Kiri: Ebanormaalne kütmine

Kavatsesin kütmiseprobleemist kirjutada juba ammu, kuid nüüd andis tõuke selleks kevade esimesel päeval juhtunu.

Hommikul tõustes tundsin, et toas on palju jahedam, kui terve talve jooksul on olnud. Ei saanud aru, millest selline muutus, kui siiani olid radiaatorid nii kuumad, et kätt ei võinud kõvasti peale panna. Tekkis huvitav mõte, et köetakse kalendri, mitte ilma järgi. Sellel päeval oli kõva tuul ja et elan V korrusel, andis see eriti tunda. Helistasin igaks juhuks majavanemale, et järsku on mingi rike. Tema aga vastas, et rahvas ei taha enam kütmist, sest arved on suured (mis on õige!) ning kütmine olevat lõpetatud. Küsisin, miks ei reguleeritud kütmist vastavalt välistemperatuurile varem ja miks ei vähendatud kütmist öösel. Sain nii absurdse vastuse, et ei taha seda siia kirja panna.

Mõtlesin, et mis ma ikka virisen, kui enamik nii soovib, ja võtsin oma radiaatoritelt katted maha, mis olid terve talve peal olnud, et magada saaks.  Õhtul enne magamaminekut avastasin aga, et radiaatorid on jälle kuumad. Mis muud, kui magamistoas kate jälle peale!

Nüüd aga küsimus, mis mind ammu ?kummitanud? on. Miks ei võinud olla terve kütteperioodi jooksul nii, et enne ööd, umbes kella 21 paiku, oleks kütmist vähendatud? Inimesed magavad ju teki all. Kui toas on jahedam õhk, puhkaks paremini välja. Hommikul kella 6 paiku võiksid radiaatorid jälle soojemaks minna, et väikestel lastel ja vanuritel, kes terve päev kodus on, oleks soe. Seda oleks olnud ju võimalik teha?

 Nii oleks kütet kokku hoitud ja arved poleks nii suured olnud.

Tean oma majast mitut vanemat inimest, kes on elu sunnil üksi 3-toalisse korterisse jäänud. Neil tuli kütte eest peaaegu pool pensionist maksta, kuid ka teised arved tahtsid maksmist. Üle jäi väga vähe raha, millega tuli kuidagi ära elada.

Ühel neist tuli veebruari kütte eest maksta 1300 krooni ja ta ütles, et pidi ühel ööl käe vastu radiaatorit ära põletama. Kas pole absurdne?

Mina elan viiendal korrusel ja mul on n-ö pea kohal lumine katus. Seetõttu on minu korteris õhk hingamiseks normaalne. Tuulutan sageli ja köögiaken on peaaegu päev läbi paokil, kui kodus oleme.

Käisin hiljuti ühes II korruse korteris. Olin seal umbes kümme minutit välisriietes ja higi hakkas jooksma. Ka korteri perenaine, kes ise õhukeselt riides oli, tunnistas, et tal on palav.

See kütmisejutt on minu ja mõnede mu tuttavate arvamus, kuid mida arvavad teised?

Lõpetuseks tahaks kelleltki vastust küsimusele, miks ei keeratud kuumust ööseks maha.

ELSA AUNPUU, pensionär

blog comments powered by Disqus