Kiigemetsa Koolis avati klassiruum autistlikele lastele

 

Kiigemetsa Koolis avati eile pidulikult autistlike laste õpetamiseks mõeldud klassiruum. Ruum remonditi kooli enda eelarveraha eest, sisustus hangiti Eesti põllumehi väetiste, taimekaitsevahendite ja muu vajalikuga varustava firma Kemira GrowHow abiga.

Autistlikke lapsi on Kiigemetsa Koolis õpetatud varemgi, tänavusest õppeaastast on nad aga koondatud ühte klassi. Kui esimesel õppeveerandil aeti läbi õpilaskodusse sisustatud ajutise ruumiga, siis nüüd on selle klassi lastel nende eripära arvestav klassiruum, mille olulisimaks sisustuselemendiks on vaheseintega sektoriteks jagatud ümmargune töölaud. Sellise laua taga saavad suurte keskendumisraskustega autistid, keda kõikvõimalikud neid ümbritsevad pisiasjad häirivad, rahulikult tegelda sellega, millega neil hetkel tegelda vaja.

“Sellise laua taga on lapsel kindel koht ja kindel teadmine, et keegi nende asju ei puutu. Just sellist teadmist autistlikud lapsed vajavadki,” ütles klassi avamisel viibinud Eesti Autismiühingu juhatuse esimees Marianne Kuzemtšenko. “Autistlikud lapsed näevad küll täiesti tavaliste laste moodi välja, aga nende sisemuses toimuv on nii eripärane, et sellest on asjatundmatul inimesel väga keeruline aru saada. Sestap on hea, kui sellised lapsed omaette klassis õppida saavad.”

Kiigemetsa Kooli õppealajuhataja Tuijo Küütsi sõnul vedas koolil sellega, et autistide klassile leiti juhataja oma majast: Ille Masing on asunud edasi õppima magistrantuuris ja kavatseb magistritöögi kirjutada just autismi teemal.

Hästi kohanenud

“Kuigi pidulik avamine on alles täna, oleme klassi tegelikult juba nädal aega kasutanud ning lapsed on selle väga hästi omaks võtnud,” ütles Ille Masing. “Õpilaskodus asuvas ajutises ruumis oli nende jaoks üsna palju häirivat. Siia, uude klassi tahaksime aga peale töölaua ja mänguvaiba saada ka hommikuringi lauda: päeva alustamine ühise hommikuringiga oleks meie lastele väga vajalik.”

Autistide klassis on praegu neli eri vanuses õpilast, kellega on klassijuhataja sõnul töötada keeruline, aga huvitav.

“Huvitav on siis, kui suudad mingi osa nende imetabasest mõttemaailmast “lahti muukida”,” ütles Ille Masing.

Nüüdses autistide klassiruumis asus varem kooli võimla garderoob. Et see väga tihedat kasutamist ei leidnud, otsustatigi see autistide klassi käsutusse anda. Kui ruumi remondist käis kooli enda rahakott üle, siis klassi asjakohane sisustus oleks kooli direktori Urmas Paju sõnul ilma Kemira GrowHow abikäeta soetamata jäänud.

Firma annetatud enam kui 32 000 krooni (selle summa eest sai üht-teist vajalikku ka autistide kasvatusrühma mänguruumi sisustamiseks) tuli osa firmalt endalt, osa nende klientidelt ehk siis Eestimaa põllumeestelt.

Ülekaalukalt parim

“Korraldasime suvel Järvamaal Toosikannul oma klientidele simmani vormis pereürituse, kuhu kogunes umbes 700 inimest, ning kogusime seal annetusi,” ütles Kemira GrowHow Eesti tegevjuht Ants Puusta. “Selle kohta, kuidas heategevuseks kogunenud summat kasutada, võisid ideid välja pakkuda kõik meie firma maakondades resideerivad müügiesindajad. Konkursi võitjaks kuulutati suure ülekaaluga Jõgevamaa müügiesindaja Eili Rajapuu ettepanek annetada raha Kiigemetsa Koolile autistlike laste klassi sisustamiseks. See oli väga konkreetne projekt, mille puhul polnud mingit kahtlust, et annetatav summa n-ö asja ette läheb.”

Kiigemetsa Kool tähistab sel õppeaastal oma kümnendat sünnipäeva ja autistide klassi avamine lülitus sujuvalt juubeliettevõtmiste pikka nimistusse.

“Juubeliaasta on meie jaoks päris hästi alanud,” ütles direktor Urmas Paju. “Meie kehalise kasvatuse õpetaja Reino Hobolainen tunnistati maakonna tänavuseks aasta õpetajaks ja kuigi tulemused on veel avalikult välja kuulutamata, võin öelda, et olime edukad ka konkursil Kaunis Kool. Praegu on Jõgeva kultuurikeskuses väljas meie õpilaste käsitöönäitus, jõuluks tahame kooli fuajees töökorda saada akvaariumi ning aprillis korraldada konverentsi, millele ootame esinema ka Eesti Autismiühingu esindajaid. Lisaks lähematele koostööpartneritele on meiega aga kontakti otsinud Türgimaal Izmiri linnas tegutsev erivajadustega laste kool, kelle esindust valmistume detsembris võõrustama. Ka autistide klass on selles koolis olemas, nii et koostöö tõotab kujuneda mitmeti huvitavaks.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus