Kindameister Kristi Jõeste tutvustab Põltsamaal oma loomingut

 

Põltsamaa lossihoovis asuva Käsiteokoja galeriis on avatud näitus “Kirjatud teekond”, kus tutvustab oma kindaid Viljandi käsitöömeister  ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Kristi Jõeste.

Jõeste kutsus oma töid Põltsamaale näitusele tooma siinse Käsiteokoja üks eestvedajaid Kersti Pook. “Eesmärgiks on tutvustada  eestlaste kindakandmise traditsioone. Nimelt olid vanadel eestlastel kindad kogu aeg vöö vahel. Need olid kandjale kaitseks külma eest, aga ka kurja silma ning mõtte eest. Eriti näidati neid kodunt välja sõites, kas kirikusse, pulma, matustele või mujale olulisele sündmusele minnes. Pulmadeks kudus pruut suure hulga kirjatud kindaid ja jagas  tähtsatele pulmakülalistele. Kindanäitus ehib just maikuus meie galeriid ka põhjusel, et juunis avame  oma koja meistri Katre Arula rõivakollektsiooninäituse “Kindamustriline, lapikirjaline”,” rääkis Pook.

“Kristi Jõeste kinnastel on näha paikkondade mustritraditsioonid. Näitusel on töid, mille kudumisel on saadud inspiratsiooni    Eesti Rahva Muuseumis leiduvast, aga on ka omaloomingut.   Ainulaadsust lisab Kristi kinnastele seegi, et need on kootud väga peenikeste varrastega. Näitust külastavad inimesed on väga üllatunud, et keegi nii peent näputööd veel teebki. Nooremad näitusekülastajad on olnud väga huvitatud randmesoojendajatest,” lisas ta.

Näituse avapäeval näitas Kristi Jõeste Käsiteokoja õpitoas huvilistele, kuidas  kinnast peenikeste varrastega alustada, ja õpetas kuduma “lapilist rannet”.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus