KIRI: Avalik kiri Raul Oravale

Jõgeva valla kulu ning füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) Raul Orava kirjadega on mitmele poole Jõgeva valda kerkinud tasuta WiFi levialasid. Selline algatus on iseenesest väga tore, seda enam, et kasu saavad kõik asjaosalised ? nii vallavalitsus, kelle jaoks tasuta internet on tõsiseks elukeskkonna väärtust tõstvaks ning uusi vallaelanikke ligimeelitavaks argumendiks, kui ka vallakodanikud, kes ilma kallist püsitasu maksmata oma asjad internetis ära aetud saavad. Ja mis seal salata, eks jagu sellest tööd ja leiba ka levialade püstitajale.

Selline avaliku huvi ja vaba ettevõtluse koostöös aset leidev tehnoloogiline protsess teeb minu kui arvutiettevõtte omaniku südamele ainult rõõmu. Küll aga on selles meepotis ka üks sorts tõrva, millega seoses tahaksingi tasuta Wifi levialade haldajale Raul Oravale ühe küsimuse esitada.

Miks on nii, et Jõgeva valla tasuta WiFi levialades töötavad korralikult ainult FIE Raul Orava käest ostetud võrguseadmed, mitte aga teiste arvutikaupade müüjate käest ostetud samaväärsed seadmed, mis pealegi igas teises levialas tõrgeteta töötavad? Niisugust asja ei ole WiFi standardites minu teada ette nähtud. Ma ei kahtle, et Raul Orav konfigureerib interneti levialasid oma oskuste ja võimaluste piires parimate kavatsustega ning blokeerib ühe või teise võrgukaardi ligipääsu internetti ainult juhul, kui selle võrgukaardi omanik on mingite väga kindlalt määratletud ja konkreetselt tõestatavate võrguühiselu reeglite rikkumistega hakkama saanud.

Kuid kasutada ära arvutikasutajate kogenematust ning väita neile, et internet läks ära sellepärast, et nad on korralike võrguseadmete (st nende, mida Raul Orav müüb) asemel rämpsu ostnud, ei ole minu arust küll ilus.

Lugupidamisega
Aivar Põldes,
OÜ Opter juhataja

blog comments powered by Disqus