Kinolodi Omedus

Möödunud reedel Hiiumaalt Kõrgessaarest alanud Kinobussi tuur jõuab ülehomme Jõgevamaale, täpsemalt Omedusse.

Tänavu käitub Kinobussi meeskond risti vastupidiselt tuntud põhimõttele „Poolel teel hobuseid ei vahetata”: nad vahetavad „hobuseid” suisa mitu korda. Esimeses kolmes peatuspaigas — Kõrgessaares, Leisis ja Pürksis — käidi Kinobussiga, Türi, Võhma, Tootsi, Kiisa ja Lelle rahvale näitas/näitab filme esmakordselt tuuril kaasa tegev Kinorong ning Omedusse, Võõpsu, Läänistesse ja Pikasillale toob filmid ja filmitegijad kohale juba möödunud aastast tuttav Kinolodi, Narva-Jõesuusse aga koguni Kinolaev. Tuuri lõpupoole tuleb paaris paigas (Meremäel ja Tapal) siiski uuesti mängu ka Kinobuss. Meremäel toob see näiteks rahva ette selle kandi elust kõneleva ning selles kandis filmitud uue eesti linateose „Taarka”.

Nagu mujalgi tuuripaikades, algab ka Omedu sadamas tegevus kell 18 ning lastel ja noortel tuleks siis kohe „jaol” olla, sest filmiprogrammi avab hansalodja Jõmmu trümmikinos näidatav nukufilm „ Mirjami seiklused”. Samal ajal hakkavad tegutsema ka filmitöötoa telk ja lodja töötuba. Trümmikino kava läheb kell 19.30 edasi uute eesti dokumentaalfilmidega „Savikodu” ja „Maja” ning kell 20.30 Ilmar Raagi  koolivägivalla-teemalise mängufilmiga „Klass”, mis on auhindu võitnud õige mitmelt festivalilt ning milles teeb kaasa ka mitu Jõgevamaa noort. Kell 22.30 näidatakse trümmikinos uusi eesti tudengifilme.

Suurel ekraanil saab kell 21 näha kroonikakaadreid Vabadussõjast ning üht lühifilmi. Õhtu põhifilmina näidatakse sealsamas kell 22 filmikassetti „Seks ja surm”, mis koosneb lühematest filmidest „Amatöörid”, „Veresidemed”, „Teine tulemine” ja „Must Peeter”. Kasseti esimese filmi „Amatöörid” autor Marianne Kõrver peaks Omedus ka isiklikult kohal olema ja kell 20.30 pealaval kinohuvilistega kohtuma. Kell 20 toimub sealsamas viktoriin, mille küsimustele leiab publik õiged vastused  Kinobussi rahva poolt jagatavast Kinobussi Teatajast.

Kinobussi filmi- ja animatöötoa tänavuseks hüüdlauseks on „Jookse ja filmi!”, Emajõe Lodjaseltsi rändavate käsitöökodade hüüdlauseks „Ehita ise!”. Koos Delfi veebikeskkonnaga kutsub Kinobuss noori osa võtma kahest võistlusest: animatsioonija reklaamikonkursist. Reklaamfilmide konkursi on välja hõiganud Delfi noortekeskkond KUUT ja selle tarvis saab suvetuuril meisterdada klippe oma kodukohast, inimestest või eluolust. Kõik reportaažid on kohe ka Delfi veebis nähtavad. Animafilmide teema on vaba, kuid kõrgemalt hinnatakse sisukaid ja loovaid teoseid. Kinobuss aitab filmide tegemisele kaasa nõu ja jõuga ning filme internetikonkursile saates. Võitjad selguvad augustis ning peaauhinnaks on animategijatele iPod nano 8GB ning reklaamitegijatele filmikaamera Overall’ilt. Omedus valmivaid filme näidatakse ka kohapeal suurel ekraanil. Nende n-ö maailmaesilinastus on enne õhtu põhifilmi, st umbes kell 21.30.

Kinobuss jätkab ka mullu alanud koostööd Emajõe Lodjaseltsiga säästva elu- ja looduskeskkonna visiooni tutvustamisel. Koostöös Viking LineŽiga esitleb lodjaselts sel korral oma valmimisjärgus olevat viikingilaeva. Eesmärk on ringsõidu lõpuks laev valmis ehitada ning kõigile huvilistele on lubatud oma panuse andmiseks isegi kirves kätte anda. Samuti tutvustatakse lodjaliikluse ajalugu, näidatakse lodi Jõmmu ehitamisest pajatavat ekspositsiooni ning kätt saab harjutada rändavates puutöö-, köie-, tõrva- ja sepikodades.

 Kinobussi tuuri kohta leiab huviline lisainfot kodulehelt www.kinobuss.ee . Omedus pakutavat programmigi sai siinkohal kirjeldatud sellel kodulehel näha oleva kava põhjal. Muudatused selles pole arvatavasti siiski välistatud. Aga laupäeval on kõik filmihuvilised kindlasti Omedusse oodatud! Kinobussi tuuri, mis, nagu öeldud, pole nüüd enam kaugeltki tõupuhas bussituur, korraldab vapper filmifriikide meeskond juba kaheksandat aastat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus