KIRI: Levala kanalil algas navigatsioon

Juba aastakümneid ühendab Levala peakraav Omedu jõe kaht põhiharu: Kullavere jõge ja Kääpa jõge. Väike veelahe hoidis senini ära vee voolamise ühest jõest teise. Tänu kevadisele suurveele ja arvukatele kopratammidele tõusis vesi Kullaveres sedavõrd, et veelahe kadus ning endisest magistraalkraavist sai täiesti korralik kanal süsta- ja kanuumeestele.

Et selle kanali mõlemad otsad on praktiliselt samal kõrgusel, siis saab kas ühes või teises jões veevoolu sulgemisega muuta voolusuunda kanalis. See aga teeb süstameeste elu eriti mõnusaks. Ainsaks probleemiks on praegu vaid nn Ritassaare teerist, s.o kanali lõikumine maanteega. Praegu ei ole veel otsustatud, et kas ehitada lüüsid või siis hoopiski tavalised liftid.

Eriti atraktiivseks muudab Levala kanali asjaolu, et vee oskusliku ümbersuunamisega on nüüd võimalik senisest palju efektiivsemalt kasutada Koseveski elektrijaama. Kord juba generaatorist läbi käinud vesi suunatakse tulevase Omedu paisregulaatori kaudu tagasi Kullavere jõkke, sealt Levala kanalisse, sealt Kääpa jõkke jne, jne. Niikaua, kuni vesi paksuks ei ole kuivanud, niikaua on kõik korras ja elu kui hernes. Vajadusel aga tuleb kraanist vett juurde valada.

Mart Arold

blog comments powered by Disqus