Kodakondsus- ja migratsioonibüroodes kestab dokumendivahetuse kõrghooaeg

Lõuna prefektuuri kodakondsus- ja migratsioonibüroo Jõgeva teeninduse vanema Pille Vaakmanni sõnul on kõrghooaeg tekkinud seetõttu, et korraga lõpeb kehtivusaeg nii viieks kui ka kümneks aastaks välja antud passidel ja ID-kaartidel.

Käesolevaks aastaks on Jõgeva teenindusele prognoositud rohkem kliente kui eelmisel aastal. “Heameelt teeb see, et me oleme suutnud säilitada oma töötajate arvu,” ütles Pille Vaakmann. “Praegu töötab teeninduses neli inimest, see on optimaalne väikese teeninduse toimimiseks. Kuus aastat töötasime kolme inimesega, aga siis oli ka kliente oluliselt vähem. 2012. aasta lõpus saime ühe klienditeenindaja lisaks ning kui eelmise aasta lõpus jäi üks meie kauaaegne töötaja pensionile, siis saime ka selle koha täita. Noored, kelle me oleme tööle võtnud, on hästi tublid ning nad on kiiresti omandanud vajalikud teadmised ja oskused.”

Pille Vaakmanni sõnul on Jõgeva teenindajad saanud klientidelt päris palju kiita mugava ja kiiresti toimiva teeninduse eest. Teeninduses on nüüd võimalik teha fotoboksis tasuta foto ja kohapeal saab kas sularahas või pangakaardiga maksta ka riigilõivu. “Kliendid võiksid riigilõivu eelnevalt ära maksta internetipangas, see kiirendab taotluse vastuvõtmisele kuluvat aega,” lausus Pille Vaakmann, kelle sõnul on paljud eakamad kliendid fotoboksi kasutamise pärast murelikud. “Seda ei ole mõtet karta, meie tublid klienditeenindajad tulevad alati kõigile appi, kes juhendamist vajavad. Vanemad inimesed ütlevad pärast seda, kui pilt on tehtud ja taotlus esitatud, et tegelikult oli kõik väga lihtne ja muretseda ei tasunudki,” rääkis Pille Vaakmann. 

Käesoleva aasta algusest on muutunud kodakondsus- ja migratsioonibüroo Jõgeva teeninduse lahtiolekuaeg. Kolmapäeviti on teenindus avatud kella kümnest kuueni, teistel tööpäevadel üheksast viieni. Teenindus on suletud iga kuu viimasel reedel.  

Pille Vaakmanni sõnul tasuks inimestel varakult üle vaadata dokumentide kehtivusaeg. “Rahva paneb liikuma see, kui tulevad näiteks valimised või kui tuleb tuludeklaratsioonide täitmise aeg,” ütles Jõgeva teeninduse vanem. “Oluline on, et kehtetu dokumendi pärast ei jääks inimestel mõni toiming tegemata.” Läheneva koolivaheajaga seoses tuleks üle vaadata ka laste dokumentide kehtivusajad, sest koolivaheajale on sageli planeeritud reisid. 

Teeninduse külastamist tasuks Pille Vaakmanni sõnul võimalusel vältida viiendal kuupäeval, sest siis on paljudel inimestel pensionide ja toetuste saamise päev ning kliente on tavapärasest rohkem. “Näiteks 5. veebruaril oli meil 109 kliendikontakti. Inimeste rahaline olukord mõjutab väikestes teenindustes tugevalt kliendivoogu. Kellel rahaliselt ei ole väga oluline, millal dokumenti taotlema tulla, see võiks valida kuu lõpu, siis on teeninduses külastajate mõttes rahulikum aeg,” ütles Pille Vaakmann. 

Jätkuvalt on võimalik politsei- ja piirivalveameti kodulehel teenindusaega broneerida. “Broneerimissüsteem toimib tõrgeteta ja nii on täiesti kindel, et oma järjekorda ei pea pikalt ootama. Suurem osa kliente saab Jõgeval hakkama praktiliselt ilma ooteajata ning kui ka on ootamist, siis ajakulu võib olla 10–15 minutit. Aga mõnikord on ikkagi juhtunud, et oodata tuleb pool tundi ja ka üle selle. Mõned kliendid kipuvad siis ära minema, aga nad tulevad teisel päeval tagasi või kui on ikkagi kindlasti vaja teenindusse pöörduda, siis nad ootavad,” rääkis Pille Vaakmann. 

Enamasti saab oma dokumendid teenindusest kätte kuu aja jooksul. “Senise praktika kohaselt ei ole dokumendi ooteaeg kunagi olnud pikem kui 30 päeva. Kuid on olnud ka juhuseid, kus inimene saab dokumendi kätte oluliselt kiiremini, kui ta on eeldanud,”  kinnitas teeninduse vanem.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus