Kiigemetsa kooli laste animatsioon valiti Estonia teatri jõulutervituseks

Kiigemetsa kooli lapsed osalesid koolinoorte videokonkursil „Tee rahvusooperile jõuluvideo“, millega otsis teater endale jõulutervitust. Konkursile laekunud 31 töö hulgast valiti välja Kiigemetsa kooli laste tehtudvideo. Filmiprojektis osalesid Mairi Must, Ketriin Rätsep, Kermo Harak, KarlKärner, Helen Puna, Laura-Liisa Viks ja Greteliis Tõnisson.

„Meil on väga vahvad ja vahetud lapsed. Minu ülesanne on neid vaid tööle motiveerida,“ ütles lapsi juhendanud kunstiõpetaja Meedi Ümar. Konkursile otsustati teha lamenukk animatsioon, nagu on neid Kiigemetsa koolis varemgi tehtud. Lamenukk animatsioon on filmitegemise tehnika, mille puhul võetakse film üles kaadri kaupa, liigutades lamedaid nukke valitud taustal vähehaaval edasi. Filmi saab teha tavalise digikaamera, telefoni või tahvelarvutiga, mis suudab pidevalt arvutiga suhelda. Samuti on hädavajalik statiiv, mis jäädvustava seadme fikseerib.

Teater eeldas, et konkursivideos viidatakse vähemalt kolmele lavastusele, seega tuli koolilastel teha põhjalik eeltöö. „Võtsime raamatukogust raamatud, lugesime neid ja vaatasime videoid Estonia teatri etendustest,“ rääkis õpetaja Meedi, kellele seekordse filmi teema isiklikult oluline. „Estonia on mulle nooruses olnud justkui koduteater, olen seal palju käinud.“

Taustad leidsid lapsed oma vanade tööde hulgast. Igal uuel aastal teevad Kiigemetsa kooli lapsed kunstitundides saluudipilte. Üks neist leidis koha ka filmis. „Loss on laste kavand keraamika töö jaoks, aga see oli ilus ja kasutasime seda ka siin,“ näitas Meedi Ümar. „Osa tegelasi on lastel ise joonistatud ja osa õppealajuhataja Tuijo netiavarustest üles otsitud klassikalised päkapikud, mida nad oma äranägemise järgi värvisid ja kivikestega kaunistasid.“

Film võeti kaadrihaaval üles tavalise väikese hübriidkaameraga. Filmi juures töötasid koos lapsed mitmest klassist, kellel varasem filmitegemise kogemus olemas. Esimene animafilm Meedi Ümara juhendamisel valmis juba 2013. aastal. Selle pealkiri on „Kiigemetsa filmiklass“. Film „Mustikatort“ on pärit möödunud aastast.

„Tehnilise poole peale oleme lootnud õpetaja Meelis Tasuri abile, just muusika lisamisel ja video üleslaadimisel. Huvitav on, et meie laste töö näeb üllatavalt professionaalne välja,“ nentis ta.

„Filmitegijad olid teisipäeval Tallinnas, Estonia teatris auhinnagalal,“ rääkis õppealajuhataja Tuijo Küüts. „Lastest ei olnudki keegi veel Estonias käinud.“ Teine käik sinna on veel ees, sest auhinnaks said lapsed teatripiletid Estoniasse, vaatama lastemuusikali „Karlsson katuselt“. Veel ootab neid sõit Lux Expressiga Riiga ja ringkäik Riia ooperiteatris. Samuti tuleb koos ära süüa suur kausitäis Kalevi komme.

Valminud video saadab Estonia oma koostööpartneritele jõulutervituseks.

 ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus