Kiiruisutaja Marten Liiv alustab koostööd hollandlastega

Eesti parim meeskiiruisutaja Marten Liiv lõpetas koostöö Poola koondisega ja alustab uueks hooajaks ettevalmistust maailma edukaima uisumaa Hollandi koondisega. Liivi treeneriks saab Erwin ten Hove.


Viimased kaks kuud on Marten Liiv olnud kodus pandeemia eest varjus. „Mul vedas, sest sain õigel ajal Eestisse, hooaeg just lõppes. Olen kodus olles ennast füüsiliselt ikka vormis hoidnud, kord nädalas jõusaalis käinud, ratast sõitnud. See on uueks hooajaks põhja ladumine,” rääkis Liiv.
Jalgratas ongi jääta elava kiiruisutaja parim päästevahend. Liivi sõnul sõidab ta ratast palju ja see istub talle.
Oma viimase võistluse tegi ta märtsi algul Tallinnas Eesti esimesel tehisrajal, kus toimus ka „Kuldne 1500“. „Enne sain seal kaks korda ka treenida. Tingimused on Eesti kohta head, ainult et praegu puudusid kurvides veel matid. Seepärast oli suurel hool riskantne sõita. Matte on turvalisuse pärast vaja just selleks, et uisutaja ei peaks kurvides hakkama ennast tagasi hoidma, vaid võiks julgelt sõita.“
Liiv ütles, et kuigi Tallinna jää kvaliteet pole võib-olla veel kõige parem, on see suur samm edasi.
„Eks tegijad alles õpivad, kuid edaspidi on kindlasti väga hea, et ka Tallinnas uisutada saab. Nii on ka keset hooaega Eestisse sattudes võimalik täisovaalil jääd proovida. Ei peagi Helsingisse sõitma.“

Uus treener Hollandist

Kõige olulisem on Marteni jaoks praegu treeneri vahetus. Viimased kaks aastat treenis Eesti esinumber koos Poola koondisega ja selle peatreeneri Tuomas Niemineni käe all. Koostööd alustati 2018. aastal.
„Möödunud hooaja lõppedes andsin endale aru, et see koostöö on minu jaoks ennast ammendanud. Algus oli hea ja ma sain nendelt palju abi 2018. aasta taliolümpiaks valmistumisel. Aga treener pühendus järjest enam 500 meetri sprindi ettevalmistamisele ja viimasel hooajal jäid meie gruppi ainult sprinterid. Minu põhiala on siiski 1000 meetrit ja samuti 1500. Seega tundsin, et senine tee mind enam edasi ei vii,” kinnitas Liiv Vooremaale.
Lootus Hollandi meeskonnaga ühineda algas juba veebruaris, kuid lõpliku lahenduse sai alles nüüd. Hollandi koondis võttis Marten Liivi oma tiiva alla ja Eesti rekordimehe treeneriks saab Erwin ten Hove.
„Tean temast niipalju, et hollandlane on tahtnud mind oma tiimi juba alates 2016. aastast. Ise ma temaga varem küll väga palju suhelnud polnud. Konkreetsemalt hakkas ta asjast rääkima tänavu veebruaris Calgarys toimunud MK-etapil. Sealt idee edasi arenes ja sai nüüd teoks,” selgitas Liiv.
Uisutaja sõnul on tal arenguruumi piisavalt. Seda mitte niivõrd tehnilise poole pealt, kuivõrd just intensiivsuses. „Sprinditreeningutega olen küll distantsi esimeses osas kiiremaks muutunud, kuid samas annan viimasel 600 meetril need sekundid tagasi. 1000 ja 1500 meetris peab aga just lõpp kiirem olema. Nii et siin on, mida muuta.“

Panus üksikalade MMile

Rääkides seljataha jäänud hooajast, tunnistab Liiv, et kõige paremini ei läinud. „Esimesed MK- etapid ebaõnnestusid, ei leidnud justkui head rütmi. Seejärel võtsin aja veidi maha ja valmistusin EMiks, kus läks üle ootuste hästi. Siis olin kaks nädalat Inzellis ja seejärel läksin Põhja-Ameerikasse. Kuigi jaanuaris ja veebruaris oli enam-vähem hea tunne, siis Calgarys see enam kõige parem polnud. Siis tulin tagasi Euroopasse, kus tegin Minskis väsimuse pealt ühe võistluse. Teine päev jäi haiguse tõttu vahele. Ning lõpuks siis Tallinna võistlus. Nii et hooaeg pakkus vastakaid tundeid,“ vaatas Marten Liiv tagasi möödunud hooajale.
Uuel hooajal nimetab Liiv kõige olulisemaks võistluseks üksikalade MMi. „Seal keskendun oma põhidistantsidele. Siis on tähtsal kohal sprindi EM ja selleks tuleb mul ka 500 meetris piisavalt heas vormis olla. Ja lõpuks muidugi MK-sarja etapid, millest kaks esimest sõidetakse sügisel Euroopas, Hollandis ja Poolas.“
2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude kohti järgmisel hooajal küll veel ei jagata, kui reel püsimiseks tuleb aasta-aastalt paremaks muutuda. „Olümpiakohti hakatakse jagama 2021. aasta novembris toimuvatel MK-etappidel. Eeloleval hooajal tuleb selleks võimalikult hea stardipositsioon saada,“ on Liiv veendunud.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus