Üleeile pärast tunde, samal ajal, kui osa lapsi oli Kuremaal ujumas, kogunesid teised koolimaja mitmetesse ruumidesse meisterdama ? kes pooleliolevat tööd lõpetama, valmistööle kooli logot peale kleepima või lausa midagi uut alustama “Mõned päevad on aega, jõuab veel,” arvas kooli huvijuht Merje Talistu, kes ise oli koos õpetaja Merily Allinguga parasjagu keldrikorrusel vastses käelise tegevuse ruumis suurematele tüdrukutele tööd kätte jagamas ja neid juhendamas.
Käelise tegevuse ruumis
“Meie lastele meeldib tõepoolest väga igasuguseid asju teha. Et meil on natuke teistmoodi kool, siis on siin õpetajate ja õpilaste koostöö eriti tähtis. Ja muidugi on oluline järjepidevus ? tuleb lasta ühte asja lapsel niikaua teha, kui ta seda oskama hakkab. Kõik ideed lähevad kohe käiku ning proovime õpetajatega ikka midagi uut ja huvitavat välja nuputada, muidu läheb üks asi igavaks. Kui selle kooli lastel ka matemaatika ja eesti keel just kõige parem pole, siis käelises tegevuses on nad väga head,” on Merje Talistu kindel.
Keldrikorrusel on mõningaste ümberseadmiste tulemusena tänavusest õppeaastast alates juures ka spetsiaalne käelise tegevuse ruum, kus saab meisterdamas käia. Hea on see mitmes mõttes: materjalid ja meisterdamistarbed on nüüd enamasti ühes kohas koos ja lapsed saavad klassiruumist välja, et pisut teises keskkonnas tegutseda.
Nipsasjakestest tarbeesemeteni
Uues ruumis on aukohal suvel Tallinnas “Õuepuu” näitusel käinud põnev vilditud lehtedega puu, kandmas sõnumit “Põlvest põlve kestame veel”. Eemalt vaadates paistab see lopsakate lehtedega pärispuuna.
Nõelviltimine on kahel viimasel aastal koolis eriti popp. Ka müüki läheb väga mitmesuguseid selles tehnikas valminud asju padjakatetest, piltidest, kottidest, päkapikkudest kuni eheteni. Eriti huvitavad ja uudsed on ehtekomplektid.
Viltimisnõelad, mis poes muidu mitmesaja krooni ringis maksavad, on teinud viimasel ajal oma kooli puutööõpetaja Kalju Jõgi ja need on kaupluse omadest etemadki. Nõelviltimises on selle kooli õpetajad korraldanud nüüd juba kaks õpituba täiskasvanutelegi. “Tegelikult oleme me iseõppijad. Avastasime õppealajuhataja Tuijo Küütsiga kuidagi ühel ajal ajakirja nõelviltimisest ja üritasime teineteist sellega üllatada. Sealt see kõik algaski,” räägib Merje.
Peale kõikvõimalike nõelviltimistehnikas asjade on jõutud veel müügi jaoks teha nii klaasvitraa?i, siidsalle kui ka vaipu. Kangaõpetaja Mare Rosina juhendamisel kootakse vaipu nii tunniplaani raames kui ka huvialaringis. Mõnedki lapsed on toimetulekuklassis ja hiljem jätkuõppes siin mitu aastat kangast kudunud ja saanud niimoodi eluks ühe hea oskuse kätte.
Õpetaja Kalju Jõgi juhendamisel tehtud poiste puutööd on teada, tuntud ja hinnatud koolist kaugemalgi. Ka puutööesemeid seatakse praegu ülehomseks müügiks valmis. Müüki lähevad veel mitmesugused keraamikatööd ja veel palju huvitavat.
Saadud raha kasutatakse laste kevadiseks aastalõpuekskursiooniks nagu ka varasemate aastate jõulumüügist saadud rahagi. “Teeme head ostjatele ja ostjad teevad meilegi. Hinnad on meil ju madalad, seepärast ongi see heategevusmüük,” selgitas Merje Talistu.
VAIKE KÄOSAAR