Kirik sai uue katuse

EELK Jõgeva kogudus tähistas möödunudlaupäevase piduliku jumalateenistusega koguduse 18. sünnipäeva ning kirikuhoone uue katuse valmimist. Külas olid sõbrad Soome Renko kogudusest, kes aitasid kokku saada katuse vahetamiseks vajaliku raha.

 

Kirikuna on Jõgeval teatavasti kasutusel Aia tänavas asuv endine lasteaiahoone. Kui muus osas oli see juba varem väärika väljanägemise saanud, siis katust kattis kuni tänavuse sügiseni nõukogudeaegne eterniit, mis õige mitmest kohast enam vett ei pidanud. Jäänuks katus vahetamata, tulnuks varsti ka maja uuesti remontima hakata.

“Kui aasta alguses tundus uus katus veel utoopia või helesinise unistusena, siis nüüd on see meil pea kohal,” ütles EELK Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann katuse pühitsemise jumalateenistusel. “Võime täna tänus mõelda Jumalale, kes on andnud meile häid abilisi.”

Koguduse juhatuse esimehe Mare Rosina sõnul hakkasid sündmused arenema pärast üht murelikku koosistumist, mille käigus koguduse hea sõber Hanno Kranich käis välja mõtte helistada katuse asjus ettevõtja Aivar Kokale. Viimane asus omakorda läbirääkimisi pidama oma hea sõbra, OÜ Olly juhataja Erik Konnoga.

“Nii palju raha, kui katuse vahetusele tegelikult oleks kulunud, oleks kogudusel väga keeruline kokku saada olnud. Ma loodan, et Erik minu peale pahane ei ole, et ma tema firmalt nii odava hinna välja rääkisin,” ütles Aivar Kokk muiates. Erik Konno aga kinnitas, et tal oli pigem hea meel, et see töö tema firmale usaldati ning et ta sai kirikut omalt poolt aidata.

Uus punane plekk-katus sai kirikuhoonele peale novembri lõpus ehk vahetult advendiaja eel. Katuse vahetamine läks kogudusele maksma 190 000 krooni, sellele lisandus 40 000 krooni vihmaveesüsteemide väljaehitamise eest. Katuseraha on juba makstud, vihmaveesüsteemid veel maksmata. Ent ehitamata polnud neid mõtet jätta: parem kogu töö ikka korraga ära teha.

Mitmest allikast

Katuseraha pärineb õige mitmest allikast. 100 000 krooni oli kogudusel endal juba varem kõrvale pandud.

“Oleme püüdnud lihtsalt väga kokkuhoidlikult majandada,” ütles Mare Rosin. “Meid on aidanud ka perekonnad Piir ja Kõiv, kes elavad koguduse veetorni juures asuva maavalduse naabruses ning seda heast südamest ise korras hoiavad. Nii jääb meil selle maatüki hooldusraha alles.”

25 000 krooniga toetas katusevahetust Jõgeva linnavalitsus, 40 000 krooni kinkis aga Renko kogudus: selle raha olid nad oma liikmetelt annetustena kogunud. Raha teeniti ka Jõgeva koguduse liikmete käsitööde müügist Renkos. Ainuüksi Leili Pärna kootud kaltsuvaipadest kogunes üle 10 000 krooni. Suurema valiku käsitöödega, põhiliselt kootud kinnaste, sokkide ja sallidega käis Mare Rosin Renkos sealsete linnapäevade aegu peetud laadal.

“Lisaks sellele, et rahvas laadal meie käsitöid ostis, toetasid meid ka mõned müüjad, annetades meile oma kaupa või selle eest saadud raha,” ütles Mare Rosin.

Ka Jõgeva koguduse liikmed tegid tema sõnul katuse heaks annetusi. Ning kellel selleks jaksu polnud, see palvetas.

Veel kingitusi

Kui sügisel käis Renko kogudusest Jõgeval külas suurem seltskond, siis möödunudlaupäevasel teenistusel olid kohal vaid kaks kõige tulisemat Jõgeva-sõpra — Maija-Liisa Stahl ja Ilpo Toivonen. Ei tulnud nad seegi kord tühjade kätega, vaid neil olid siinse koguduse rahvale kingituseks kaasas kohvipakid ja jõuluküünlad ning isegi omakandi traditsiooniline jõuluroog — riisipuder marjakisselliga (pudru olid nad, tõsi küll, keetnud kohapeal). Seda said kõik kirikulised pärast teenistust maitsta.

Rahaümbrik oli Maija-Liisal ja Ilpol samuti kaasas: selle sisu kohta ütlesid nad, et see olgu “seemneks” vihmaveetorude jaoks raha kogumisel.

“Suur tänu kõigile, kes kirikule uue katuse peale saada aitasid!” ütles Jõgeva linnapea Kalmer Lain. “See hoone siin tõmbab rahvast ligi ja siinseid inimesi tahetakse aidata.”

Kui kirikule uus katus peale sai, ei jõudnud linnarahvas seda paraku kuigi kaua imetleda, sest peatselt sadas sellele lumi peale. Nüüd tuleb katuse nägemiseks sula oodata.

“Sula tasub oodata ka sellepärast, et siis saab näha, kas katus ikka korralikult peab,” ütles Aivar Kokk, kes tegi kogudusele sünnipäeva puhul ka omapoolse kingituse: muretses uued kuplid kirikuõue valgustitele. Vanad olid ammu katki läinud ja kirikuõu pime. Nüüd on see jälle valge.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus