Kirikus kõlas filmimuusika

Palamuse kirikus kõlasid möödunud pühapäeval armastatud filmimeloodiad meilt ja mujalt. Neid sai kuulda metsosopran Kadri Tegelmanni, bariton Lauri Liivi ja orkestri Eesti Sinfonietta esituses.


Filmimuusikakontsert kuulus MTÜ Look käivitatud suveklassikakontsertide sarja ja tõi kokku enam-vähem täismaja. Kõlanud muusikapaladest on paljud tuntud eelkõige ooperite, operettide ja muusikalide kaudu ning alles siis filmide kaudu, kus nad samuti kõlanud. Kadri Tegelmanni esitatud paladest köitis publikut näiteks enim “Habanera” Bizet’ ooperist “Carmen”, mida saab kuulda ka filmis “Kohtumine äiaga”, Lauri Liivi esitatud paladest elati aga kõige enam kaasa laulule “Kui oleksin rikas mees” muusikalist “Viiuldaja katusel” ja samanimelisest filmist. Soojalt võeti vastu ka kõik duetid ja orkestripalad.

Lauri Liiv tõdes pärast pikka lõpuaplausi ja lisapalu, et tal tekkis proovide ja kontserdi ajal hea klapp nii Kadri Tegelmanni kui ka orkestriga ning et kirikus oli koos väga soe publik. Kui Palamuselt pärit ja praegu Amsterdamis elav Kadri Tegelmann on ooperilaulja haridusega, siis Lauri Liiv on Georg Otsa nimelises muusikakoolis õppinud hoopis pop- ja džässlaulu. Ilma mikrofonita ja kammerorkestri saatel polnud ta varem esinenudki, ent tunnistas, et lihvib hea meelega nüüd ka oma klassikalise laulu poolt.

Väljakutse mõlemale

“Valisime kontsedipalad nii, et mõlemale oleks väljakutseid,” ütles Kadri Tegelmann. “Mina polnud varem muusikalipalasid laulnud, Laurile oli võõras ooperirepertuaar. Nii et uut ja huvitavat saime kogeda mõlemad.”

Kontserdi vaheajal (selle jooksul pakuti publikule veini ja suupisteid) olid kuulajad lahkesti nõus oma muljeid jagama.

“Mõndagi laulu kuulates tuli suisa kananahk ihule, sest nii ilus oli,” tõdes Palamuse gümnaasiumi logopeed Sirje Kiis. “Tulin kontserdile koos Suurbritannias õppiva tütrega ja kontserdipilet oli minu kingitus temale: tal oli võimalus näha, kui suurepärane laulja tema lapsepõlvesõbrast Kadrist on saanud.”

Jõgeva vallavalitsuse haridus- ja kultuuritöö peaspetsialist Marika Prave tunnistas, et tema jaoks oli kõige suuremaks üllatuseks Lauri Liivi võimekus klassikalise laulu alal: senini oli ta teda teadnud vaid muusikali- ja seriaalinäitlejana.

Vahetu kontakt

“Meeldis ka see, et solistid ja orkester olid nii lähedal: tänu sellele tekkis nendega vahetu kontakt,” sõnas Marika Prave.

Koos Palamusel elava kunstniku Ene Luik-Mudistiga sattusid kontserdile taanlannast kultuuriajakirjanik Inge Schjødt ja eesti kunstnik Külli Suitso, kes praegu samuti Taanis elab.

“Tean, et Eestis on tugevad muusikatraditsioonid, ja lootsin, et saan neist Eestis veedetava nädala jooksul ka kuidagi osa. Ning tänu õnnelikule juhusele sattusingi siinsele kontserdile ja olen õnnelik saadud muusikakogemuse üle. Siitsamast Palamuselt pärit Kadri Tegelmanni hääle kohta võib öelda: hämmastav. See on ühtaegu tugev ja õrn nagu kanaarilinnul,” ütles Inge Schjødt. Külli Suitso lisas: “Selline võimas muusikakogemus paneb hetkeks peatuma, ümbritsevast virrvarrist toibuma ning käivitab inspiratsiooni. Tekib tahtmine sama kvaliteeti, mida siin kogesin, omaenda elus kasutada.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus