Kirikunoorte talvepäevad Põltsamaal

Põltsamaal saavad 2.-4. veebruarini teoks järjekordsed, arvult 21. kirikunoorte talvepäevad, mis kannavad seekord nime „Sajandi armastus”. Korraldajad ütlevad, et kindlasti toob niisugune nimi muige näole ja mõte liigub ühele Türgi filmiseriaalile. 

Tegelikult on talvepäevade korraldajate mõtteis hoopis armastus oma riigi vastu. Nüüd, kus Eesti riik on üsna pea sajandivanuseks saamas, peaks armastusel oma riigi vastu olema eriline koht meie kõigi südames. EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haameri sõnul ei ole noortel oma riigi vastu samasuguseid tundeid nagu temal endal ja kõigil neil, kes on elanud teistsuguse riigikorra ajal. Seetõttu soovitakse noortele selgitada, kui oluline on oma vaba riik,  kuidas tuleb seda hoida ning põlvest põlve edasi anda.

Vaimulik möönis, et vahel ka nurisetakse oma riigi üle, tuuakse esile isiklikke vajadusi ja õigusi. Kuigi sageli ei mõelda aga sellele, et riigile tuleb omalt poolt ka midagi anda ning unustatakse kohustused oma riigi ees. Eesti riik ei ole kogu aeg vaba olnud, seetõttu tuleb eriti tänulik olla neile, kes vaba riiki ka okupatsiooniaastatel oma südames kandsid, kui lootus vabaks saada oli õhkõrn. 

Tulevad ka Soome sõbrad 

Markus Haamer rääkis, et eelmisel aastal ei seatud talvepäevadel osalemisele arvulist piirangut, tänavu tuleb seda aga teha ning see on 140.

  1. jaanuari seisuga oli veel võimalus registreeruda ca 30 noorel. Alati on kohale tulnud ka EELK Põltsamaa Niguliste koguduse Soome Kangasala sõpruskoguduse esindajad.

Kirikunoorte talvepäevade raames toimub mitmeid sisukaid ja põnevaid ettevõtmisi, sealhulgas Emmause missa. See on noorte jumalateenistuse vorm, kus on pandud oluliselt suuremat rõhku noortepärasele muusikale ja kuhu on oodatud kõik huvilised. Teoks saavad ka õhtukohvikud, mida kutsutakse Teevikuteks.

Nimi tuleb sellest, et paljud noored eelistavad kohvi asemel teed. Teevikul on vaba lava, kus saab sõna võtta ja musitseerida.  

Korraldatakse ka mitu seminari, mille viivad läbi neli juhendajat ning mis on mõeldud erinevatele vanuserühmadele. Seminaridel võetakse jutuks Eesti riigiga seotud teemad.

Selle lõpus jagatakse osalejad väikesteks gruppideks, kus neid teemasid veel väiksemas ringis käsitletakse. Toimuvad ka tavapärased töötoad, kus saab uisutada, palli ja discgolfi mängida jne. Töötubades on võimalik viltida, joonistada, tantsimist ja näitlemist õppida. Need, keda sellised huvialad ei köida, osalevad piiblitunnis.   

Ühine jumalateenistus 

Talvepäevade raames käiakse Põltsamaal asuvas Eesti Apostliku Õigeusu kirikus ning plaanis on ka Põltsamaal tegutseva hooldekodu külastamine. Et parajasti on gripihooaeg, pole hooldekodus ilmselt võimalik tubadesse minna.  Markus Haameri kinnitusel oodatakse noori hooldekodus  väga.

Noortelaagrisse tuleb esinema ka misjonikoor, kus laulavad paljud professionaalsed muusikud. See kontsert  on tõeline kultuurielamus, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Publikult oodatakse ka vabatahtlikke annetusi, sest talvepäevade korraldamine on päris kulukas ettevõtmine. Kõik huvilised on teretulnud ka Taize palvusele.

Nii Emmause missa, misjonikoori kontsert kui ka Taize palvus toimuvad EELK Põltsamaa kirikus. Kirikunoorte talvepäevad lõpetatakse pühapäeval, 4. veebruaril ühise jumalateenistusega kirikus.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus