud mängijad, koht, aeg, pildistaja nimi ja tulemus. Lisatud võiks olla ka kuni 500 tähemärgi pikkusega selgitav lühilugu. Ajakirjanikud võivad näidata eeskuju.

Kui suuremalt mõelda, siis võib kutsuda suurmeistri meenutuseks maletama ja pilte saatma ka välismaal elavaid eestlasi, kõiki maailma maletajaid ja neid, kes selleks puhuks malekäigud selgeks saavad. Kindlasti väärib idee teatamist kõigile endistele Nõukogude Liidu rahvastele. Paul Kerese nime pole unustatud. 

Milline portaal võtab vaevaks malepildid koondada ja need spordimuuseumile edastada? Kas korralda selleks hankekonkurss? Või jätkub missioonitunnet?

Loodan aktiivset tegutsemist eelkõige Pärnu ja Narva koolidelt ja kodanikelt ning kaasabi idee tutvustamisel Eesti meedialt. 

Niisiis, koolides 10. jaanuaril, kõik teised kindlasti just 7. jaanuaril.

7. jaanuari maletamise fotosid hakkab koguma Eesti Rahva Muuseumi pildiait. Lisatakse uus rubriiik Maleta naabriga http://pildiait.erm.ee

HEINO LAIAPEA

blog comments powered by Disqus