Kõige suurema medalisaagiga naasis Enno Rakojed, kes võitis kulla 5 km distantsil, pronksi 3 km distantsil ja oli osaline ka võidukas 4×1 km teatesõiduvõistkonnas. Arbo Skobiej võitis kaks kuldmedalit, (5 km individuaaldistantsil ja teatesõidus), Raigo Moor kulla ja hõbeda (teatesõidus ja 5 km individuaaldistantsil), Gustav Rannamets samuti kulla ja hõbeda (teatesõidus ja 3 km individuaaldistantil), Allar Sonn ühe kuldmedali (1 km individuaalsõidus) ning Sven Paulus ühe hõbeda (1 km individuaalsõidus).
Tublilt esinesid ka kaks medalita jäänud võistkonnaliiget, Virko Paavel ja Ragnar Piirson. Meie suusatajad startisid ainult vabatehnikadistantsidel.
Kiigemetsa Kooli poisid olidki ainsad, kes Eestit Naganos esindasid.
“Eriolümpia puhul on parem, kui kogu võistkond on ühest paigast selle liikmed omavahel tuttavad: siis ei teki üksteisega kohanemise raskusi,” ütles Kiigemetsa Kooli kehalise kasvatuse õpetaja Reino Hobolainen, kes eriolümpia talimängudel treenerina kaasas käis.
“See, et Eestit esindab Naganos just meie kooli võistkond, otsustati ära juba poolteist aastat tagasi. Vahetult enne Naganot toimunud Eesti eriolümpia talimängudel Otepääl tõestasime oma tulemustega, et väärisime seda usaldust.”
Kohaneti hästi
Mõistagi näidati seda ka Naganos. Suusarajad asusid seal üsna kõrgel mägedes ja olid väga libedad, mistõttu Reino Hobolainen oli kogu aeg hirmul, et keegi poistest kukub ja mõne luu murrab. Mida aga õnneks ei juhtunud. Poisid hoopid kohanesid ja õppisid libedatel mägistel radadel keha ja suuski valitsema.
Kiigemetsa poisid võistlesid kahes eri divisjonis ehk võistlusklassis. See, missuguses divisjonis keegi võistlema sobib, tehit kindlaks eelsõitude põhjal. Murdmaasuusatamises oli Naganos ühtekokku 13-14 eri divisjoni.
Mis mängude korraldusse puutub, siis see oli Reino Hobolaineni sõnul äärmiselt ladus ja ajakavad kehtisid minutilise täpsusega. Ning kuhugi eksimist või hilinemist polnud kellelgi karta: iga võistkonna jaoks olid määratud saatjad, kes eskortisid sportlased õigeks ajaks õigesse paika. Kuna üks Eesti võistkonna saatjatest oskas soome keelt, mida Kiigemetsa poisidki pisut õppinud on, saadi üksteisest üsna hästi aru.
Väärikad verstapostid
Küsimusele, mis Jaapanist kõige rohkem meelde jäi, vastasidki poisid, et jaapanlaste lahkus ja südamlikkus. Kõige rohkem nalja saanud aga siis, kui poisid jaapanlastele eesti keelt püüdsid õpetada.
“Jaapanis oli väga huvitav, aga tegelikult tahtsime juba koju,” tunnistas Reino Hobolainen.
Tõepoolest: kui mängud algasid 26. veebruaril, siis teele asuti juba 22. veebruaril, nii et ühtekokku oldi ära peaaegu kaks nädalat. Kui üleeile Tallinna lennujaama jõuti ning vastu tulnud kooli esindajaid ja omakseid nähti, oli rõõm suur.
Kuna tagasilend üle Helsingi kestis terve ööpäeva, anti eilne päev olümpialastele puhkamiseks ja kodustele muljete rääkimiseks vabaks. Enne seda tuli aga poistel kooli saalis vastu võtta kogu koolipere, aga ka maavanem Aivar Koka, maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Heiki Sildniku ning mitme omavalitsuse esindate õnnitlused ja kingitused: kaheksa olümpialast esindasid ju ühtekokku seitset valda ? Jõgeva, Pajusi, Pala, Palamuse, Puurmani, Põltsamaa ja Saare valda.
“Eriolümpia talimängudelt võidetud medalid on teie jaoks väärikad verstapostid, mis võib-olla mõjutavad kogu teie edasist elu,” ütles Pajusi vallavanem Heldur Lääne. “Ja kes püüab väita, et need medalid midagi ei maksa, tehku midagi samaväärset järele.”
Kolm tublit olümpiameest pidid enne koju puhkama pääsemist aga veel korra koos õpetajaga Tallinna sõitma, et oma pagas, mida tolliametnikud miskipärast kahtlaseks pidasid, kätte nõutada. Ühel poisil polnud koolis toimunud pidulikul vastuvõtul, muuseas, medalitki kaela riputada, kuna see koos kotiga alles tollis vedeles. Vaevalt et see väike äpardus aga Kiigemetsa poistel sportimisisu või kaugetel võistlusreisidel käimise tahet ära võtab.
Sellele, et Kiigemetsa Kooli poisid Naganos ära käia saaksid, aitasid kaasa võistkonda spordirõivastega varustanud Eesti Olümpiakomitee ning sõidu- ja majutuskulud katnud organisatsioon Eesti Eriolümpia. Suusavarustuse said poisid kooli poolt.
RIINA MÄGI