Kinnisvaraturu elavnemist pole Jõgevamaal märgata

Kinnisvaraturg on Eestis kasvanud veidi enam, kui aasta alguses prognoositi, kuid Jõgevamaal pole pärast majanduslanguse algust elavnemist täheldatud.  Kinnisvaramaaklerid ja hindajad nendivad, et omanikud peavad oma korterite müügihinnad üle vaatama ning vajadusel ekspertidega konsulteerima.

Domus kinnisvarabüroo arendusdirektor Ingvar Allekand tõdes, et praegu on maailmas ja ka Eestis üsna keeruline olukord. “Meedias on positiivseid uudiseid üsna vähe. Euroopa ja USA oleksid justkui pankrotti minemas, igal pool mujal on looduskatastroofid jne. Samas pole Eestis nagu väga vigagi. Majandus on kasvuteel ning seega kasvavad ka kõik hinnad, olenemata sellest, et praegu ei tea keegi, mis meid majanduselus ees ootab,” rääkis Allekand. Poole aastaga on tõusnud ka kinnisvara hinnad ning seda just Eesti suuremates linnades  — Tallinnas, Tartus ja Pärnus.

Väiksemates linnades ja enamikes maakondades pole hinnatõus siiski nii märgatav. Jõgevamaa tendents viimase viie aasta jooksul on pidev paigaltammumine. Domus kinnisvara Jõgeva piirkonna maakler Sirle Koorts nentis, et Jõgeva maakond pole väga atraktiivne. Siit rännatakse pigem minema, eelkõige suurematesse linnadesse, ning kasvav trend on ka välismaale tööle minek. 

Jõgeval on müügis üle saja korteri

Jõgeva kinnisvaraturgu ilmestab enim korterite müük. Praegu on Jõgeval pakkumisel 122 korterit hinnavahemikus 2400-16 200 eurot. Keskmine ruutmeetri hind on 114 eurot. Samas sooritatakse ühes kvartalis vaid mõned üksikud tehingud.

“Enim lähevad Jõgeval kaubaks ahiküttega korterid,” selgitas Sirle Koorts. See on tingitud eelkõige Jõgeva keskküttega korterite kõrgetest ülalpidamiskuludest. Jõgeval tuleb talvel keskküttega majas maksta ühetoalise korteri sooja eest sama palju kui  Tartus kolmetoalise korteri eest. Kui 2008. aastal oli korterite keskmine ruutmeetri hind Jõgeva linnas üle 400 euro, siis praeguseks on see umbes 100 eurot.

Jõgeva linna kinnisvaraturu anomaaliaks on seegi, et palju soovitakse kortereid üürida, kuid korteriomanikud eelistavad üürilise võtmise asemel oma kinnisvara siiski müüa. “Me oleme pakkunud korteriomanikele võimalust oma eluase välja üürida, kuid sellest ei olda huvitatud. Inimene soovib saada korteri eest raha kohe kätte, et muretseda endale parem elamispind,” rääkis Sirle Koorts ning lisas, et üürikorterid, mida Jõgeval pakutakse, leiavad kohe omaniku. 

Põltsamaal ostetakse maju

Põltsamaal on seis kinnisvaraturul veidi rõõmsam kui Jõgeval. Ka hinnad on seal veidi kõrgemad. Samas edeneb Põltsamaal enim majade müük, kortereid on seal müügis oluliselt vähem. Viimase seisuga on müügis 24 korterit hinnavahemikus 6000-34 000 eurot. Keskmine ruutmeetri hind on 293 eurot, mis on enam kui kaks ja pool korda rohkem kui Jõgeval.

“Põltsamaal ostetakse maju üsna hea meelega. Peamisteks klientideks on noored pered, kellel on kindel töökoht olemas ning kellele pank annab ka laenu,” rääkis Koorts. Valdavalt ostavad maju lähipiirkonnast pärit perekonnad, kes soovivad oma elamistingimusi parandada ning olla lähemal koolidele, lasteaedadele jne. 

Kliendid pole  pirtsakad

Ostmise-müümise seisukohalt on aktiviseerunud ka Jõgeva maakonna äärealad. Näiteks tuntakse palju huvi Mustvee piirkonna vastu, seal ostetakse peamiselt suvilaid või talukohti. Hinnaks on kuni 30 000 eurot.

Müügitehinguid sooritatakse rohkem ka Tabiveres. “Inimestel on kindlustunne suurenenud, julgetakse endale kinnisvara soetada, vahetatakse kitsamad elamistingimused avaramate vastu,” põhjendas kinnisvaraturu elavnemist Sirle Koorts.

Samas kinnitas maakler, et klientide nõudmised pole väga suured. Otsitakse elamispindu, kus on olemas elementaarsed mugavused: pesemisvõimalus, korralik sisustus, soojapidavus, väikesed kommunaalkulud.

Siiski on elamispinna valimisel  peamiseks kaalukeeleks hind. “Hinna ja kvaliteedi suhe peab olema paigas,” kinnitasid maakler Koorts ja kinnisvarahindaja Kaisa Hiire.

Ka Jõgeva ja Põltsamaa vallas on tehingute arv kasvanud.  Sirle Koorts tõi näite, et Eskus on üsna pikka aega ja ka küllalt kõrge hinnaga müügis olnud korter, kus on väga uhked täispuidust sisustuselemendid. Kuigi hind on korteril Jõgeva maakonna kohta üsna soolane, kinnitasid nii Sirle Koorts kui Kaisa Hiire, et ka sellele korterile leidub mingil ajal ostja.

Jõgeva vallas on samuti eluasemete müük elavnenud. Hästi edeneb korterite müük Kuremaal ning ka talukohtade tehingud Jõgeva linna lähistel.

Korteritehingud  Jõgeval ja Põltsamaal 2010. ja 2011 aastal

 

 

tehinguid

Keskmine m2 hind (eurodes)

Jõgeva

2010 I

8

85

 

2010 II

11

153

 

2010 III

15

134

 

2010 IV

26

95

 

2011 I

14

124

 

2011 II

9

114

Põltsamaa

2010 I

5

201

 

2010 II

5

224

 

2010 III

3

246

 

2010 I

1

295

 

2011 I

4

313

 

2011 II

8

276

Allikas: Domus KV

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus